Průvodce Feng Shui: Jak zařídit domácnost s pozitivní energií

Čínské učení Feng Shui nebo také Feng Šuej popisuje, jak nás ovlivňuje prostředí, v němž žijeme. Energie čchi je životadárná síla, se kterou potřebujeme být v souladu.

Náš byt proto musí být v rovnováze, aby energie proudila klidně a nikde se nebrzdila, nezanikala nebo naopak příliš nespěchala. Z toho důvodu naše mysl vyžaduje čisté prostředí prosté od špíny, mrtvolna i haraburdí a naopak plné věcí, které nám působí radost. Učení Feng Šuej popisuje, jak zacházet se svými věcmi, aby náš život šlapal jako hodinky.

Feng Shui zóny v bytě

Zóny Feng Shui se rozdělují v rámci každého prostoru pohledem od vchodu. Každý sektor ovlivňuje jiný aspekt života. Vzdálenější rohy se dělí takto: vzdálenější levý roh ovlivňuje finance a hojnost, a to nejen materiální, ale i pocitovou, tedy zdraví. Pravý roh vzdálenější ode dveří specifikují osobní vztahy, hlavně partnerské. Prostor mezi nimi charakterizuje, jak vypadá vaše naplnění v oblasti pocitu uznání, respektu a slávy.

Levý bližší roh popisuje, jak vypadá váš život po stránce vnímavosti; jedná se nejen o vědomosti, meditaci a rozjímání, ale také vzdělávání. Pravý bližší roh popisuje situace, se kterými zápolíte a lidi, kteří jsou vám nápomocní. Středová oblast na dveřové straně specifikuje oblast kariéry a cílů. 

Střed místnosti od pravé stěny vyjadřuje tvůrčí princip ve vašem životě, nejen váš tvůrčí potenciál, ale také situaci s dětmi. Levá strana specifikuje rodinu, vztahy v rodině, navázanost na minulost a zdravotní situace, které z těchto záležitostí plynou. 

Stejně se dělení zón může vztahovat i na byt jako celek. To znamená, že do jisté míry dělení zón celé rodiny zobrazuje stejné rozdělení aplikované na půdorys celého bytu. 

feng shui zóny v bytě
Feng Shui zóny místnosti

Barvy podle Feng Shui

Feng Shui je o vyrovnanosti živlů, to platí ovšem i v barvách. Každá barva odkazuje na nějaký živel a také ovlivňuje naše chování.

Červená barva

Červená souvisí se sexualitou a prouděním energie v těle. Zvyšuje aktivitu a sílu, a to jak v negativním, tak v pozitivním duchu. Červená barva je oblíbená u lidí, kteří chtějí dosáhnout úspěchu a milují život. Odmítají ji osoby v milostném zklamání. Červená představuje oheň.

Zelená barva 

Zelená odkazuje na přírodu, zrození a regeneraci. Má sklon uklidňovat. Nehodí se do pracoven a heren, hodí se do míst, kde se odpočívá: do ložnice, koupelny nebo terapeutických ordinací. Kvůli povzbuzení schopnosti soustředit se je vhodná do studoven. Zelenou barvu milují temperamentní cílevědomí lidé. Odmítají ji ti, kteří tyto vlastnosti předstírají.

Modrá barva 

Modrá je spojená s věrností, bezpečím a stabilitou, v negativním smyslu s melancholií. Kvůli ochlazovací tendenci by neměla v místnosti dominovat. Hodí se do místností s okny na jih. V nadměrném množství povzbuzuje smutek a truchlení. Modrou barvu milují snílci se sklonem k naivitě. Odmítají ji lidé v depresích.

Žlutá barva

Žlutá je spojená s intelektem a tvořivostí. Povzbuzuje optimismus a nadšení. Jejím negativním aspektem je žárlivost a zveličování. Je vhodná do heren a obývacích pokojů. Milovníci žluté barvy jsou duchovně vyspělí. Nenávidí ji závistivci.

Černá barva

Černá barva je spojena s temnotou a strachem. Odmítání této barvy značí lásku k životu. Milovníci černé mohou trpět depresemi, úzkosti a potlačováním potřeb. Černá se hodí například do koupelen.

Bílá barva

Bílá barva znamená čistotu a nový začátek. Milují ji lidé s láskou k čistotě a jasnému vidění. Odmítají ji lidi s pocitem vnitřní prázdnoty.

Obývací pokoj podle Feng Shui

K lidské přirozenosti patří obava sedět zády ke dveřím. To platí nejen u pracovny, ale také v obýváku. Sedací soupravu proto postavte tak, aby sedící mířili čelem nebo bokem ke dveřím, nikoli zády. Vlevo od sedací soupravy by měla být vysoká palma, soška, knihovna či stojací lampa (jedná se o symboliku strážného draka), vpravo by pak měl být menší odkládací stolek nebo taburetka.

