Jak se zbavit vlhkosti a plísně v bytě – osvědčené rady

Trpíte doma vlhkostí? Zatočte s ní jednou navždy. Pomůže vám nejen schopná chemie, ale také správné větrání. Příčinou plísně může být nadměrná vzdušná vlhkost, která se usazuje na zdivu i nábytku a vytváří plíseň.

Jaká je optimální vlhkost v bytě?

K hlídání správné vlhkosti vám pomůže vlhkoměr. Díky němu dokážete zaznamenat odpovídající vlhkost a včas ji zredukovat. Určitě není správně vlhkost stahovat na co nejmenší. Nízká vlhkost, jak to ostatně znáte v létě, není příjemná dýchacím cestám. Pokud v zimě hodně topíte a málo větráte, pocítíte to na sliznicích. Ideální rozpětí vlhkosti je mezi 40 % a 50 % (v zimě  je ideální 45 – 60 %, v létě 40 – 55 %). Do 60 % je vlhkost ještě slušná, ale je dobré ji už sledovat. Nad 65 % je hodnota již kritická a může poškodit vaše zdraví i váš majetek. Proto je potřeba postupně zasahovat méně či více invazivními způsoby vysoušení budovy.

Vlhkost v bytě se zvyšuje s počtem osob, které se v něm pohybují. Stoupá také sušením prádla v bytě a také chovem rybiček nebo pěstováním vlhkomilných rostlin.

Obsah ↑

Postupné snižování vlhkosti

Intenzivní větrání

I v zimě se doporučuje intenzivně větrat byt. Je to z toho důvodu, že se vlhkost přirozeně zvyšuje naším pobytem, dýcháním, mytím, zaléváním květin. Pokud nemáte vlhkoměr, sledujte skleněné tabulky oken. Vždy, když se zarosí, měli byste vyvětrat. Znamená to, že se vlhkost už usazuje v okolí. Stejně jako na skle, usazuje se vlhkost také ve zdivu, což není vidět ihned. Časem můžete vlhko zaznamenat v podobě mokrých map nebo plísně.

Co se týče větrání, mělo by být krátké a intenzivní. V létě můžete větrat libovolně dlouho (půlhodina by mohla stačit, mnoho lidí v létě okna vůbec nezavírá), na jaře mohou zůstat okna otevřená 10 – 20 minut, v zimě stačí větrání do 6 minut s oknem dokořán). Ideální je vytvořit průvan, který protáhne celý byt a funguje jako ventilátor. Větrat by se přitom mělo minimálně třikrát denně.  Zabezpečte nejen vlastní teplo, ale hlavně zvířata, kterým může průvan ublížit (pro hlodavce může být i smrtelný). Nemusíte se bát větrat v mrazech, které mají vysoušecí schopnosti. 

Interiéru vyhovuje metoda teplotního šoku. Poté co krátce a intenzivně vyvětráte, rychle šokově zatopte. 

Chemické pohlcování vlhkosti

V případě vlhkosti v malých prostorách nebo jen nepatrně zvýšené vlhkosti poslouží malý odvlhčovač. Jedná se o plastové krabičky, do nichž se umístí prášek nebo solná tableta, která lapá vlhkost a přebytečná vlhkost se ukládá do nádobky. Do menších prostor, jako jsou skříně a špajzy, můžete použít pohlcovače na bázi silica gelu. Tyto výrobky nemají žádný mechanický pohon, tudíž není způsob, jak vzduch výrobkem prohnat tak, aby fungoval rychleji a chemická podstata zařízení to ani neumožňuje.

Nevýhodou takovýchto zařízení je malý výkon (několik málo litrů ročně) a nutnost doplňovat náplň. Specifický je na našem trhu výrobek Ceresit Aero 360, jehož základna je charakteristickým způsobem přizpůsobená dobrému proudění vzduchu. Výhodou je pořizovací cena v rámci stokorun. Do větších prostor doporučujeme však spíše klasický elektrický odvlhčovač.

