Umělá inteligence: Definice a využití

Co je to umělá inteligence? Kde všude se dnes využívá a je možné, že nás v budoucnu ovládne? Zjistěte, jak se odlišuje od člověka a jaké jsou její největší výhody a rizika.

Definice umělé inteligence

Co je umělá inteligence (Artificial Intelligence neboli AI)? Přesná definice je trochu složitá, protože neexistuje přesné vymezení. Jedná se o vědeckou disciplínu, která propůjčuje strojům schopnost napodobovat člověka. Jeho kreativitu, plánování, učení a uvažování. Díky AI mohou počítače efektivněji člověku ulehčovat práci a pomáhají mu dosáhnout vytyčených cílů.

Počítač reaguje na data, která se k němu dostávají prostřednictvím senzorů, nebo která mu poskytne sám uživatel. Data vyhodnotí a podle toho zareaguje. Jelikož je AI schopna učit se, dokáže vyhodnotit výsledky předchozích akcí a napříště je zahrnout do svého rozhodování. Umělá inteligence pracuje samostatně – autonomie je jejím charakteristickým rysem, společně se zmíněnou adaptabilitou.

AI dělíme na dva základní druhy:

  • softwarovou: virtuální asistenti, software pro analýzy obrazu, vyhledávače, systémy rozpoznávání řeči a obličeje,
  • zabudovaná umělá inteligence: roboti, drony, internet věcí, autonomní auta

Umělá inteligence je naprogramovaná na určitý úkol, ve kterém převyšuje člověka. Její procesy jsou však velmi limitované a rozhoduje se jen v rámci, který ji vytyčil člověk. AI nemá vlastní vědomí, ani emoce. Není si vědomá sama sebe. A proto nehrozí, že by se proti vám vzbouřila. Vykazuje sice známky inteligentního chování, ale stále je to jenom počítač, který je pro danou operaci naprogramovaný.

Argument čínského pokoje byl myšlenkový experiment J. Searla, který vám lépe objasní fakt, že umělá inteligence nemá vlastní vědomí. Osoba nemluvící čínsky je zamčena v pokoji. Před pokojem je člověk, který může do pokoje otvorem ve dveřích házet vzkazy v čínštině. Osoba uvnitř pokoje dostala příručku s pokyny, jak odpovídat na tyto vzkazy zvenčí. Člověk před pokojem si myslí, že se baví s jinou čínsky mluvící osobou, osoba v pokoji ve skutečnosti čínsky nemluví. Jeho argumentace pokračuje tím, že podobně platí, že i když se stroj chová inteligentním způsobem, automaticky to neznamená, že je inteligentní = že má vědomí jako člověk. AI je naprogramovaná, aby odpovídala správně. Ale tomu, co dělá, nerozumí.

Využití umělé inteligence

Umělá inteligence, to rozhodně nejsou jen roboti s lidskými rysy, se kterými jste se setkali ve sci-fi. Její využití je opravdu široké – od šachových soubojů až po zdravotnictví. Kde se s ní můžete setkat?

Reklamy na internetu

Umělá inteligence generuje doporučení na nákupy (reklamy) podle toho, co jste v minulosti vyhledávali na webu nebo co jste přímo nakoupili. Na základě toho by se vám mělo zobrazit přesně to, po čem toužíte.

Internetový vyhledávač

Internetové vyhledávače zkoumají, jak se lidé chovají na internetu – který obsah je zajímá, je pro ně přínosný, a který naopak ne. Na základě toho se snaží nabídnout co nejrelevantnější výsledky vyhledávání.

umělá inteligence co to je

Navigace a automobily

Navigace běžně využívají umělou inteligenci. Do budoucna se počítá také s autonomními auty, které nabídnout co nejlepší trasu z bodu A do bodu B a zároveň budou předcházet nehodám. Dnes se v autech používají automatické senzory VI-DAS, které detekují nebezpečné situace. I to je AI.

Kyberbezpečnost a dezinformace

Umělá inteligence bojuje proti kybernetickým hrozbám. Zároveň je hojně využívaná při boji proti dezinformacím. Dokáže rozklíčovat nevěrohodné informace na základě zdrojů, ze kterých pochází a také rozpozná používání afektivních výrazů.

