Jak vybrat matraci: Krok za krokem pro lepší spánek

Výběr správné matrace pro kvalitní spánek může být náročné. Kvalitní matrace je základem pro zdravou páteř a kvalitní spánek. Při výběru matrace je klíčové zohlednit různé faktory jako věk, váha, poloha při spaní a zdravotní stav jedince.

Když vybírám matraci, myslím na to, jaké technické parametry a vlastnosti mi nejvíce vyhovují. Například nosnost, zónování, tloušťka a materiál jsou důležité aspekty, které ovlivňují moje rozhodnutí. Je třeba si uvědomit, že každý z nás má jiné potřeby a preference, takže to, co funguje pro jednoho, nemusí být ideální pro druhého.

Porovnáváme-li různé typy matrací, vždy se zaměřuji na to, jak dobře podporují moji páteř a jak se v nich cítím po několikahodinovém spánku.

Vyhovující matrace by měla zajistit rovnoměrné rozložení váhy a minimalizovat tlak na klouby a svaly.

Základy výběru matrace

Při výběru matrace je důležité zaměřit se na typ matrace, její velikost a tvrdost. Tyto faktory mohou velmi výrazně ovlivnit váš spánek a komfort.

Typy matrací

Existuje několik typů matrací, které lze vybrat podle preferencí a potřeb:

 1. Pěnové matrace: Jsou vyrobeny z různých typů pěn, jako je paměťová pěna nebo latex. Poskytují dobré přizpůsobení tělu a často mají výborné ortopedické vlastnosti.
 2. Taštičkové matrace: Obsahují jednotlivé pružiny v textilních taštičkách. Tyto matrace nabízejí vynikající podporu a vydrží déle bez deformací.
 3. Pružinové matrace: Starší typ matrace s ocelovými pružinami. Jsou méně přizpůsobivé než taštičkové, ale stále populární díky dostupné ceně.
 4. Gelové matrace: Používají gelové vrstvy pro zvýšení chlazení a komfortu. Jsou ideální pro ty, kteří se hodně potí během spánku.

Každý typ nabízí různé výhody a nevýhody, které je nutné zvážit podle individuálních potřeb.

Velikosti matrací

Velikost matrace je zásadní nejen z hlediska pohodlí, ale i funkčnosti ve vaší ložnici. Standardní rozměry zahrnují:

 • Single (90×200 cm): Ideální pro jednu osobu, často používána v dětských nebo menších pokojích.
 • Double (140×200 cm): Vhodná pro páry, kde je omezený prostor. Poskytuje dostatečný komfort pro dvě osoby.
 • Queen (160×200 cm): Nabízí více prostoru pro páry a je jednou z nejčastěji vybíraných velikostí.
 • King (180×200 cm): Největší standardní velikost, skvělá pro maximální komfort a prostor.

Volba velikosti by měla odpovídat prostoru místnosti a počtu osob, které na matraci budou spát.

Tvrdost matrací

Tvrdost matrace ovlivňuje kvalitu spánku a měla by být zvolena podle preferencí a zdravotního stavu:

 • Měkké matrace: Vhodné pro lehčí osoby nebo ty, kteří preferují měkký pocit matrace. Dobře se přizpůsobují tělu, ale nemusí poskytovat dostatečnou podporu pro těžší osoby.
 • Středně tvrdé matrace: Nejčastější volba, která poskytuje vyváženou podporu a komfort. Je ideální pro většinu spáčů a různé polohy spánku.
 • Tvrdé matrace: Doporučovány jsou pro těžší osoby nebo ty, které trpí bolestmi zad. Nabízejí pevnější podporu a udržují páteř ve správné pozici.

Při výběru tvrdosti je vhodné matraci vyzkoušet, pokud je to možné, nebo se řídit doporučeními odborníků.

kvalitní matrace pro zdraví spánek

Materiály a technologie

Výběr správného materiálu pro matraci může výrazně ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Různé typy matrací nabízejí odlišnou míru podpory, pohodlí a trvanlivosti.

Pěnové matrace

Pěnové matrace zahrnují několik typů pěn, z nichž nejznámější a nejběžnější jsou paměťová pěnapolyuretanová pěna (PUR). Paměťová pěna, známá také jako viscoelastická pěna, se přizpůsobí tělu a poskytuje vynikající podporu a odlehčení tlaku.

Paměťová pěna je ideální pro lidi, kteří trpí bolestmi zad nebo kloubů. Polyuretanová pěna naopak nabízí dobrou podporu za nižší cenu, ale může mít nižší životnost než paměťová pěna.

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou tradiční volbou, která využívá systém kovových pružin k poskytnutí podpory. Tyto matrace mohou být bonellové, taštičkové nebo mikrotaštičkové. Bonellové matrace mají propojené pružiny, které nabízejí robustní podporu, ale mohou přenášet pohyb.

Taštičkové matrace mají každou pružinu zabalenou zvlášť, což minimalizuje přenos pohybu a zlepšuje individuální podporu. Mikrotaštičkové matrace s menšími pružinami pak nabízejí ještě vyšší úroveň přizpůsobení a podpory.

