Jak ušetřit za vodu v domácnosti – Praktické tipy a rady

Úspora vody v domácnosti je aktuální téma hned ze dvou důvodů. Poplatky za energie a vodu rostou, takže sílí tlak na snížení spotřeby a následně výdajů. Navíc probíhají klimatické změny a voda je čím dál vzácnější surovinou, ke které je třeba přistupovat s respektem. Víte, jak ušetřit za vodu?

Vypínejte kohoutky

Tahle rada je poměrně známá. Kdo v posledních 20 letech chodil do školy, učil se tuto frázi říct v několika cizích jazycích, protože kapitola životní prostředí snad nechybí v žádné učebnici. Přesto řada lidí kohoutky stále nezavírá!

Při čištění zubů

Přitom při dvouminutovém čištění zubů úplně zbytečně odteče 30 litrů vody. Pokud se vám do toho nechce, zkuste se namotivovat tak, že když 5 dní v týdnu vypnete kohoutek na čištění zubů, našetříte si 150 l vody na pořádnou páteční vanu.

Vypnutí kohoutku ušetří 15 litrů vody za minutu.

Při sprchování

Stejně tak každý tuší, že sprcha spotřebuje méně vody než napuštěná vana. Platí to ale hlavně v případě, že při sprchování vodu vypínáte během mydlení, šamponování a holení. Schválně si zkuste zadělat při sprchování špunt a uvidíte, kolik vody reálně spotřebujete. Samozřejmě, že u malých dětí je napuštěná vana jednodušší a u malých miminek skoro nutná. Pokud máte jedno dítě, používejte co nejdéle malou vaničku a pokud máte dětí více, koupejte je společně.

Jestli chcete šetřit vodou i při samotném sprchování, použijte úsporný perlátor nebo úspornou sprchovou hlavici. Dříve úsporné hlavice spočívaly v tom, že prostě propustily menší proud vody. To však kolikrát nebylo příjemné, protože třeba k vymytí šamponu z hustých vlasů proud vody prostě potřebujete. Dnes se proto voda mísí se vzduchem nebo je voda vypouštěna v pulzech, aby tlak vody zůstal zachován v rozumné míře.

Při mytí nádobí

Pokud nemáte myčku a myjete nádobí v ruce, pořiďte si domů dva dřezy. Do jednoho si napustíte horkou vodu se saponátem, kde nádobí necháte odmočit o omyjete ho a ve druhém dřezu ho ve studené vodě opláchněte. Pokud dva dřezy nemáte, pomozte si lavorem na lince.

Dvojitý dřez je jeden ze způsobů, jak ušetřit za vodu.

Pokud tento systém mytí v napuštěném dřezu odmítáte a potřebujete něco umýt v ruce, alespoň vodu při drhnutí vypínejte. Nejúspornějšího mytí nádobí dosáhnete, když naplníte celou myčku a pustíte ji. Odstraňte však důkladně zbytky jídla z nádobí, abyste mohli použít kratší program s nižší teplotou.

Sbírejte vodu

Aby voda neodtékala nazdařbůh do kanálu, můžete ji odchytávat do nádob. Poté ji použijete třeba na zalévání květin nebo na splachování toalety.

Upouštění teplé či studené vody

Někdy je potřeba odpustit vodu, než teče úplně studená na pití. Vodu, která odtéká, zachyťte do konvičky. Stejně tak, když čekáte na teplou vodu na mytí rukou nebo sprchování. Vodu si také můžete dát vychladit do ledničky a upouštění se zcela vyhnete.

150+ tipů, jak ušetřit peníze na všem možném

Dešťová voda

Sbírejte dešťovou vodu na zahradě, kterou využijete na zalévání rostlinek. Zalévejte brzo ráno nebo před soumrakem, kdy není takové teplo a voda se nebude tak rychle odpařovat. Používejte mulčovací kúru, která také pomáhá udržet vlhkost půdy.

Mytí ovoce a zeleniny

Nebojte, neřekneme, že nemáte ovoce a zeleninu před konzumací omývat. Když myjete více kusů, napusťte si vodu do nádoby a ovoce a zeleninu omyjte v ní. Vodu pak dále můžete využít na zalévání a splachování. Stejně tak můžete využít zchlazenou neosolenou vodu, ve které jste vařili třeba těstoviny.

150+ tipů, jak ušetřit peníze na všem možném

Neznečišťujte vodu chemikáliemi

Koloběh vody sice znamená, že voda, která odteče do kanálu, se znovu odpaří a pak spadne na zem v podobě deště. Bohužel ale v průběhu dochází ke znečištění. Částečně se to dá vyřešit čističkou, ale ne vše lze odstranit, navíc je to energeticky i časově náročné, takže je určitě lepší neznečišťovat hned na prvním místě.

Takže nepoužívejte v domácnosti zbytečně chemii na úklid. I přírodní čističe pěkně voní a odstraní nečistoty. Spoustu toho zvládne i obyčejný ocetjedlá soda. Už vůbec nelijte do odpadu nevhodný odpad jako zbytky léků, čistících prostředků, oleje apod. Zkuste také omezit využití oblečení z umělých hmot, jejichž částečky se uvolňují do vody, a raději volte přírodní materiály, které bývají i příjemnější. Třeba vlněný svetr krásně zahřeje, dlouho vydrží a ani se nemusí tak často prát, protože vlna má samočistící vlastnosti a většinou ho stačí po nošení vyvětrat.

Lucie Hromádková

Lucie Hromádková

Lucie absolvovala Fakultu mezinárodních vztahů VŠE v Praze a začala pracovat v marketingovém oddělení globální značky. Psaní je pro ni láska, odreagování i seberealizace. Miluje angličtinu, cvičí Les Mills, fandí klasickému liberalismu a svobodnému učení.

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
  • Celkem (0)
Srovnat