Domácí pekárny
Upečte si chutný bochník chleba přímo doma, ve vaší kuchyni. Příprava domácího chleba je díky domácí pekárně velice jednoduchá a můžete si tak domácí chleba upéct navzdory tomu, že se vám nechce hlídat doba kynutí nebo vás vysiluje ruční hnětení. Vyberte si domácí pekárnu, která vám nejenom upeče skvělý chleba, ale můžete si v ní také připravit chutné džemy a další dobroty.
Pečení v domácí pekárně je obecně úspornou záležitostí. Jelikož pekárna pracuje s energií úsporně, příkon pekáren bývá obecně poměrně malý. Pekárny ale neslouží jenom k upečení chleba. V domácí pekárně je možné připravit širokou škálu produktů, a to často takových, které se zrovna k chlebu hodí. Je možné připravit si tak domácí marmeládu, sekanou, jogurt a podobné pokrmy. Důležitý je také objem nádoby, protože určuje maximální velikost bochníku a také počet lopatek. Lopatku je totiž po ukončení pečení chleba nutné z bochníku vyjmout, takže s vyšším počtem lopatek stoupá diskomfort z tohoto vyplývající.
Nejlepší domácí pekárny dle srovnání
- 19 programů pečení
- Kapacita až 1,5 kg
- Vhodné na bagety
- Nevhodné na jogurty
- Vyšší spotřeba energie
- Vyšší pořizovací cena
- Odložený start až 30 h
- Kapacita až 1,4 kg
- Vhodné na bagety
- Vyšší pořizovací cena
- Kapacita 1,5 kg
- Rychlé pečení
- Výroba jogurtu
- 1 pečící nádoba
- Nevhodné na bagety
- 19 programů pečení
- Nízká spotřeba energie
- Odložený start až 15 h
- Nevhodné na bagety
- 1 pečící nádoba
- 17 programů pečení
- Výroba jogurtu
- Výroba marmelády
- 1 hnětací hák
- 1 pečící nádoba
- Nevhodné na bagety
- 16 programů pečení
- Kapacita až 1,5 kg
- Vhodné na bagety
- Nevhodné na jogurty
- Nemá rychlé pečení
- Vyšší spotřeba energie
- Rychlé pečení
- Výroba marmelády
- Odložený start až 13 h
- Pouze 2 velikosti bochníku
- 12 programů pečení
- Nevhodné na jogurt
- Rychlé pečení
- Výroba marmelády
- Odložený start až 13 h
- Pouze 2 velikosti bochníku
- 12 programů pečení
- Nevhodné na jogurt
- Kapacita až 1,4 kg
- Rychlé pečení
- Výroba marmelády
- 12 programů pečení
- Neumí bezlepkové pečení
- Nevhodné na jogurty
Nejprodávanější domácí pekárny
Jak vybrat domácí pekárnu?
Při výběru se zamyslete, k čemu pekárnu budete nejčastěji využívat, kolik má domácí pekárna obsloužit členů domácnosti. Podle toho vybírejte kapacitu domácí pekárny. Pozornost věnujte i jednotlivým programům a vybírejte podle toho, které programy chcete používat. Většina pekáren dnes zvládá rychlé pečení, výrobu marmelády, bezlepkové pečení nebo pouze výrobu těstu, které využijete třeba na buchtu. Některé pekárny zvládnou i pečení baget nebo výrobu jogurtu.
Dále při výběru domácí pekárny sledujte tyto parametry a funkce:
Hnětací lopatky
Pekárna může mít 1-2 hnětací lopatky (tzv. jednohákové a dvouhákové pekárny). Lopatky je nutné po upečení z chleba vytáhnout, což vede k mírnému poškození bochníku.
Pokud tedy zvolíte jednu lopatku, budete mít o trochu méně poškožený bochník. Na druhou stranu dvě hnětací lopatky zpracují více těsta, což se vám může hodit v případě, že plánujete pekárnu využívat k zadělávání těsta, které pak budete péct v troubě (těsto na pizzu, buchtu apod.). 2 lopatky se hodí i v případě, že máte v těstě rádi různá semínka, 2 lopatky těsto lépe zpracují a provzdušní.
Jednohákové pekárny zvládnou zpracovat spíše menší objem těsta a bochník upečou spíše do tvaru krychle. Dvouhákové pekárny zvládnout zpracovat o trochu více těsta a bochníky mívají tvar spíše kvádru.
