HEPA filtr ve spotřebičích: Zajistí čistší vzduch bez virů a alergenů

HEPA filtr dokáže ze vzduchu pohltit miniaturní částice jako jsou viry, bakterie, pyly a další alergeny, proto patří mezi nejpoužívanější a nejoblíbenější filtry v domácnostech i výrobních podnicích. V tomto článku se zaměříme především na využití HEPA filtru v domácnostech, ale podíváme se i na jeho fungování, čištění a historii. 

Co je HEPA filtr

HEPA filtr je typ filtru, který dokáže ze vzduchu odstranit částice o velikosti 100 – 300 nanometrů. To znamená, že vyfiltruje např. částice prachu, pylu, bakterie i větší viry. U nejmenších částeček dosahuje účinnosti až 99,9 %. Čím jsou nečistoty větší, tím je účinnější. 

Název vychází z anglického „High Efficiency Particulate Air filter“, což v češtině znamená vysoce efektivní filtr vzduchových částic.

K čemu se HEPA filtr používá 

Kvalita a znečištění ovzduší jsou stále závažnější problémy. Z toho důvodu se využití HEPA filtrů rozšiřuje i do domácností a průmyslu, které by o něm dříve neuvažovali. Celosvětově stoupá také výskyt alergie, která nyní postihuje až 35 % populace. Přitom alergie na pyly, roztoče, zvířecí srst a další dokáže být opravdu nepříjemná. 

Alergen u člověka způsobuje stejnou reakci imunitního systému, jako kdyby šlo o nebezpečnou infekci. Typickými příznaky jsou vodnatá rýma, svědění a kýchání. Příznaky je možné potlačit pomoci antialergik a antihistaminik. Léky bohužel mají své nežádoucí účinky, proto je pro alergiky ideálním řešením snížit kontakt s alergenem na minimum, tedy důkladně vysávat a čistit vzduch.

Čistička vzduchu s HEPA filtrem

Pokud bydlíte v prašném prostředí, nebo máte doma malé dítě, které potřebuje ke zdravému vývoji čistý vzduch, pravděpodobně jste už přemýšleli o čističce vzduchu. Čistička vzduchu s HEPA filtrem je nejčastější variantou, protože ničí viry, bakterie i alergeny. Může být doplněna dalšími typy filtrů, např. uhlíkovým, který pohlcuje pachy, nebo prachovým, který je vhodný pro prašnější prostředí a brání rychlému zanesení HEPA filtru. 

Čističku vzduchu je možné kombinovat s dalšími funkcemi jako je ionizátor, zvlhčovač nebo naopak odvlhčovač vzduchu

Doporučená vlhkost v obytném prostoru je v zimě 40 – 60 %. Přitom v některých domácnostech bývá relativní vzdušná vlhkost pouhých 20 %, což vede k dráždivému kašli a častějším nemocem. Naopak v novostavbách, které ještě vysychají, je náročné udržet v zimě vlhkost pod 60 %, zvlášť když vám smog a hluk z ulice nedovoluje větrat tak často, jak byste si přáli.

Vysavače s HEPA filtrem

Vysavače dnes patří mezi naprosto základní vybavení domácnosti a většina z nich HEPA filtr obsahuje. Možná i ten váš, jen o tom nevíte. HEPA filtr není bezpodmínečně nutný, zvlášť pokud nejste domácnost alergiků. Ale při nákupu nového vysavače by bylo dobré na HEPA filtr myslet, protože alergie se může rozvinout i ve vyšším věku a čistý vzduch se prostě lépe dýchá. 

Na udržovací úklid je ideální robotický vysavač. Díky tomu, že může jezdit po bytě bez vaší přítomnosti, ho budete pravděpodobně pouštět častěji, než byste běžně vysávali. To vám přinese čistší vzduch a celkově méně prachu v domácnosti. Na rychlé vysátí drobků od dětí, nebo chlupů domácích mazlíčků se naopak více hodí tyčový vysavač

Jak HEPA filtr funguje

Filtr tvoří skelná vlákna. Díky tomu, že je filtr mnohonásobně přeložený do tvaru harmoniky,  stávají se vlákna náhodně uspořádanými, takže jejich velikost a vzájemná vzdálenost zabraňují průchodu malých částic. Nepropustí téměř žádné částice, jen čistý vzduch.

Důležité je, aby vzduch skutečně procházel pouze filtrem a neunikal okolo, proto kvalitní HEPA filtry jsou zatavené v plastu. U vysavačů je třeba dbát na použití kvalitních ostatních filtrů a sáčků, aby se k HEPA filtru, který je poslední v pořadí, nedostával příliš znečištěný vzduch. To by vedlo k rychlému zanesení filtru a snížení jeho účinnosti.

Jak se čistí HEPA filtr

Omyvatelné HEPA filtry jsou dražší, ale jednodušší na údržbu. Stačí je opláchnout proudem vody a nechat důkladně uschnout na vzduchu. Neomyvatelné HEPA filtry jsou sice levnější, ale jejich čištění je náročnější. Omeťte je smetáčkem nebo vyfoukejte stlačeným vzduchem. Při neopatrné manipulaci ho můžete nenávratně poškodit. 

Čištění se doporučuje po každé páté výměně sáčku do vysavače. Celková životnost obou typů je zhruba 1 rok. U bezsáčkových vysavačů pak kvůli většímu namáhání pouze 6 měsíců.

Vývoj HEPA filtru: díky projektu Manhattan

První HEPA filtr byl vyvinut ve Spojených státech amerických během 2. světové války v rámci projektu Manhattan (vývoj atomové bomby). Vědci tehdy dostali za úkol vyvinout filtr, který by ze vzduchu odstraňoval škodlivé radioaktivní částice. Inspirací jim byly plynové masky amerických vojáků, na jejichž základě vyvinuli čističku vzduchu pro vojenské ústředí. Tato čistička byla prvním předchůdcem HEPA filtru. 

Během dalšího vývoje, na kterém se podílel i laureát Nobelovy ceny Irving Langmuir, se podařilo vyvinout filtr, který dokáže pohltit částice o velikost 0,3 mikrometrů, protože ty byly vyhodnoceny jako nejpronikavější a nejškodlivější. Tehdy dostal označení „Absolutní filtr“. Po válce došlo k odtajnění vývoje a pod generickým názvem HEPA filtr se začal využívat v průmyslu (výroba léčiv, letecké inženýrství, výroba počítačových čipů…) i v domácnostech.

Lucie Hromádková

Lucie Hromádková

Lucie absolvovala Fakultu mezinárodních vztahů VŠE v Praze a začala pracovat v marketingovém oddělení globální značky. Psaní je pro ni láska, odreagování i seberealizace. Miluje angličtinu, cvičí Les Mills, fandí klasickému liberalismu a svobodnému učení.

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
  • Celkem (0)
Srovnat