Vodní kámen v domácnosti – Jak jej odstranit?

Vodní kámen vás doma možná trápí, nebo jste o něm alespoň slyšeli jen z reklam na chemické přípravky proti jeho usazování. V každém případě může jeho přítomnost vážně poškodit náš majetek. Jak se ho zbavit a co dělat, aby nám neztrpčoval život?

Proč se usazuje vodní kámen?

Vodní kámen se zpravidla usazuje na místech, kde se udržuje střídavě teplá a studená voda nebo kde se voda ohřívá a poté chladne. Základem vodního kamene je minerál uhličitan vápenatý. Při změně teploty totiž dochází k reakci mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého, která nastává při změně teploty. V mnoha případech si s vyvážením prostředí poradí prostředky s kyselým pH. Pokud je však voda velice tvrdá, vrstva uhličitanu se stále usazuje.

Jak odstranit vodní kámen

Vodní kámen je silně zásaditý jev, který se dá odstranit vlivem kyselé látky, která však musí působit v horkém stavu, což je ve většině prostředí složité. V záchodových mísách je vždy studená voda a do umyvadel nemáme odvahu lít horký ocet, aby nepraskla keramika. Teplá či horká tekutina keramice vadit nemusí, ale buďte opatrní. Rozhodně nepoužívejte vařící tekutiny.

Vodní kámen se odstraňuje v domácnostech zejména dvěma způsoby:

  • mechanicky (odíráním kamene),
  • chemicky (působením odpovídajícího prostředku).

Z dlouhodobého hlediska je výhodné pořídit elektromagnetickou úpravnu vody, zejména pokud se potýkáte s tvrdou vodou, která může poškodit nejen pračku, myčku, oblečení, ale i nádobí. Velkým problémem je tvrdá voda v souvislosti s ohřívadly vody. Mnoho lidí je překvapeno, jak se zásadním způsobem změní výlohy za elektřinu, vodu a teplo poté, co je z bojleru odstraněno několik kilogramů vodního kamene, který snižuje kapacitu nádrže, načež je pak malé množství vody ohříváno zbytečně velkým přívodem energie. Bojler ale nevyčistíte snadno, jako myčku nebo umyvadlo. Zásah do něj je bohužel mnohem složitější, proto je dobré usazování vodního kamene předcházet.

Co rozpouští vodní kámen

Ocet na vodní kámen

Zajímá vás, jak odstranit vodní kámen bez chemie? Použijte teplý ocet. Čím je ocet koncentrovanější, tím je silnější. Typickým příkladem je rychlovarná konvice, která se často čistí od vodního kamene tak, že se výhřevné těleso ponoří do octa a konvice se zapne. Ocet můžete použít i do pračky při praní prádla, nejenom že zničí plísně v prádle (zejména ve spodním prádle), ale má mírně zesvětlující účinek a působí jako aviváž. Vodu změkčuje znamenitě.

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová se dá využívat stejným způsobem, jako ocet. Prodává se v tekutém, ale nejčastěji v práškovém stavu (hlavně v bezobalových prodejnách). 

Kyselina solná

Méně ekologickou variantou je kyselina solná (chlorovodíková). Avšak jde o agresivní tekutinu, která může při delším působení poškodit povrchy.

Pulirapid Aceto

Účinný přípravek na vápenaté usazeniny. Má vynikající účinnost a přes přídavek octa pěkně voní díky květinovému aromatu. Kromě vodního kamene odstraňuje i rez a mýdlo.

Savo na vodní kámen

Savo je již oveřenou značkou mezi hospodyňkami i hospodáři. Má svůj přípravek snad na všechny neduhy domácnosti. Odstraňuje bakterie, prvoky i další mikroorganismy, mezi dalšími vlivy ani vodní kámen není výjimkou. Stačí 5 minut působení k odstranění vrstvičky kamene.

Jak zabránit vzniku vodního kamene

Vzniku vodního kamene můžete zabránit dvěma kroky:

  • pravidelný úklid: během úklidu očistěte místa náchylná na vznik vodního kamene teplým octem, kyselinou citronovou nebo chemickým přípravkem pro údržbu ploch. Taková rychlá údržba zamezí vašemu budoucímu trápení s hlubokými usazeninami;
  • pravidelným změkčením vody: zejména u pračky můžete problém vyřešit změkčovačem vody nebo přídavkem kyselé látky do praní. Usazování kamene můžete zamezit i elektronickou cestou.

Vodní kámen na baterii

Ve vanách i umyvadlech můžete spojit mechanické čištění baterie s působením teplého octa. Další variantou je vzít pás vaty, namočit jej do octa a omotat kolem baterie, načež ji odstraníte po cca hodině působení. Chemické přípravky většinou stačí nanést na místo postižené vodním kamenem a po určité chvíli působení opláchnout, nicméně ve všech případech použití přípravků na vodní kámen na jakékoli plochy platí, že při silném znečištění je nutné proces čištění opakovat. Ne vždy přípravek zabere okamžitě.

Perlátor

Velkým problémem bývá perlátor. Vodní kámen jej ucpává a napomáhá vytvářet prostředí k rozmnožování mikroorganismů, které v pitné vodě rozhodně nechcete. Pokud není možné sundat perlátor, je nejlepší přivázat k baterii kelímek s teplým octem tak, aby byl perlátor zcela ponořen. Po hodině působení stačí očistit vodovod hadříkem.