Někteří výrobci nabízí více hnětacích lopatek různých velikostí. Čím více hnětačů má vaše pekárna, tím více je jich nutné z bochníku tahat. Bochník je pak poškozený, což je zejména estetický problém. Tomu je možné zabránit pořízením pekárny se sklopnými lopatkami na hnětení.
Sklopné hnětače
Některé domácí pekárny disponují sklopnými hnětači, ty jsou vysunuty jen během hnětení těsta. Před pečením se stáhnou a zavřou, proto není nutné lopatky tahat z upečeného bochníku. V bochníku mohou stále zůstávat díry, ale poškození bochníku není se sklopnými hnětači tak velké, jako tomu bývá u klasických hnětacích lopatek.
Vnitřní kapacita nádoby / Hmotnost chleba
Tento údaj ukazuje, kolik zpracovávané hmoty pekárna pojme. Kapacita může činit od 400 g do 1800 g. Až takový chleba je tedy možné připravit v domácí pekárně. Většina pekáren umožňuje velikost bochníku volit ve dvou až třech možnostech (např. 750 g, 1000 g a 1500 g).
Příkon / Spotřeba
Domácí pekárny mívají velmi nízkou spotřebu a jsou proto úspornější, než je pečení chleba v troubě. Spotřeba pekárny na kompletní výrobu chleba bývá okolo několika málo korun. Co se týče spotřeby, nedá se jednoznačně řídit při jejím posuzování rozdílem mezi příkonem a výkonem, protože příkon během výroby chleba či dalších produktů výrazně kolísá.
Odložený start
Pekárnu je možné načasovat tak, aby upekla čerstvý chleba v konkrétní dobu. Většina domácích pekáren má možnost nastavit odložený start za 13-20 hodin. Tato funkce nemusí fungovat u všech programů pekárny.
Udržování teploty
Po upečení udržuje pekárna obsah ještě nějakou dobu teplý. Vybírejte si pekárnu, která udržuje teplotu chleba až 1 hodinu. Myslete však na nutnou prodlevu mezi přípravou více bochníků chleba. Některé druhy (i dražší) musejí mezi procesy úplně vychladnout.
Programy domácí pekárny
Rozsah programové nabídky ovlivňuje to, jak můžete pekárnu ovládat. Pekárny nabízí mnohé automatické programy a vy se tak nemusíte o proces pečení vůbec starat. Kromě chleba je možné v pekárně díky speciálním programům v pekárně připravit další pokrmy.
Sledujte vždy kolik a jaké má pekárna programy, zvažte, které programy budete potřebovat.
Vaše domácí pekárna může kromě pečení chleba zahrnovat některé z těchto programů:
Rychlé pečení
Program rychlého pečení nebo také “rychlý program” zvládá upéct jednoduchý bochník chleba do dvou hodin. Chléb však může být nedopečený a jeho střída nekvalitní nedostatečným promísením těsta. Chuť a vůně taky nemusí odpovídat plnému pečení, které obvykle trvá 3-5 hodin. Program je vhodný v případě, že potřebujete chleba ihned a neměli jste čas si jej předpřipravit.
Příprava těsta
Nechte pekárnu připravit těsto i na jiné výrobky, které budete péct v troubě. Můžete si tak nechat uhnětat těsto na těstoviny, pizzu nebo vánočku. Program je vhodný také během vánočního pečení.
Samostatné pečení
Protikladem předchozího programu je funkce pečení bez hnětení. V pekárně je tak možné připravit například sekanou. Ušetříte tak energii, kterou byste vyplýtvali na rozehřátí trouby.
Džemy
V pekárně je možné připravit džem nebo marmeládu z vašeho oblíbeného ovoce. Vy už ji pak jen obohatíte želírovacím cukrem a zavaříte do sklenic. Nemusíte tak míchat ovoce a hlídat, aby se nepřipálilo.
Jogurty
Výrobu jogurtu zvládnete i v některých domácích pekárnách, které disponují programem příprava jogurtu.
Pečení baget
Ne každá domácí pekárna je vhodná na pečení baget. Domácí pekárny k tomu určené mají speciální program na pečení baget (některé pekárny i několik druhů).
Další programy
Mezi jiné dostupné programy, zejména mezi modely s regulovatelnou teplotou, patří například zahřívání kvásku nebo příprava jogurtu.
