Jak odvápnit kávovar? A použít chemii nebo ne?

Vodní kámen se usazuje na celé řadě domácích spotřebičů a kávovary nejsou žádnou výjimkou. Vápenné usazeniny mohou omezit jejich funkčnost a snížit životnost. Odvápnění naštěstí není nijak složitý proces. Podívejte se, jak na to. 

Nános vodního kamene na topných spirálách může způsobovat pomalejší přenos tepla, delší dobu varu a větší spotřebu elektrické energie. Topné spirály se pod usazeninami mohou přehřívat a kávovar poškodit. Vodní kámen je živnou půdou pro množení bakterií a mikroorganismů. Originální čističe jsou však často velmi drahé, i když jde v podstatě o 30% až 50% roztok kyseliny mléčné. Odvápňovač si lze levněji vytvořit z dostupnější kyseliny citronové či octa a použít námi popsaný postup.

Obsah článku

Jak odvápnit kávovar bez chemie 

Protože jsou vápenné usazeniny zásadité, zabírají na ně kyseliny. Nejdostupnější a nejlevnější je klasický kuchyňský ocet. Použijte vždy zředěný roztok, aby v neředěném stavu nepoškodil povrch topných spirál. Alternativou k octu je kyselina citronová. Odvápňovací roztok vytvořte smícháním lžíce kyseliny citronové v litru vody. Octu dejte do stejného množství vody tak půl hrnku. 

Čištění octem nebo kyselinou citronovou

Postup je stejný při použití roztoku kyseliny citronové i octa. Nalijte roztok do zásobníku kávovaru. U některých typů espress kávovarů lze použít speciální odvápňovací program. U starších modelů po nalití roztoku do zásobníku kávovar spusťte a nechte protéct polovinu roztoku. Pak jej vypněte a nechte roztok půl hodiny působit. Potom ho znovu zapněte a nechte protéct i zbytek roztoku. Před použitím je nutné kávovar pročistit několikrát čistou vodou, kterou necháte protéct.

Jak odvápnit kávovar pomocí chemie + video

Výrobci kávovarů často striktně doporučují použít odvápňovací roztoky od stejné značky. Při odvápnění do zásobníku nalijte odvápňovač smíchaný s vodou, kávovar zapněte a nechte protéct polovinu roztoku. Pak přístroj vypneme a 30 minut v něm nechte roztok odstát. Potom kávovar opět zapněte a nechte vytéct zbytek. Nakonec do nádržky dejte čistou vodu a nechte ji protéct, ať se zbavíte dekalcifikačního roztoku.

DeLonghi odvapnovac

Jak čistit espressa s tlakovým čerpadlem

Výše uvedený postup použijte u rychlovarných konvic, klasických kávovarů a jednoduchých presovačů. Pokud jste majitelem espressa s tlakovým čerpadlem, určitě si přečtěte návod, který jste obdrželi při zakoupení přístroje. Odvápňujte je jen v případě, že je to uvedeno v návodu na použití. Modely mají velmi často zabudovaný dekalcifikátor, který by se mohl tímto postupem odvápňováním poškodit.

Jak často čistit kávovar

Moderní kávovary disponují indikátorem, který vás na odvápnění upozorní sám. Pokud tuto funkci přístroj nemá, četnost čištění se odvíjí od tvrdosti vody a intenzity používání kávovaru, většinou v rozmezí od 1 do 3 měsíců. Optimální tvrdost vody je 2-4 mmol/l. Vyšší tvrdost má negativní dopad hlavně na její chuť. Rizikem je voda měkká a hlavně měkčená různými způsoby, jako jsou iontoměniče. Ohrožuje kondici nervové soustavy i srdce, vede ke komplikacím v těhotenství a dalším potížím.

Tags:

Marek Hervíř
Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
  • Celkem (0)
Srovnat