Stůl v obýváku symbolizuje zdraví a hojnost, měl by být tedy nepoškozený a čistý, ideálně okrášlen žlutými květinami s kulatými listy. Proudění energie podpoříte šířením světla, nejen oknem či lampou, ale také světlými doplňky v tmavých koutech.

Obývák by neměl být přecpaný, energie musí proudit volně. Energii čchi zpomalují i elektronická zařízení, jako je televize. Nestavte je proto do středu místnosti. Nevěšte proti vchodu smutné obrázky a zrcadla.

Zpomalování energie způsobuje také odkládání nepotřebných věcí a hromadění prachu. Proto nezapomínejte pravidelně vysávat. Pořiďte si robotický vysavač, který se nepozorovaně dostane i do nejzazších koutů a může vysávat, když nejste zrovna doma.

Ložnice podle Feng Shui

Negativní vlivy během spánku mohou ovlivnit vaše celkové fungování, klaďte proto důraz na tyto záležitosti. Zvláště striktní buďte tehdy, pokud máte špatný spánek a dlouho usínáte nebo trpíte nespavostí, protože Feng Šuej nemusí fungovat jako kouzlo, ale jako způsob odstranění věcí, které vnímáte podprahově a které vás rozptylují. Zařiďte si ložnici podle Feng Shui.

Mezi tyto věci patří nepořádek. Zní to jako klišé. Kolik nás má ale poblíž postele otevřenou přecpanou skříň s oblečením? Kolik z nás má oblečení rozházené po celé místnosti? Kolik hromádek odložených časopisů kupíme na nočním stolku? Odstraňte rušivé elementy a překážející předměty, které lapají prach.

Energie musí proudit i pod postelí, proto pod postelí nic neskladujte. Ležíte často na chaosu a nepořádku. Použijte v místnosti tlumené barvy a tlumená světla. Vše rozbité vyhoďte nebo opravte. Za žádnou cenu nevěšte do blízkosti postele zrcadla. Vhodné jsou také pokojové rostliny, které můžete do ložnice podle Feng Shui umístit.

Zahrada podle Feng Shui

Harmonická zahrada podle Feng Šuej má být upravena do kruhu, s volným středem. Rostliny mají mít kolem sebe dost prostoru. Pocit bezpečí zvýšíte oddělením od souseda, a to ideálně nenásilným prvkem, jako je živý plot. 

Použijte v zahradě všechny elementy: dřevo, kov i vodu. Dřevo i kov pokryjete stavbami a nábytkem, vodní princip přinese jezírko nebo fontánka na vodu. Nejvíce energie zahradě propůjčí stromy.

Úklid podle Feng Shui

Podle Feng Shui k dokonalé rovnováze patří velmi intenzivní úklid. Co se tím rozumí? Očistěte se od minulosti, rozbitého, nefunkčního a zbytečného. Co to znamená?

Zbavte se věcí “pro strýčka příhodu”. Buď je máte a používáte, nebo nepoužíváte, pak je raději nemějte. To platí i o slepených a rozbitých kouscích, které si schováváte ze sentimentálních důvodů. Lepené a otlučené věci domů nepatří. Rozlučte se s nimi.

Stejně přistupujte k předmětům připomínající bolestivou minulost. Vzdejte se vzpomínek na rozpadlé vztahy, budou vám do smrti připomínat bolest a zármutek. Stejně destruktivní energii přinášejí předměty už fyzicky mrtvé: sušené květiny, vycpaniny a další. Zbytečně vás vyčerpávají.

Zbavte se nefunkčních spotřebičů, starého oblečení (flekatého nebo děravého, takzvaného “na doma” nebo “na ven”, které přitahují bídu), prošlé kosmetiky a léků a vyhoďte plesnivé či jinak zkažené jídlo. Čistěte prostor pravidelně od těchto jevů. Důležitý je podle Feng Shui stav předsíně, protože přináší prvotní pocit z bytu. Včetně vašich pocitů po příchodu domů. Ukliďte boty, odložené kabáty a odpadky, které jste vytahali z kapes. Pořiďte si klasický nebo tyčový vysavač, abyste mohli pravidelně uklízet psí chlupy, kousky bláta a nezapomínejte ani na prach a špínu v nejzazších místech. Vy možná nevíte o špíně za lednicí nebo pračkou, ale ona ví o vás.

Kristýna Vaňková

Kristýna Vaňková

Copywriterka, blogerka, studentka scenáristiky na FAMU. Zajímám se o ekologii, baví mě také moderní technologie a zahradničení.

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
  • Celkem (0)
Srovnat