Pokud je možné perlátor sejmout, učiňte tak a uvařte jej v hrníčku s trochou octa. Pak jej nechte pár hodin působit, dokud nebude perlátor úplně čistý. Sejmutím perlátoru dosáhnete toho, aby se tato část vodovodu skutečně propláchla a nezůstaly v ní usazeniny. Zároveň není úplně vhodné používat na čištění perlátoru agresivní chemii, jejíž stopy by mohly znehodnotit pitnou vodu a způsobit zdravotní potíže. Na vyčištění zevnějšku baterie můžete také použít zubní pastu.

Vodní kámen na WC

Existuje mnoho variant, jak se zbavit vodního kamene v toaletě. Využít můžete například kyselinu solnou (chlorovodíkovou), která působí velmi efektivně. Stačí ji do WC nalít a nechat krátce působit (několik minut), nenalívejte ji ale do nádržky, protože kyselina je moc silná a mohla by rozleptat gumové části. Rozhodně s ní manipulujte opatrně, abyste se nepoleptali. Ideální je použití gumových rukavic speciálně navržených na práci s žíravinami. Nepoužívejte kyselinu příliš dlouho, může narušit glazuru porcelánu.

Pak je možné použít také tabletu na zubní protézy, která se hodí do vody a nechá působit přes noc. Můžete také do vody vylít dva šálky horkého octa (ne vařícího, aby keramika nepraskla). V každém případě má na vyčištění vodního kamene velký vliv mechanické čištění kartáčem.

Usazeniny v míse způsobuje velký nános v nádržce. Vylijte proto láhev octa do nádržky a nechte ji působit přes noc. Nejenom že vyčistíte od vodního kamene nádržku, ale kyselé prostředí dlouhodobě působící na mísu může zamezit usazování kamene a postupně rozpustit jeho vrstvičky po celé trase, kterou protéká voda při splachování.

Někteří alternativci používají k mytí toalety kolové nápoje. Coca-cola skutečně dovede vyčistit vodní kámen, a to díky obsahu kyseliny citrónové a fosforečné. Colu nechte působit několik hodin, cca 12 hodin, pokud je to možné. Pak mísu očistěte kartáčkem. Z videí na YouTube je patrné i to, že je vodní kámen možné odstranit vyčištěním mísy zubní pastou a kartáčkem (nikoli zubním, raději použijte něco většího). Za těchto okolností se na působení pasty vyhrazují dvě hodiny, které na působení kamene stačí.

Vodní kámen v pračce a myčce

K čištění pračky a myčky si také vystačíte s octem nebo kyselinou citrónovou. K praní používejte ocet namísto aviváže. Tak se vám podaří průběžně změkčovat vodu i usazeniny. K radikální očistě použijte půl lahve octa (500 ml), kterou nalejete přímo do nitra spotřebiče a naprázdno pusťte spotřebič na normální program s vysokými teplotami (60-95 °C).

Většina výrobců elektrických spotřebičů nedoporučuje čištění pomocí octa. Toto čištění tedy provádějte pouze na vlastní nebezpečí.

Z dlouhodobého hlediska je dobré používat na praní prací prostředky se změkčovačem vody. Pokud takový prášek nemáte, je možné změkčovač vody přidat k pracímu prášku samostatně. 

Vodní kámen v rychlovarné konvici a kávovaru

V rychlovarné konvici vyvoláte očistnou reakci tím, že nalejete do konvice větší množství octa, a to takové, aby se ponořilo těleso, které vodu ohřívá. Ideálně by měl ocet dosahovat alespoň třetiny objemu konvice. Konvici pak spusťe, jako při normálním použití a převařený ocet v ní nechejte pár minut stát, a to do chvíle, až bude těleso čisté. V podstatě stačí počkat do vychladnutí octa (se zavřenou konvicí).

Odvápnění kávovaru dosáhnete použitím octové vody naprázdno v běžném cyklu, jako během přípravy kávy. Doporučujeme pak nechat protéct ještě vodu naprázdno běžným cyklem i bez octa, aby se obsah vyčistil. Takto můžete čistit jakýkoli přístroj, překapávač, ale třeba i pákový kávovar. Každopádně většina výrobců nedoporučuje čištění pomocí octa. Toto čištění tedy provádějte pouze na vlastní nebezpečí.

Moderní automatické kávovary disponují úpravou tvrdosti vody (která má na chuť kávy vliv; káva má kyselé pH a s tvrdou vodou reaguje). Ty nejlepší kávovary disponují programem automatického odvápnění, takže si jejich majitelé s čištěním nemusí dělat starosti. Doporučujeme tento kávovar pořídit, zvláště tehdy, pokud je váš problém s tvrdostí vody enormní.

Vodní kámen ve skleničkách

Pokud máte myčku a po umytí na skleničkách zůstávají stopy, použijte čistič na myčky, abyste se zbavili usazenin uvnitř. Samotná sklenička zvládne omytí v saponátu s přídavkem trošky octa nebo kyseliny citrónové. Kyselé pH mají například i mýdlové ořechy, jejichž odvar by měl zvládnout taktéž stáhnout vodní kámen z povrchu skla.

Kristýna Vaňková

Kristýna Vaňková

Copywriterka, blogerka, studentka scenáristiky na FAMU. Zajímám se o ekologii, baví mě také moderní technologie a zahradničení.

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
  • Celkem (0)
Srovnat