Jak vyčistit gril snadno a rychle

Nastala sezóna venkovních aktivit a ven se přesouváme i s přípravou jídla. Zapomínáme ale na jednu velmi nepříjemnou věc, a tou je čištění grilu. Přitom je důležité čistit rošt nejen kvůli hygieně, ale i kvůli bezpečí.

Grily nečistíme jen kvůli hygieně a kvůli tomu, aby dobře vypadaly, ale také abychom si do těla nepřenášeli jedovaté látky ze spálenin a také předcházeli úrazům ze vznícení oleje. Pro vychutnání naloženého masa nebo jiných pochutin je čistý gril první krok k úspěchů. Pro začátek je dobré si říci, že dobrých výsledků se dá dosáhnout, pokud budete čistit gril i mezi jednotlivými várkami masa. K tomu použijte kovový kartáček nebo speciální kartáč na čištění roštů. Nečistoty se nepřipečou a závěrečná práce nebude tak úmorná. Maso se vám navíc nebude připékat.

Proč je důležitý čistý rošt?

Ve všech případech (zejména tam, kde se pracuje s ohněm) je důležité vyčištění roštu, které je občas hodně úmorné. Nicméně jeho čistota má více aspektů. Nejenom že je to hygienické, ale i bezpečné. Mastnota na roštu může vzplanout a způsobit někomu újmu, a to nejen zdravotní, ale i majetkovou. Nehledě na to, že spáleniny a jejich konzumace v dlouhodobém horizontu mohou způsobovat rakovinu.

Obsah ↑

Vhodný přípravek pro vyčištění grilu

Na vyčištění grilu můžete použít jakýkoli přípravek, který slouží k vyčištění kuchyňské trouby, protože tyto prostředky jsou vyráběné na uvolnění rzi a spálenin. Na trhu má své přípravky například výrobce podpalovače Pe-Po nebo Drana Gril.

Obsah ↑

Čištění grilu bez použití chemie

I na gril je možné použít univerzální čistící směs, kterou používají zelené hlavičky po celém světě. Tím kouzlem je směs sody a octa. Ta začne okamžitě reagovat. Jedlá soda a kvasný ocet mají samostatně vliv na organické nečistoty a jejich kombinace působí mnohem rychleji. Můžete rošt čistit kašičkou sody a trochou mýdla, nakonec jej očistěte octem, který zbytek sody i dalších nečistot stáhne.

Ekologicko bezodpadovou formou čištění grilů může být použití kávy nebo kávové sedliny. 

Obsah ↑

Jak se zbavit rzi na roštu?

Dobrým pomocníkem k vyčištění od rzi je kousek alobalu, který se zmuchlá a vydrhne se jím plocha. Skvělé zkušenosti během očisty grilu mají jejich uživatelé s Coca-Colou. Stačí do ní rošt na noc namočit a ráno odrhnout kartáčem. K odstranění rzi se také používá ocelový kartáč nebo ocelová vlna 000. Z domácích prostředků používají uživatelé grilů také bílý ocet, který se ukázal být skvělým pomocníkem při boji se rzí. Umytý rošt můžete také posypat jedlou sodou. Ocet i soda odstraní rez během tříhodinového působení. Ale i poté bude potřeba uvolněnou rez oškrábat ocelovým kartáčem.

Obsah ↑

Čištění grilů na dřevěné uhlí

Nejjednodušším způsobem, jak můžete vyčistit gril na dřevěné uhlí, je jeho vypálení. Rozdělejte v grilu oheň a ten očistí jak vnitřek kotle, tak rošt. Spálí všechny drobečky, uhlíky i jiné nečistoty. Proces bude mít větší efekt, když předtím vyčistíte gril od větších nečistot, které mohou hoření zpomalit (popel a kousky jídla). Ihned po přípravě masa nezapomeňte z vnitřku grilu vysypat popel. Jeho hromadění po delší dobu může způsobit držení vlhkosti uvnitř kotle a poté jste jen krůček k tomu, aby gril zrezivěl. Gril rozeberte a prázdnou vanu pak ideálně vypláchněte zahradní hadicí.

Gril můžete čistit běžným přípravkem na nádobí a houbičkou. Důležitý je čistý rošt, na který je možné koupit speciální kartáč a čistící přípravek na jemné povrchy. Nádobu grilu je možné omývat jen mýdlovou vodou, ale rošt byste měli naolejovat.

Obsah ↑

Čištění plynových grilů

Plynový gril můžete po každém použití asi na patnáct minut rozpálit na maximum, aby se zničily nečistoty. Dobrým ukazatelem je, když z grilu přestane vycházet kouř. Poté vypněte přívod plynu, vyjměte hořáky i rošt a nečistoty z roštu odstraňte drátěným kartáčem. Stejně poslouží i kulička z alobalu. Zbytek grilu očistěte mýdlovou vodou a tu pak setřete hadříkem. Pokud máte gril ze specifických materiálů (porcelán nebo nerez), použijte čističe určené přímo na tento materiál. 

Odpojenou plynovou lahev nechte na vzdušném suchém místě. Zkontrolujte uzavřenost lahve a nezávadnost hadiček.

Obsah ↑

Čištění elektrických grilů

Elektrické grily se mohou čistit trochu hůře, protože jsou připojitelné do sítě, a proto je nutné dávat si pozor, aby se elektronika nenamočila. Přístroje jsou často s odnímatelnými topnými plochami, které je pak možné dobře vydrhnout v dřezu nebo odmočit. Elektrické grily jsou dnes velmi oblíbené, zejména i díky své možnosti grilovat na balkoně nebo přímo v bytě. Na druhou stranu jsou vhodné při grilování na balkoně.

Pokud je povrch teflonový, nepoužívejte k očištění plochy kov. Neteflonové rovné plochy je možné jemně očistit špachtlí. Vyčistěte také žlábek na odtékající mastnotu. Pro odstranění nečistot z nepřilnavého povrchu však stačí trocha saponátu a houbička nebo papírové utěrky. Nepoužívejte škrábavé příslušenství, jako je kartáč nebo drsná strana houbičky na nádobí. 

Plošky se lépe čistí ještě trochu teplé. Lesk plochám navrátíte očištěním hadříkem s trochou octa. 

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

   Přidejte komentář

   Enable registration in settings - general
   Srovnat produkty:
   • Celkem (0)
   Srovnat