Zajistěte své domácnosti vůni a čistotu pravidelnou údržbou koberce. Tkanina umístěná na podlaze, často v centrálních místech, je častým zachytávačem nejen nečistot, ale i roztočů a dalších organismů. Proto je potřeba zvolit efektivní metody, jak koberec vyčistit.
Pravidelná údržba koberce
K tomu, aby váš koberec vydržel dlouho čistý a voňavý, je nutná pravidelná údržba. Nutnému častému čištění koberce můžete předcházet pravidelným vysáváním. K tomu vám dobře pomůže například robotický vysavač, který se sám spustí ve vámi navoleném čase a vysaje celý byt. Čas od času je potřeba koberce plošně vyčistit (lidově řečeno “tepovat”). K tomu můžete použít několik variant.
Ruční čištění koberců
K ručnímu čištění koberců budete potřebovat kbelík s horkou vodou, kartáč a čistící přípravek na koberce. Před čištěním koberec vysajte. V nejlepším případě používejte bezsáčkový vysavač s HEPA filtrem (například tyčový), který napomáhá lepšímu čištění vzduchu, jenž cirkuluje vysavačem.
Z vody a přípravku vytvořte tekutinu s hustou pěnou, a to podle návodu na obalu (většina přípravků vyžaduje dávku několika uzávěrů). Pěnu, která vznikne, naneste na kartáč (třeba rýžový) a jednoduchými krouživými pohyby jej rozetřete po koberci. Řiďte se poté návodem: zatímco některé přípravky se nejprve nechají uschnout, existují suché pěny, které je možné rovnou vysát i s nečistotami, které se mezitím uvolnily z koberce. Pozor na vysávání vody, pokud nemáte vysavač přímo určený k vysávání tekutin, může být přístroj poškozen.
Strojové čištění koberců
K tomuto čištění budete potřebovat přístroj na čištění koberců, který se vyplatí zapůjčit v půjčovně nástrojů v hobbymarketu. Jedná se o nádobu rozdělenou na dvě poloviny. Hubice přístroje na čištění koberců zároveň do koberce vstřikuje vodu se saponátem a zároveň ji vysává z koberce pryč.
Jak vyčistit koberec strojově? Do nádoby na čistou vodu napusťte co nejteplejší vodu a přidejte přípravek na strojové čištění koberců. Pak pomalým pohybem přejíždějte po částech koberce. Voda se saponátem koberec propláchne a je ihned z koberce odstraněna. Většina dostupných strojů však koberec nevysouší, proto počítejte s tím, že bude ještě pár hodin vlhký.
Jak vyčistit koberec od zápachu
Jako dobrý lapač pachu slouží jedlá soda. Je tedy možné vyčistit i koberec od zápachu jedlou sodou. Pokud žijete v prostředí, kde se často kouří nebo pohybují zvířata, použijte k odstranění zápachu jeden z následujících postupů. Před celým procesem koberec vysajte. Bohužel v některých případech (například právě v bytě, kde se kouří) vyčištění koberce běžným způsobem nestačí a vůně saponátu pach jen překryje. Mokrý, nepříliš důkladně vyčištěný koberec, může také zapáchat. Následující postupy využijete také tehdy, pokud byl koberec potřísněn výkaly (dětskými nebo zvířecími) nebo aromatickým jídlem. Rovněž postupy použijte v případě, že nevíte, jak vyčistit koberec od psa, protože si poradí i s běžnou vůní psí srsti.
Odstranění zápachu jedlou sodou
Nejprve zapracujte jedlou sodu do koberce (nejlépe kartáčkem), poté posypejte jedlou sodou i samotný povrch koberce. Sodou nemusíte vůbec šetřit. Větší množství jedlé sody k tomuto účelu můžete koupit i v drogérii, nabízí ji například značka Tierra Verde v kilovém balení.
Sodu nechte působit delší dobu, ideálně alespoň přes noc, ale je možné ji v koberci nechat i dva dny. Pokud tedy vyrážíte na víkend pryč, můžete aplikovat jedlou sodu před odjezdem. Poté smeťte sodu z povrchu smetákem, vysajte ji i z hloubky, a to vysavačem. Vysavač musí běžet na nejvyšší výkon, vhodné je použití vysavače s rotačním kartáčem.
Odstranění zápachu octem
K odstranění zápachu z koberce je možné použít i ocet, který rovněž dokáže neutralizovat pachy v celé domácnosti. Ocet s vodou postříkejte po zapáchající ploše koberce. Pokud byl koberec polit páchnoucí tekutinou (například močí), aplikujte ocet ve větším množství lokálně hadrem nebo opětovným politím, aby se ocet dostal do hloubkových vrstev. Ocet nechte působit asi 15 minut a čistým suchým hadříkem jej pak odsajte z koberce. Dotčenou oblast pak očistěte čistou vodou. V této části můžete namísto odsávání hadříkem použít vysavač na mokré čištění. Nechejte koberec pořádně vyschnout nebo pořádně vyvětrejte.
Jak vyčistit červené víno z koberce pomocí soli
Koberec je možné také vyčistit běžnou kuchyňskou solí. Je třeba jej kompletně celý posypat touto přísadou a asi za jeden den, během kterého se po koberci bude šlapat, jej vysajte. Je také možné sůl do koberce zapracovat kartáčkem. Po soli sáhněte také v případě, že jste na koberec vylili červené víno, ihned místo posypte solí. Nechte směs působit až 8 hodin. Sůl nedovede skvrnu vyčistit do původní podoby, ale zasažení bude mnohem menší. Pro efektivnější čištění můžete víno z koberce před čištěním vysát papírovou utěrkou.
Jak vyčistit koberec od chlupů
Některé druhy koberců, zvláště zátěžové koberce, nedovedou jednoduše pustit větší množství chlupů (psích nebo kočičích, případně vlasů). Pokud váš jindy tenký koberec podezřele změkl, vezměte tvrdý kartáč a nasucho jej opatrně očistěte krouživými pohyby. Tato technika z vláken uvolní jemnou podsadu, jež ze zvířete vypadala, aniž byste si všimli. Mokré čištění bude s kobercem zbaveným nečistot mnohem příjemnější a do jisté míry tím eliminujete i zápachy v bytě.
Jak vyčistit vlněný koberec
Drahé vlněné koberce vyžadují speciální zacházení. Nesnesou vlhkost, takže vlhké čištění je pasé. Základem je koberec co nejčastěji vysávat. K čištění nepoužívejte příliš tvrdé kartáče, aby se vlákno neponičilo. Nepoužívejte čistidla s bělidli a rozjasňovači. Přípravky, které používáte, musejí mít neutrální pH.
Pokud se vám povede na vlněném koberci vytvořit skvrnu, používejte ideálně pěnu z mastného jádrového mýdla. Pěnu pak setřete hadříkem, očistěte trochou vlažné vody a koberec nechte volně uschnout (nebo vyvětrejte). Ne však na slunci, protože by se mohl koberec nenávratně poničit.