Jak vybrat sušičku prádla: Klíčové faktory při rozhodování

Výběr správné sušičky prádla může být zásadní pro pohodlí a efektivitu v domácnosti. Při výběru je důležité zohlednit několik klíčových faktorů, jako je kapacita, energetická třída a dostupné funkce. Nejlepší sušička prádla je ta, která nejlépe odpovídá vašim potřebám a stylu života.

Osobně doporučuji začít tím, že se podíváte na kapacitu sušičky a energetickou účinnost. Sušička s větší kapacitou se vyplatí, pokud máte větší rodinu, zatímco energeticky úsporné modely pomohou snížit náklady na elektrickou energii. Ujistěte se také, že funkce jako odložený start nebo rychlé sušení odpovídají vašemu každodennímu harmonogramu a potřebám.

Rozměry sušičky a možnost jejího umístění vedle pračky stejné značky či dokonce jejich navrstvení, jsou dalším aspektem, který by mohl usnadnit její použití.

Investice do kvalitní sušičky prádla se může rychle vrátit v podobě ušetřeného času a energie, a proto neváhejte a zvolte model, který vám poskytne největší pohodlí a efektivitu.

Typy sušiček prádla

Existují různé typy sušiček prádla a výběr správného typu závisí na několika faktorech, jako je prostor, energetická účinnost a způsob odstranění vlhkosti.

Kondenzační sušičky

Kondenzační sušičky pracují na principu kondenzace vlhkosti z prádla do nádrže, kterou je třeba pravidelně vyprázdnit nebo napojit na odtok. Tento typ sušičky je vhodný pro domácnosti bez ventilačního systému. Kondenzační sušičky jsou dostupné v široké škále modelů s různými funkcemi a cenovými kategoriemi.

Výhody:

 • Snadná instalace, není potřeba zvláštní ventilace.
 • Široký výběr modelů a značek.

Nevýhody:

 • Vyšší spotřeba energie než u jiných typů sušiček.
 • Častější potřeba údržby a čištění kondenzátoru.

Odvětrávací neboli ventilační sušičky

Odvětrávací neboli ventilační sušičky odvádějí vlhkost z prádla přímo do venkovního prostoru pomocí hadice. Tento typ je účinný a energeticky úsporný, avšak vyžaduje instalaci ventilačního systému. Tyto sušičky se často doporučují pro rodinné domy nebo byty s možností venkovního odvodu vzduchu.

Výhody:

 • Nižší spotřeba energie díky efektivnímu odvodu vlhkosti.
 • Méně častá údržba ve srovnání s kondenzačními sušičkami.

Nevýhody:

 • Nutnost instalace ventilačního systému.
 • Omezený výběr modelů oproti kondenzačním sušičkám.

Sušičky s tepelným čerpadlem

Sušičky s tepelným čerpadlem kombinují výhody kondenzačních sušiček s větší energetickou účinností. Používají chladivo pro opětovné využití tepla, což šetří energii. Tyto modely jsou často dražší při pořizování, ale úspory na provozních nákladech jsou podstatné.

Výhody:

 • Vysoká energetická účinnost, nižší provozní náklady.
 • Šetrnější k prádlu díky nižším teplotám sušení.

Nevýhody:

 • Vyšší pořizovací cena ve srovnání s jinými typy sušiček.
 • Složitější technologie, která může vyžadovat více údržby.

Klíčové vlastnosti a funkce

Při výběru sušičky prádla je důležité zaměřit se na několik klíčových vlastností a funkcí. Tyto aspekty mohou významně ovlivnit jak efektivitu sušení, tak i spotřebu energie.

Kapacita bubnu

Kapacita bubnu se měří v kilogramech a udává, kolik prádla lze najednou usušit. Je důležité vybrat sušičku s kapacitou, která odpovídá vašim potřebám.

Rodiny často ocení modely s větší kapacitou (nad 7 kg), zatímco jednotlivci nebo páry si mohou vystačit s menší kapacitou (okolo 5 kg).

Také je dobré zohlednit množství prostoru, který máte k dispozici, protože větší buben často znamená větší celkový rozměr sušičky.

Energetická účinnost

Energetická účinnost sušičky je označena energetickým štítkem, který zahrnuje hodnoty od A+++ (nejúspornější) po D (nejméně úsporné).

Vysoce energeticky úsporné modely mohou být dražší při pořízení, avšak dlouhodobě šetří na provozních nákladech. Důležitá je i technologie tepelného čerpadla, která snižuje spotřebu energie oproti tradičním sušičkám.

TIP: Víte, co znamená příkon u spotřebiče a jak souvisí s výkonem? Podle příkonu poznáte nejen, kolik zaplatíte za energii, ale i jak moc je daná elektronika nebo spotřebič výkonná a jaké má energetické ztráty. Naučte se to spočítat.

Vždy se vyplatí investovat do sušičky s lepší energetickou třídou, zejména pokud plánujete časté používání.

