HbbTV: Co to je a jak funguje červené tlačítko

Už jste se setkali s pojmem “červené tlačítko”, ať už při sledování televize, nebo mezi řečí? Možná tuto funkci můžete používat i vy. K čemu slouží a jak se vám může hodit?

Mladší následovník teletextu

HbbTV (nebo také hybridní vysílání) je funkcí poměrně novou a teprve se pomalu rozšířující, a to i v tuzemském vysílání. Zvyšuje interaktivitu televizního vysílání. Říká se jí také “červené tlačítko”, kterým se tato funkce oznamuje během vysílání. Svou funkčností vytváří funkci, která se pohybuje mezi teletextem a internetem. 

HbbTV u nás funguje přibližně od roku 2012, kdy se objevila ve sportovním vysílání České televize. Postupně funkci začaly využívat televize Óčko, Prima, Nova a Seznam TV. 

Ohlédnutí za teletextem

S předchůdcem červeného tlačítka, teletextem, jsou dnes obeznámeny zejména starší generace a mladší mileniálové. Šlo o platformu, která umožňovala skrze třímístné kódy prohlížet zjednodušené stránky, které zobrazovaly aktuality ze sportu, počasí, televizní program, ale také umožňovaly například prohlížet si inzerci, seznamku a další. Služba teletextu byla (a stále je) minimalistická, grafika připomínala nejstarší herní konzole; šlo o primárně informační službu a v době analogového vysílání nešly některé stránky při zhoršeném signálu přečíst stoprocentně, načež bylo nutné udržovat teletext snadno přenositelný skrze tuto ne úplně spolehlivou technologii přenosu dat. V době digitálního vysílání funguje teletext už téměř stoprocentně, ale s nástupem internetu už jeho hodnota klesla. Dnes jej využívají zejména starší generace.

Jak funguje HbbTV

HbbTV funguje na podobném principu jako teletext, ale s mnohými vylepšeními. Především zdrojem jeho informací je internet, což zvyšuje spolehlivost technologie a obsahovou nabídku. Nabídku je možné sledovat na obrazovce paralelně s televizním vysíláním, a to v malém výřezu obrazovky. HbbTV nabízí nejenom obsah týkající se programu, je takto možné odkazovat i na další multimediální zdroje (videa, odkazy, obrázky) související s vysíláním. Skrze HbbTV je možné shlédnout také videoarchivy televizních stanic a přečíst si zprávy. Velký potenciál má HbbTV v možnosti hlasování, načež se skrze televizní obrazovku budete moci jednoho dne naprosto běžně účastnit různých hlasování a televizních soutěží.

Jaké jsou požadavky HbbTV?

K připojení ke službě HbbTV musíte splňovat čtyři kritéria:

 1. Potřebujete televizor nebo set-top box s funkcí HbbTV.
 2. Přijímáte signál ze zdroje, který vysílá příznak HbbTV (v současnosti digitální vysílání DVB-T2, případně kabelovka nebo satelit).
 3. Televizní stanice, kterou sledujete, vysílá obsah HbbTV.
 4. Váš televizor má připojení k internetu (přes WiFI, nebo Ethernetový kabel).

První kritérium už prakticky není problém, pokud jste kupovali televizi v poslední době, protože většina přístrojů touto funkcí disponuje. Druhé kritérium už je prakticky nemožné nesplňovat. Třetí kritérium záleží na vámi zvoleném obsahu, tedy televizní stanici. Čtvrtou položku je nutné zařídit, ale pokud doma disponujete připojením k internetu, je možné vždy televizi snadno připojit k routeru. Některé televize nemají ve výchozím stavu službu HbbTV povolenou. Pokud máte smart TV a můžete si do televize stáhnout a nainstalovat aplikace, vyhledejte položku HbbTV.

Které televizní stanice podporují HbbTV?

V současnosti nabízí službu HbbTV tyto stanice:

 • od roku 2012: Česká televize
 • od roku 2014: Óčko
 • od roku 2015: Prima
 • od roku 2016: Nova, Seznam TV 
 • od roku 2019: rádiové stanice Radiožurnál a Rádio Wave
 • od roku 2020: TV Barrandov, Šlágr TV

Česká televize

Česká televize byla první televizí vůbec, která u nás HbbTV spustila. Skrze tuto platformu nabízí iVysílání, shlédnutí TV archivu, interaktivní dětské pořady s kvízy a soutěžemi, ale také určitou modernější verzi teletextu (zobrazení počasí, zpráv, televizního programu i s ukázkami). 

FTV Prima

Prima TV nabízí skrze HbbTV kompletní nabídku pořadů, včetně dokumentů z Prima ZOOM. Dále také můžete skrze HbbTV hrát hry, sledovat přes tisícovku pohádek a také číst zprávy, počasí a informace o programu.

TV Nova

Skupina Nova skrze HbbTV nabízí speciální zpravodajství včetně počasí a celé díly oblíbených “nováckých” seriálů, jako je Ulice, Ordinace v růžové zahradě a další.

Další stanice

V případě Šlágr TV HbbTV rozšiřuje vysílání o několik složek s žánrovou hudbou, nicméně standardy vysílání nejsou pro obsah Šlágr TV využitelné a cílová skupina nebývá navíc těmto technologiím většinou nakloněna.

Hudební televize Óčko TV využívá potenciálu HbbTV maximálně. Můžete si zobrazit nejen program a archiv, ale i speciální pořadové sekce, playlisty jednotlivých pořadů a interaktivní krb, kterým si můžete zpříjemnit atmosféru v místnosti.

Co dělat, když nefunguje červené tlačítko

Červené tlačítko zlobí a nefunguje, jak by mělo? Neházejte flintu do žita, ani ovladač z okna. Dá se to napravit! Pojďme se podívat na to, co dělat, když červené tlačítko nefunguje. Nejspíš došlo k některému z následujících zádrhelů.

 1. Nejste připojení k internetu.
 2. Je problém se signálem.
 3. Televizní stanice obsah HbbTV nepodporuje.

V první řadě tedy ověřte, že vaše internetové připojení funguje tak, jak by mělo. Wi-Fi je zapnutá, kabel zapojený do televize atd. Pokud je internet v pořádku, zkontrolujte signál – aby červené tlačítko plnilo svou funkci, musíte být připojení ke zdroji signálu – DVB-T2, satelit, kabelovka. Potom tu máme ještě třetí možnost. Možná máte puštěnou stanici, která HbbTV nepodporuje.

Jestli jste tyto tři kroky prošli a vše se zdá být pořádku, přesto červené tlačítko nefunguje, možná je něco v nepořádku s vaším seto top boxem nebo televizí. Například nejsou kompatibilní s funkcí HbbTV.

Bohužel i v dnešní době totiž můžete koupit zařízení, která HbbTV nepodporují. Podívejte se na stránky DVBT2overeno.cz a vyhledejte své zařízení. Ukáže se vám, zda funkci podporuje, nebo ne.  

Pozor – televize Samsung a TLC často nemají červené tlačítko aktivované hned v základním nastavení. Na vás tedy je ho zaktivovat.

Kristýna Vaňková

Kristýna Vaňková

Copywriterka, blogerka, studentka scenáristiky na FAMU. Zajímám se o ekologii, baví mě také moderní technologie a zahradničení.

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
 • Celkem (0)
Srovnat