Black Friday – Seznam zapojených obchodů

Co je to Black Friday?

Black Friday (česky Černý pátek) je svátek slev a velká marketingová akce, která pochází z USA. Tradičně se pořádá na konci listopadu po svátku Díkuvzdání, který připadá na 4. listopadový čtvrtek. Black Friday by proto měl být 4. pátek v listopadu.

Na Černý pátek můžete pořídit spoustu produktů za akční ceny. V některých obchodech se objevují slevy i okolo 80 %. Díky tomu akce představuje skvělý způsob, jak ušetřit. Jako první v tuzemsku začala Alza, ale dnes už je to běžně rozšířený jev.

Akční produkty jsou často jen v omezeném množství, proto nemáte záruku, že se na vás skutečně dostane. Zde platí, kdo dřív přijde, ten dřív bere.

Trochu problematické jsou „falešné“ slevy – někteří obchodníci počítají slevy z dražších cen, než za které se zboží normálně prodávalo, případně šlo o ceny staré, které už dávno nebyly aktuální.

Letos si na to ještě raději dávejte pozor (stačí použít např. Heureku nebo jiný srovnávač a podívat se, za kolik Kč se prodával produkt v daném obchodě či za kolik je u konkurence), nicméně od příštího roku 2023 by u nás měla platit nová směrnice EU na ochranu spotřebitele, která upravuje zobrazování slev.

Obchodník podle ní smí u slevy uvádět pouze nejnižší cenu, za kterou výrobek nabízel v době 30 dnů před poskytnutím slev. E-shopy tedy budou vypočítávat slevu z minimální ceny, za kterou produkt prodávaly v době 30 dní před slevou.

Kdy je Black Friday v roce 2022?

Black Friday letos vychází na 25. 11. 2022

Pokud máte nějaký oblíbený e-shop, vyplatí se zaregistrovat k odběru newsletteru. Obchod vám dá na e-mail dopředu vědět, kdy přesně Black Friday chystá. V Česku totiž není nic neobvyklého, že někteří prodejci berou Černý pátek dost benevolentně. A tak ho pořádají v libovolná data, klidně i několikrát do roka.

Jak dlouho trvá Black Friday?

Největší slevy vrcholí od půlnoci do konce dne. Některé e-shopy však startují slevy označené Black Friday dříve. Letos většina prodejců chystá Black Friday, který bude trvat po celý pracovní týden od 21.11. Na BF po víkendu naváže Cyber Monday.

Seznam zapojených e-shopů (2022)

Marek Hervíř
Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
  • Celkem (0)
Srovnat