Programy a cykly

Moderní sušičky nabízejí širokou škálu programů a cyklů, které pomáhají optimalizovat proces sušení pro různé typy prádla.

Některé modely zahrnují speciální programy jako je jemné prádlo, sportovní oblečení nebo rychlé sušení. Senzory vlhkosti jsou dalším užitečným prvkem, který přizpůsobí délku cyklu podle skutečné vlhkosti prádla, což může snížit nadbytečné sušení a chránit tkaniny.

Je dobré vědět, které programy a funkce jsou pro vás nejdůležitější a zda je vybraný model nabízí.

Jaká sušička na prádlo je lepší

Uživatelský komfort a design

Když vybíráte sušičku prádla, je důležité zaměřit se na uživatelský komfort a design. Tyto aspekty zahrnují intuitivní ovládání, jednoduchost údržby a nízkou hlučnost.

Displej a ovládání

Moderní sušičky prádla často disponují dotykovým displejem nebo intuitivními ovládacími prvky, které zjednodušují celý proces sušení. Přehlednost a čitelnost displeje jsou klíčové pro pohodlné nastavení různých funkcí a programů.

Důležité je, aby byla k dispozici česká lokalizace, která uživateli umožní snadno pochopit jednotlivé funkce. Některé modely nabízejí přednastavené programy pro specifické typy prádla, což šetří čas a zajišťuje to optimální výsledky sušení.

Údržba a čištění

Údržba sušičky může být pro některé uživatele obtěžující, proto je výhodné vybírat modely s automatickým samočištěním kondenzátoru nebo snadno přístupnými filtry. Jednoduchá údržba nejen prodlužuje životnost sušičky, ale také zajišťuje její efektivní provoz.

Časté čištění filtrů by mělo být snadné a rychlé. Filtry by měly být umístěny na přístupném místě, které umožňuje jejich rychlé vyjmutí a opětovné vložení. Čas od času je třeba kontrolovat i nádržku na kondenzát, pokud sušička není napojena přímo na odpadní potrubí.

Hlučnost přístroje

Hlučnost sušičky prádla může být pro mnoho lidí rozhodujícím faktorem. Tichý provoz je důležitý především v malých bytech nebo v domácnostech, kde sušička pracuje v blízkosti obytných prostor.

Moderní sušičky jsou často vybaveny technologií snížení hluku, která zajišťuje tišší chod i při maximálním zatížení. Hlučnost přístroje se měří v decibelech (dB) a je dobré vybírat modely, které mají tato čísla co nejnižší. Tichá sušička může výrazně zlepšit komfort bydlení, zejména pokud ji používáte často.

Nákupní průvodce a doporučení

Výběr sušičky prádla zahrnuje zvážení různých faktorů od ceny, zákaznických recenzí, záruky a možností servisu až po přídavné služby při koupi.

Porovnání cen a recenzí

Při srovnání cen sušiček prádla je důležité věnovat pozornost nejen pořizovací ceně, ale i nákladům na provoz. Úspornější modely s tepelným čerpadlem mohou být dražší na začátku, ale mohou ušetřit peníze na dlouhodobém provozu.

Recenze uživatelů jsou cenným zdrojem informací o výkonu a spolehlivosti. Doporučuji číst recenze na různých platformách a porovnávat zkušenosti různých uživatelů.

Tabulka s porovnáním značek:

ZnačkaModelyCenaEnergetická účinnost
AEGLavatherm serieStředníA+++
MieleT1VyššíA++
BekoFlexySense serieNižšíA++
SiemensiQ700StředníA+++

Záruka a servis

Při výběru sušičky prádla je klíčové se informovat o délce a podmínkách záruky. Některé značky nabízejí prodlouženou záruku za příplatek. Základní záruka obvykle zahrnuje 2 roky, ale lepší značky mohou nabídnout až 5 let.

Servisní síť je další důležitý faktor. Zajímám se především o dostupnost autorizovaných servisních míst ve svém okolí. Kvalitní poprodejní servis může významně prodloužit životnost spotřebiče a minimalizovat náklady na opravy.

Přídavné služby při koupi

Doprava a instalace často bývá nabízena jako součást nákupu nebo za malý příplatek. Známé obchody poskytují možnost nechat si spotřebič přímo přivést a odborně nainstalovat, což ušetří čas a zajišťuje správné zapojení.

Další přídavné služby, jako je odvoz starého spotřebiče nebo nabídka údržbových balíčků, mohou být velmi užitečné. Při nákupu se vyplatí zkontrolovat, zda prodejce nabízí i tyto doplňkové služby, které přinášejí větší pohodlí a další úsporu času.

Martina Poláková

Martina Poláková

Jsem pracující máma na rodičovské dovolené. Miluji běh, čtu knížky a ráda se učím novým věcem. Snažím se žít vědomě, jednoduše a lehce! Ráda přijímám výzvy, abych se dostala zase o kus dál.

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
 • Celkem (0)
Srovnat