Latexové matrace

Latexové matrace jsou vyráběny z přírodního nebo syntetického latexu. Přírodní latex pochází z mízy gumového stromu a je hypoalergenní a prodyšný. Nabízí pružnou, a také pevnou podporu, která je vhodná pro lidi, kteří preferují tvrdší povrch na spaní.

Syntetický latex je na druhou stranu cenově dostupnější, ale nemusí nabízet stejné výhody jako přírodní latex. Oba typy latexových matrací mají dlouhou životnost a jsou odolné vůči proleženinám.

Hybridní matrace

Hybridní matrace kombinují vlastnosti různých materiálů, obvykle kombinaci pěny a pružin. Tento typ matrace může nabídnout nejlepší vlastnosti obou světů: pohodlí a podporu pěnové matrace spolu s pevností a trvanlivostí pružinové matrace.

Například, paměťová pěna s taštičkovými pružinami může poskytnout vynikající podporu a zároveň snížit přenos pohybu mezi spícími partnery. Hybridní matrace jsou ideální pro ty, kteří hledají rovnováhu mezi měkkostí a podporou.

Ergonomie a pohodlí

Správně zvolená matrace zajišťuje optimální podporu tělesného tvaru a kvalitní cirkulaci vzduchu, což ovlivňuje komfort a zdraví během spánku.

Podpora tělesného tvaru

Při výběru matrace je důležité se zaměřit na podporu tělesného tvaru. Matrace by měla rovnoměrně roznášet hmotnost a přizpůsobit se přirozenému zakřivení páteře.

Ortopedické matrace s paměťovou pěnou jsou v tomto ohledu vždy velmi účinné, protože se přizpůsobují specificky tvaru těla. Tvrdost matrace by měla odpovídat vaší váze a spánkovým preferencím. Pro těžší jedince je vhodnější tvrdší matrace, což pomáhá předcházet bolesti zad a zlepšuje kvalitu spánku.

Naopak, pro lehčí osoby a ty, kteří spí na boku, je pohodlnější měkčí matrace, která lépe roznese tlak na klouby.

Prodyšnost a regulace teploty

Prodyšnost a regulace teploty jsou klíčové pro dosažení pohodlného spánku. Matrace by měla umožnit dobrou cirkulaci vzduchu, což pomáhá regulovat tělesnou teplotu a předchází tak i pocení.

Materiály jako je latex a gelová pěna nabízejí vynikající prodyšnost, což je ideální pro horké letní noci. Navíc, některé matrace mají speciální ventilační kanálky nebo vrstvu zajišťující lepší odvod vlhkosti.

Dobrá matrace by měla mít také hypoalergenní vlastnosti, které minimalizují riziko alergií a podporují zdravý spánek. Prodyšné materiály s antimykotickou úpravou mohou být přínosem pro ty, kteří trpí alergiemi či astmatem.

Vliv na zdraví a spánek

Výběr správné matrace může ovlivnit nejen kvalitu spánku, ale i naše fyzické a psychické zdraví. Níže uvedené podsekce se zaměřují na matrace přizpůsobené specifickým potřebám, jako je řešení problémů s alergiemi a podporu ortopedického zdraví.

Matrace pro alergiky

Pro mě, jako alergika je zásadní výběr matrace odolné vůči prachu, bakteriím a plísním.

Kvalitní hypoalergenní matrace poskytují nejen komfort, ale zároveň minimalizují riziko alergických reakcí. Antialergenní potahy, které jsou snímatelné a pratelné v pračce jsou významným faktorem.

Některé matrace obsahují materiály s antibakteriálními vlastnostmi, jako jsou přírodní latex, měděná vlákna či speciální pěny. Důležitou roli hraje i struktura matrace, která má zajistit dobrou cirkulaci vzduchu a tím snížit vlhkost.

Například matrace s ventilačními kanálky podporují odvětrávání a udržují matraci suchou. Alergici by měli vybírat matrace, které snadno udržují čistotu a odpuzují alergeny.

Ortopedické matrace

Ortopedické matrace jsou navrženy tak, aby podporovaly zdravou polohu těla během spánku a minimalizovaly bolesti zad a kloubů.

Tyto matrace často obsahují speciální vrstvy pěn nebo pružinových systémů, které pomáhají rovnoměrně rozložit váhu těla a poskytují optimální podporu. Paměťová pěna je oblíbená pro svou schopnost přizpůsobit se tvaru těla a zmírnit tlakové body.

U ortopedických matrací se také prosazuje zónování, tedy rozdělení matrace do různých zón tvrdosti. Například tvrdší zóny pod bedry, a naopak měkčí pod rameny a patami.

Výběr ortopedické matrace může mít pozitivní vliv na kvalitu spánku a tím přispět k prevenci chronických bolestí a svalových potíží.

Martina Poláková

Martina Poláková

Jsem pracující máma na rodičovské dovolené. Miluji běh, čtu knížky a ráda se učím novým věcem. Snažím se žít vědomě, jednoduše a lehce! Ráda přijímám výzvy, abych se dostala zase o kus dál.

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
 • Celkem (0)
Srovnat