Jak odvápnit kávovar? A použít chemii nebo ne?

Vodní kámen se usazuje na celé řadě domácích spotřebičů a kávovary nejsou žádnou výjimkou. Vápenné usazeniny mohou omezit jejich funkčnost a snížit životnost. Odvápnění naštěstí není nijak složitý proces. Podívejte se, jak na to. 

Nános vodního kamene na topných spirálách může způsobovat pomalejší přenos tepla, delší dobu varu a větší spotřebu elektrické energie. Topné spirály se pod usazeninami mohou přehřívat a kávovar poškodit. Vodní kámen je živnou půdou pro množení bakterií a mikroorganismů. Originální čističe jsou však často velmi drahé, i když jde v podstatě o 30% až 50% roztok kyseliny mléčné. Odvápňovač si lze levněji vytvořit z dostupnější kyseliny citronové či octa a použít námi popsaný postup.

Obsah článku

Jak odvápnit kávovar bez chemie 

Protože jsou vápenné usazeniny zásadité, zabírají na ně kyseliny. Nejdostupnější a nejlevnější je klasický kuchyňský ocet. Použijte vždy zředěný roztok, aby v neředěném stavu nepoškodil povrch topných spirál. Alternativou k octu je kyselina citronová. Odvápňovací roztok vytvořte smícháním lžíce kyseliny citronové v litru vody. Octu dejte do stejného množství vody tak půl hrnku. 

Čištění octem nebo kyselinou citronovou

Postup je stejný při použití roztoku kyseliny citronové i octa. Nalijte roztok do zásobníku kávovaru. U některých typů espress kávovarů lze použít speciální odvápňovací program. U starších modelů po nalití roztoku do zásobníku kávovar spusťte a nechte protéct polovinu roztoku. Pak jej vypněte a nechte roztok půl hodiny působit. Potom ho znovu zapněte a nechte protéct i zbytek roztoku. Před použitím je nutné kávovar pročistit několikrát čistou vodou, kterou necháte protéct.

Obsah ↑

Jak odvápnit kávovar pomocí chemie + video

Výrobci kávovarů často striktně doporučují použít odvápňovací roztoky od stejné značky. Při odvápnění do zásobníku nalijte odvápňovač smíchaný s vodou, kávovar zapněte a nechte protéct polovinu roztoku. Pak přístroj vypneme a 30 minut v něm nechte roztok odstát. Potom kávovar opět zapněte a nechte vytéct zbytek. Nakonec do nádržky dejte čistou vodu a nechte ji protéct, ať se zbavíte dekalcifikačního roztoku.

DeLonghi odvapnovac
Obsah ↑

Jak čistit espressa s tlakovým čerpadlem

Výše uvedený postup použijte u rychlovarných konvic, klasických kávovarů a jednoduchých presovačů. Pokud jste majitelem espressa s tlakovým čerpadlem, určitě si přečtěte návod, který jste obdrželi při zakoupení přístroje. Odvápňujte je jen v případě, že je to uvedeno v návodu na použití. Modely mají velmi často zabudovaný dekalcifikátor, který by se mohl tímto postupem odvápňováním poškodit.

Obsah ↑

Jak často čistit kávovar

Moderní kávovary disponují indikátorem, který vás na odvápnění upozorní sám. Pokud tuto funkci přístroj nemá, četnost čištění se odvíjí od tvrdosti vody a intenzity používání kávovaru, většinou v rozmezí od 1 do 3 měsíců. Optimální tvrdost vody je 2-4 mmol/l. Vyšší tvrdost má negativní dopad hlavně na její chuť. Rizikem je voda měkká a hlavně měkčená různými způsoby, jako jsou iontoměniče. Ohrožuje kondici nervové soustavy i srdce, vede ke komplikacím v těhotenství a dalším potížím.

Tags:

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
  • Celkem (0)
Srovnat