Tajemství biologického věku: jak vypadat a cítit se stále mladý?

Lidské tělo stárne od 25. roku. Věnujte mu dostatek péče již v mládí. Ve stáří se vám odvděčí

Proč stárneme 

Proč stárneme? To zatím nikdo nedokáže vysvětlit. Existuje ale celá řada teorií. Mezi ty nejznámější patří:

  • teorie opotřebení: Podle této teorie jsou naše buňky neustále poškozovány toxiny z potravy, ovzduší a také stresem. Postupem let se opotřebí úplně a odumřou. 
  • genetická programová teorie: Tato teorie říká, že každému z nás byly do vínku dány genetické vlastnosti, které určují, kolik let budeme žít. 
  • teorie spotřebování telomer: Telomery jsou koncové části našich chromozomů. Postupně se zkracují tak, až další zkracování není možné tělo umírá. 

Teorií o stárnutí je mnoho, ale žádná není 100% jistá. Stáří je nevyhnutelné. Nemusí být ale omezující nebo bolestivé.

Stárnutí se pozná také podle zmenšování orgánů. Orgán prorůstá vazivem, zmenšuje se jeho funkce, a tím pádem produkuje méně hormonů. Člověk poté náročněji zvládá běžné denní úkony a mění se mu chování.

Biologický a chronologický věk 

Možná jste se už setkali s pojmy biologický a chronologický věk. Jaký je mezi nimi rozdíl? Biologický věk určuje, jak je naše tělo staré. Ale pozor, náš reálný věk v tomto případě nehraje roli. Biologický věk dokážeme sami ovlivnit. Cvičením, zdravou stravou, pohybem, vyhýbáním se stresu. Chronologický věk se počítá od data našeho narození a určuje číslo, který máme v občance. Jaký věk je tedy důležitější? Samozřejmě ten biologický. Poradíme vám, jak ho můžete ovlivnit.

Jak předejít stárnutí 

S přibývajícím věkem často přibývá nemocí. Nejčastěji to jsou onemocnění pohybového aparátu, kloubů, svalůkostí. Snižuje se naše síla, rovnováhaflexibilita. Abyste těmto bolestem předešli, zařaďte do svého denního režimu pár jednoduchých změn. VAše tělo se vám ve stáří odmění.

Pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb je velmi důležitý. Může jím být cokoliv, co vám dělá radost. Chůze, plavání, běh nebo týmové sporty. Podstatné je, abyste se každý den alespoň trochu hýbali. Počítá se i výšlap do schodů místo výtahu nebo chůze místo MHD. 

Kvalitní strava

Především ve stresu a spěchu zapomínáme pravidelně jíst. Oběd nahrazujeme rychlým sendvičem a večeři hltáme u počítače. Tento přístup rozhodně neprospívá našemu zažívání. Každý den si vyhraďte alespoň 20 minut na klidný a plnohodnotný oběd, který nebudete jíst u počítače. Práce vám neuteče a váš žaludek a střeva vám poděkují. 

Pravidelný spánek

Během spánku se regeneruje naše psychika, zlepšuje paměť, zvyšuje koncentracekreativita. Kromě toho spánek také zvyšuje imunituzpevňuje pokožku. Každý potřebuje jiný počet hodin spánku. Nalaďte se na své tělo a dopřejte mu tolik odpočinku, kolik vyžaduje. Právě díky kvalitnímu spánku je náš biologický věk nižší než ten chronologický. Ne nadarmo se říká, že jsme se vyspali do růžova.

Pomohou vám v tom pravidelné lékařské kontroly, magnetoterapie, protizánětlivé potraviny (kurkuma, bylinky nebo zázvor), pohyb, odpočinek a kvalitní strava.

Pozor na chronické záněty

Chronické záněty v těle napáchají hodně škod. Na jejich základě se postupně mohou rozvinout fyzické, ale i psychické potíže. Dbejte na své zdraví a zánětům především předcházejte. Pomohou vám v tom pravidelné lékařské kontroly, protizánětlivé potraviny (kurkuma, bylinky nebo zázvor), pohyb, odpočinek a kvalitní strava

Detoxikace

Pravidelná detoxikace našemu tělu jedině pomůže. Může se jednat o jednodenní půst, pití zeleninových šťávbylin nebo o jógové očistné techniky. Velmi prospěšné jsou také wellness pobyty nebo pobyty v přírodě zaměřené na rozvoj těla i ducha

Práce a vztahy

Pracovní návyky, rodinné vztahypřátelství má na naše stárnutí velký vliv. Nestačí jen dobře jíst a pravidelně cvičit, když se vracíte do nefungujícího vztahu nebo se stresujete v práci. V klidu se zamyslete nad tím, jestli jste v osobním životě spokojení. Pokud ne, jak to můžete změnit? 

Anti-aging medicína 

Anti-aging medicína neboli medicína proti stárnutí je novým a nejrychleji rostoucím medicínským směrem 21. století. Neléčí nemoc jako takovou a její následky. Nemocem se naopak snaží předcházet. Usiluje o to, abyste se dožili co nejdelšího věku v tom nejlepším stavu. Pokud vás tato věda zaujala, vyhledejte odborníka, který se jí zabývá. Společně zapracujete na tom, abyste si stáří užili ve zdraví a dobré psychické kondici.

Linda Mannelová

Linda Mannelová

Pisatelka, dítě moderní doby a sociálních sítí, knihomolka, cestovatelka, jogínka, milovnice asijské kultury a kuchyně, obdivovatelka architektury, realista, občas idealista.

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
  • Celkem (0)
Srovnat