Mechanické pohlcování vlhkosti

Mechanickým způsobem vlhkost lapají absorpční a kondenzační odvlhčovače, které buďto ochlazují, nebo ohřívají vzduch, který následně zachycují do nádob. Odvlhčovač vzduchu se zapojuje do elektrické sítě, prohání vzduch přístrojem a vysouší jej. Odvlhčovače mohou být někdy náročnější na elektriku, ale v posledních letech jsou tyto stroje čím dál tím úspornější a tišší. Jsou velmi efektivní, protože několik litrů dokáží zachytit již za jeden den. Tyto odvlhčovače mají jako nevýhodu vyšší cenovou náročnost (v rozmezí jednoduchých domácích spotřebičů), na druhou stranu jsou v mnoha případech jedinou možností, jak se plísně účinně zbavit a hlavně ji i předcházet.

Obsah ↑

Jak předcházet tvorbě plísni?

Plísně se vytvářejí nejvíc na podzim a v zimě, kdy lidé méně větrají. Plíseň má ráda vlhko a teplotu okolo 20 – 25 °C. Celoročně bývají problémy v koupelnách a sklepech, nebo v místnostech, které jsou v blízkosti špatně stavěných okapových systémů.

Vysušení stavby

Plísně někdy vznikají nedostatečným vysušením budovy po výstavbě, výmalbě, rekonstrukci nebo narušeným vodovodním potrubí. Dokonale uzavřenou stavbu vysušte profesionálním vysoušečem, abyste odsáli zbytečnou vlhkost, která se jinak může usazovat ve zdech nebo kobercích.

Průtok vzduchu

V minulosti bylo velkým trendem zateplování budov a s ním související vybavování domů plastovými okny, která jsou vzduchotěsná. Vlhký vzduch během zimy zůstává v místnosti a vlhkost kondenzuje na stěnách. Pokud je to i váš případ, zkuste častěji větrat. Případně doporučujeme využívat mikroventilaci, pro proudění vzduchu.

Digestoř a větrání

Pořiďte do koupelny i kuchyně, kde se vytváří nejvíce vodní páry, odvětrávání, pokud se vám nelíbí představa, že v zimě větráte po každém vaření nebo koupání, měli byste mít v dané místnosti axiální ventilátor nebo v případě kuchyně digestoř a pravidelně je spouštět. 

Odolný nátěr

Výmalba bytu a přetřením plísně není řešením. Nicméně i vymalování může pomoci, pokud vyberete vhodné přípravky. Pořiďte si nátěr odolný proti plísni, vhodné je ale také pořídit termokeramický nátěr, který reguluje vlhkost v místnosti a přizpůsobuje se vlhku i teplu. Nejedná se ale o nepropustnou vrstvu, v níž byste se dusili. Termokeramický nátěr působí stále dostatečně prodyšně. Vhodným výrobkem je například nátěr ThermoShield. Jeho chytrý systém membrán udrží vlhkost v místnosti okolo 55 %.

Obsah ↑

Jak si poradit s existující plísní?

Důležité je najít příčinu tvorby plísně, abyste se nezasekli na mrtvém bodě neustálého boje s plísní. Kromě nedostatečného větrání může být zdrojem vlhkosti a tvorby plísně také rozbitý okap u dané zdi, prasklé potrubí nebo problém ve sklepě. Teprve po odstranění příčiny můžete zkoušet zbavit se plísně samotné.

Domácí přípravky proti plísni

  • Z domácích rad bude dobře fungovat šálek bělidla ve 4 litrech vody, které rozprašovačem nanesete na postižené místo.
  • Proti plísním také funguje kyselé prostředí, konkrétně ocet bojuje s plísní vyrovnáním pH, protože plísně milují zásadité prostředí. Oproti bělidlu je ocet lepší i z hlediska odpařování látek do vzduchu.
  • Z alternativních látek dobře funguje i borax, ve 3 litrech vody rozmíchejte šálek tekutiny.
  • Dále pomáhá 1:1 roztok amoniaku v rozprašovači. Na silných skvrnách nechejte amoniak působit několik hodin. Pozor, nepoužívejte tyto látky zároveň. Směs amoniaku s bělidlem vytváří jedovatý chlor.

Koupené přípravky proti plísni

Z komerčních přípravků je často používané Savo proti plísním, poměrně levný přípravek v rozprašovači. Dobrou také funguje přípravek Madel Disinfekto, který je možné použít i na vnitřní strany ledniček, pracovních ploch, kachliček a dalších povrchů.

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
  • Celkem (0)
Srovnat