Nastavení barvy kůrky
Bochník bude mít světlou, tmavou nebo střední barvu propečení podle toho, jak si zvolíte. Myslete však na to, že chléb z domácí pekárny nemá standardní kůrku po všech stranách, ale pouze z horní strany, kde je forma na chléb otevřená. Nádoba na chleba v domácí pekárně je úzká a vysoká, čili chléb v nádobě “vyroste” přilepený na stěny a tím pádem klasickou křupavou kůrku po celé ploše bochníku nečekejte.
Dávkovač surovin
Přístroj na základě programu postupně přidává suroviny podle receptu tak, aby proces dával smysl. Funkci je vhodné využít při přípravě pečiva s oříšky, semínky nebo sušeným ovocem.
Materiál pečicích forem
Hnětací/pečící mísy do domácích pekáren se vyrábí zejména ze tří materiálů.
Teflon
Teflon je nejčastějším materiálem pro výrobu pečících nádob do domácích pekáren. Je levný a lehký, chléb se z něj snadno vyklápí. Bohužel je však náchylný na poškrábání, proto musíte dávat pozor při práci s ostrými surovinami (například s ořechy nebo semínky).
Keramika
Keramické nádoby jsou mnohem dražší, než teflonové, avšak jsou odolné proti poškrábání.
Nerez
Nerezový povrch má sice výhodu delší životnosti, ale ta je na úkor přilnavosti povrchu. Nerezu nevadí mírné poškrábání, ale nemá nepřilnavou vrstvu, kvůli čemuž nejde chléb tak snadno vyklopit z formy. Stejně jako keramická forma má i forma nerezová vyšší pořizovací cenu.
Pozorovací okénko
Některé pekárny mají ve víku okénko, skrze které je možné sledovat průběh pečení. Pozorovací okénko má většina domácích pekáren.
Pečení v noci
Díky této možnosti lze péct chleba s tišším provozem, než je u daného přístroje obvyklý. Teplý bochník chleba vás bude čekat ihned po probuzení.
Nejčastější příslušenství
Domácí pekárny mívají v sadě nejčastěji vedle pečících nádob a hnětacích háků i různé druhy odměrek. V rámci příslušenství můžete k pekárně dostat třeba stojánek na bagety, štěteček a prořezávač. Další příslušenství je možné dokoupit, například úsporné pokličky na hnětací nádoby, které urychlí přípravu pokrmu.
Délka přívodního kabelu
Při výběru pekárny se ohlížejte na to, jak velká vzdálenost je mezi zdrojem napájení a místem, kde bude během práce pekárna stát. Většina domácích pekáren disponuje přívodním kabelem o délce 1,2-1,8 metru.
Rozměry a hmotnost
Pokud pekárnu nepoužíváte denně, budete patrně přístroj schovávat a tím pádem budete potřebovat, aby byla lehká a skladná. Pekárny jsou dost vysoké, měří okolo 30 cm, jejich šířka bývá okolo 30-45 cm a hloubka činí do 30 cm. Jde tedy o poměrně objemný přístroj. Dost záleží na tom, jak je přístroj tvarovaný. Hranaté přístroje mohou být skladnější.
Hlučnost
Nad hlučností pekárny se zamyslete zejména tehdy, pokud ji necháváte pracovat v době, kdy spíte.
Cenové kategorie domácích pekáren
Domácí pekárny do 3 000 Kč
Jednoduché pekárny je možné sehnat okolo jednoho nebo dvou tisíc. Všechny tyto pekárny zvládnou základní hnětení a přípravu chleba. Mají velký počet programů, zvládají udržovat teplo ještě několik hodin po upečení a mají i volbu expresního pečení. Ve výbavě mají základní měrné nádoby a hnětení probíhá s jednou lopatkou.
Domácí pekárny do 5 000 Kč
Pekárny ve střední cenové kategorii mají často rozšíření vybavení. Mají více hnětacích lopatek, ale mohou mít i více nádob, díky kterým je možné uzpůsobit si pekárnu pro potřeby aktuálně připravovaného výrobku.
Domácí pekárny nad 5 000 Kč
Domácí pekárny ve vyšších cenových kategoriích mívají pevnější nádoby odolnější proti poškrábání a jinému poničení (nerezové a keramické). Dokonce hnětače jsou z odolnějších materiálů. V balení může být přídavné příslušenství, jako je například teploměr a úsporné pokličky zkracující dobu pečení.