Zdravotnictví

AI napomáhá například v diagnostice a do budoucna si od ní vědci slibují velké věci. V současnosti se například pracuje na programu, který přijímá tísňová volání a dokáže rozpoznat srdeční zástavu volajícího.

Průmysl a obchod

Roboti s AI by se měli v budoucnu významně podílet na průmyslu. Už teď jsou nedocenitelným pomocníkem v manuální výrobě, tvorbě nových materiálů atd. Obchodníkům zase AI pomáhá v optimalizaci produktů, logistice nebo plánování zásob.

Robotika

Robot má software s umělou inteligencí, která ho řídí. Takový robot funguje autonomně a nepotřebuje pokyny člověka. Ne všichni roboti však AI disponují, například robotické hračky atd.

Chytrá domácnost

Technologie, která využívá automatizaci, pracuje s AI. V chytré domácnosti se jedná například o inteligentní termostaty, inteligentní vysavače nebo inteligentní žárovky, které jednají bez vašich pokynů, ale vychází z toho, co vy jako uživatel preferujete.

Tvorba obrázků a textu

Umělá inteligence umí generovat a měnit obsah – vizuální i textový. Jedná se například o upravování fotografií, ale třeba i tvorbu úplně nových obrázků a textů. Vyzkoušejte Midjourney na tvorbu obrázků. Inferkit vám zase vygeneruje text, něco napište, vložte klíčová slova a on vám vytvoří příběh. A takových služeb je opravdu mnoho.

AI generovaný obrázek

Výhody umělé inteligence

  • Pomůže s opakujícími se úkony ve firmách, takže se zaměstnanci mohou věnovat náročnějším operacím. Zefektivňuje manuální práci.
  • AI může pracovat bez přestávek. Na rozdíl od lidí, kteří mají biologické potřeby.
  • Přesné rozhodování. AI dokáže předejít lidským chybám. Jedná se hlavně o rozhodnutí, která se opírají o data a výpočty.
  • Doporučí relevantní obsah/produkty. Na základě preferencí uživatelů, vašich zájmů atd. vám nabídne to, co vás skutečně zajímá.

Nebezpečí a rizika

Jestli se obáváte umělé inteligence, která by měla schopnost sebeuvědomění, a tedy by u ní hrozila revolta, můžete být v klidu. V dohledné době není nic takového možné, a ani žádoucí.

Přesto existují určitá rizika. Například to, že tím, jak se na AI spoléháme, přestáváme rozumět probíhajícím procesům a ztrácíme nad nimi kontrolu. Zároveň bychom se časem mohli z pohodlnosti dobrovolně připravit o autonomní rozhodování a myšlení. Umělá inteligence to přeci udělá za nás.

Je to také průnik do soukromí. AI toho o nás dokáže zjistit opravdu mnoho, a nejde jen o nabídku produktů na internetu.

Může se stát předmětem mocenského zneužití. Roboti dokáží vyvolat nestabilitu na burze, drony se zase ukázaly jako smrtící zabijáci. V rukou represivních orgán je to nebezpečná zbraň, zejména v diktátorských režimech. Například v Íránu se pomocí rozpoznávání obličejů mají odhalit děvčata, která nerespektují pravidla ohledně oblékání, třeba tím, že si při jízdě v autě sundala šátek.

Co se týče generovaného obsahu, jak se bude technologie vyvíjet, časem nebude možné říct, co skutečně vytvořil člověk a co je dílem umělé inteligence. Snadno tak může docházet k podvodům a ohrožena budou i autorská práva. Což se děje vlastně už dnes, například falešné nahrávky, videohovory atd.

 Zdroje: Zpravodajství Evropský parlament, Course.elementsofai.com

Anna Macurová

Anna Macurová

Ráda zkouším nové spotřebiče, elektroniku a vychytávky do domácnosti. Najdu pro vás nejlepší produkty a přidám tipy na výhodný nákup.

Budeme rádi, když nám zašlete svůj názor nebo zkušenosti.

Přidejte komentář

Komparito.cz
Logo
Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
  • Celkem (0)
Srovnat