Zelená je barvou přírody, jara, zdraví a dobré nálady. Jak tuto výraznou a veselou barvičku zakomponovat do interiéru tak, aby dobře vypadala? Poradíme, jaké odstíny jsou právě teď trendy a jak s nimi naložit.
Zelená barva v interiéru a její účinky na psychiku
Podle psychologie barev je zelená povzbuzující a energická. Zároveň však umí i uklidnit a zlepšit náladu, obdobně jako barva modrá. Stejně jako příroda, která je plná zeleně, i tato barvička v nás probouzí pozitivní pocity a uvolňuje nás. Pomáhá s lepší koncentrací a stimuluje kreativní myšlení.
Pokud se chcete v interiéru vyhnout výrazným barvám, které mají silný energetický náboj (například červená) a neutrální barvy vás příliš nebaví, zkuste využít zelenou. Díky ní u vás doma vytvoříte oázu klidu a harmonie. Lze ji zakomponovat i do domácnosti podle Feng Shui. Toto čínské učení říká, že zelená odkazuje na souznění s přírodou a pomáhá k nalezení vnitřního klidu.
Jaké odstíny zelené jsou v módě
Zatímco tmavě zelené odstíny navozují pocit luxusu, světlé jsou plné pozitivního náboje a pomohou vám vytvořit přátelskou atmosféru. S tmavšími barvami to nepřehánějte, opticky zmenšují prostor. Což může být zejména v malém bytě s nedostatkem přirozeného světla nepříjemné.
Zelené odstíny existují v teplých i studených variantách. Zatímco ty teplé mají dotek žluté, studené odstíny jsou míchané s modrou. Teplé varianty se hodí do studených bytů a místností, kde chcete vytvořit hřejivou atmosféru. Pokud naopak preferujete chladnější tóny, hledejte kombinaci modro-zelené.
- Tmavé: lahvová, olivově zelená, smaragdově zelená, khaki, lesní zeleň, tmavě modrozelená (teal)
- Zářivé a výrazné: sytě zelená, hráškově zelená, jarní zelená, limetkově zelená
- Světlé: mentolová, mátová, světle zelená
S jakými barvami zelenou kombinovat
Zelená si nejlépe rozumí s barvami přírodních materiálů. Nejlepší je ale jít po kontrastních odstínech, tedy ke výrazně zelenému čalounění pořídit světlejší dřevěný nábytek, podlahy atd. Tmavší dřevo vypadá hezky v kombinaci se světlejší zelenou.
Pokud navíc ke dřevu a zelené přidáte ještě bílou (bílé obklady, skříně, doplňky), dosáhnete velice pěkného efektu. Skvěle ovšem funguje i kombinace tmavší zelené (například petrolejová), bílé a zlatých doplňků.
Oblíbenou kombinací v interiérech je také zelená a modrá či zelená a žlutá. Zatímco zeleno-modrá kombinace má uklidňující účinek, zeleno-žlutá je energizující, svěží a připomíná jaro.
Pokud chcete něco odvážnějšího, sáhněte po kombinaci zelené a fialové. Výrazné odstíny působí odvážně a originálně. Světlejší varianty jsou měkčí a interiér díky nim bude působit uklidňujícím dojmem. Obě barvy stimulují kreativitu, a tak může jít o skvělou kombinaci do pracovních prostorů. Hodí se zejména tam, kde se setkává moderna s vintage stylem.
Pro příznivce kontrastů máme ještě jeden tip, a to kombinaci zelené a oranžové. Výraznou oranžovou spojte dohromady s teplejšími odstíny světlé či výraznější zelené, která zmírní její energetický náboj. Místnost bude díky nim plná energie, ale zároveň nebude působit příliš agresivně, jak by to u celooranžového interiéru mohlo být.
Jak používat zelenou barvu v interiéru
- Čalounění. Zelená sedačka, křesla. Zajímavý prvek, který místnosti dodá šmrnc.
- Stěny. Ať už se rozhodnete pro nátěr nebo tapety se zajímavými vzory, rozhodně neuděláte chybu. Pěkně vypadají i zelené obklady. Není problém zelenou využít na všechny stěny v místnosti, na rozdíl třeba od červené nebo žluté nebude působit nijak rušivě.
- Doplňky a dekorace. V jinak neutrálním interiéru budou vypadat výrazně zelené dekorace a doplňky velice pěkně. A nemusí jít jenom o květiny, ale například i vázy, rámečky, dekorační polštářky, svíčky a další.
- Bytový textil. Zelené povlečení může přispět ke klidnějšímu spánku. Nebo zkuste závěsy v této barvě, budou se hezky vyjímat v podstatě v jakékoliv místnosti.
Do jakých místností se hodí zelená barva
Zelená má jednu velkou výhodu. Hodí se v podstatě kamkoliv. Jelikož podporuje soustředění a kreativitu, můžete ji použít v místnostech, kde pracujete, studujete či něco vytváříte.
Ale dobrou službu udělá i ve společenských místnostech. Vytvoří přátelskou a pohodovou atmosféru, kde se všichni přítomní uvolní. V ložnici či dětském pokoji sáhněte raději po světlejších odstínech, aby barevná kompozice nerušila při usínání.
V zásadě je to všechno především o odstínech. Teplé, žlutavé varianty povzbuzují, zatímco chladnější s nádechem do modra energii v místnosti utlumují, a více se proto hodí k odpočinku. Například právě do ložnice. Se zelenou krásně rozsvítíte i jinak poměrně nezajímavé prostory jako jsou chodby či malé koupelny.