
Trápí vás černé spáry? Nebo je na nich zašlá špína a skvrny, které se nechtějí odporoučet? S námi s nimi zatočíte během chvilky. A zvládnete to zcela bez agresivní a drahé chemie. Vhodné pro alergiky i ekologické domácnosti. Zjistěte, jak vyčistit spáry jedlou sodou, octem či kyselinou citronovou.
Koupelna se zašlými spárami není nic, s čím by se chtěl člověk chlubit. Nemluvě o hygienické stránce věci. Našemu zdraví to může jedině uškodit. V drogeriích najdete hned několik chemických prostředků, které hlásí, že s vaším problémem zatočí – ať už vás trápí plíseň, vodní kámen nebo zažrané nečistoty.
Ty jsou ale jednak zbytečně předražené, a navíc škodlivé. Obsahují agresivní chemikálie, které poškozují naše zdraví a v přírodě nadělají obrovskou paseku. Nemluvě o plastu, který se jen hromadí v našich skříňkách. Spáry se přitom dají vyčistit úplně jednoduše, za pomocí výbavy, kterou určitě všichni máte v kuchyni. Řeč je o octu, jedlé sodě a kyselině citronové.
- Jedlá soda si poradí i s tou nejodolnější špínou a vodním kamenem. Jelikož ji přidáváme do jídel, nemusíte se bát chemikálií. Díky tomu je skvělá pro alergiky.
- Ocet v domácnosti pomůže s plísněmi, nečistotami, vodním kamenem, dokonce vyleští baterie nebo zrcadla. Na úklid používáme stolní ocet s menším podílem kyseliny okolo 8 %. Pokud vám vadí jeho odér, nalijte zhruba polovinu do větší zavařovací sklenice, nakapejte cca 10 kapek esenciálního oleje a vždy, když vám zbyde nějaký citrus, vložte ho dovnitř. Odér tak jako tak po úklidu vyčichne, a navíc zůstane svěží citrusová/esenciální vůně. Díky jeho antibakteriálním účinkům se často používá místo aviváže.
- Kyselina citronová vzniká fermentací citrusových šťáv. Je to šetrný pomocník, který užijete při likvidaci plísní, špíny a vodního kamene. Šikovnější hospodyňky ji využijí i ve výrobě vlastních prášků na praní a univerzálních čističů.
Proti vzniku plísní se braňte preventivně. Po použití místnosti vždy pečlivě větrejte (okno či větrák) a dbejte na to, aby v ní byla minimální vlhkost. Pokud se vám plíseň hromadí ve sprchovém koutu, nechávejte jeho dveře vždy otevřené a po použití ho otřete hadříkem s mikrovláknem.
Jak vyčistit plíseň a vodní kámen ve spárách
Zatočte s odpornou černotou! Víme, jak se zbavit plísně v koupelně i v kuchyni. Jen za pomocí běžně dostupných pomocníků. Rozhodně tedy není potřeba kupovat agresivní čističe s chlorem. Máme pro vás dva způsoby. Protože každému vyhovuje trochu něco jiného.
Čištění spár pomocí kašičky
- Do misky si nasypte cca dvě lžíce jedlé sody. Přidávejte ocet po lžičkách, až umícháte hustou kašičku. Jedlá soda se úplně nerozpustí, ale to nevadí.
- K ruce si vezměte buď malý kartáček s drsným vlasem, nebo klasický zubní kartáček, který jste vyřadili. Naneste s jeho pomocí kašičku na spáry a nechte působit půl hodiny.
- Vydrhněte.
- Nakonec očistěte hadříkem namočeným ve vodě.
Tento postup je vhodný na opravdu odolné plísně, ale i vodní kámen. V případě vodního kamene je nejlepší sodu zalít teplým octem, jelikož ten je účinnější.
Čistění spár pomocí spreje
- Ocet smíchejte s teplou vodou (ne vroucí) v poměru 1:1. Lze přidat trochu kyseliny citronové nebo šťávy z citronu.
- Směs nalijte do lahve s rozprašovačem. Naneste na špinavá místa a nechte působit okolo dvaceti minut.
- Vezměte si vyřazený kartáček na zuby a spáry vydrhněte.
- Očistěte hadříkem namočeným ve vodě.
Tento postup většinou zabere, nicméně aktivní směs není tak silná jako ta s jedlou sodou. Doporučujeme ho do prostorů, které na tom nejsou tak špatně.
Je to pohodlnější, hlavně kvůli tomu, že máte sprej. Pokud by plíseň byla opravdu odolná, tekutinu vylijte a přidejte do ní jedlou sodu. Vytvořte kašičku a postupujte jako v předchozí kapitole.

Odolnou špínu odstraní jedlá soda a kyselina citronová
Čerstvá špína se ze spár dá většinou odstranit pomocí vařící vody. Pokud je však už zaschlá a nechce se jí dolů, vyzkoušejte následující trik.
- Do misky dejte dvě lžíce jedlé sody a dvě lžíce kyseliny citronové (lze upravovat podle velikosti plochy). Přidávejte horkou vodu tak, aby vznikla hustá pasta
- Pastu naneste na špinavé spáry pomocí kartáčku a nechte půl hodiny působit.
- Vydrhněte.
- Očistěte čistým hadříkem s vodou.
Chraňte spáry před špínou! Pomocí vosku
Spáry lze „naimpregnovat“ pomocí parafínové svíčky. Základem však je, aby byly dokonale čisté a suché. Přejeďte po nich párkrát tupým koncem svíčky. A to je celé. Díky tomuto triku budou odolnější vůči vodě a plísním.