Osobní váhy
Zdravý životní styl mnoho lidí podporuje častou kontrolou tělesných proporcí. Základní měření většiny sportovců nebo jednoduše osob hlídajících si zdravou životosprávu zahrnuje vážení. Dnešní doba ale nabízí výrobky, které nejenom že dovedou zvážit vaši tělesnou hmotnost, ale i další tělesné parametry, díky kterým se vám povede lépe plánovat váš jídelníček nebo cvičební sestava.
Stále je také možné sehnat obyčejnou analogickou váhu s otáčivým ciferníkem. Tento typ osobní váhy jsme ale do srovnání nezahrnuli. Stále oblíbenou variantou jsou malé skladné digitální váhy, kterým jsme se v našem srovnání věnovali. Tyto dva typy patří mezi nejlevnější. Specifické veličiny (Podkožní tuk, Hmotnost kostí apod.) měří analyzační váhy neboli diagnostické. Některé z nich navíc pracují s chytrými zařízeními a dokážou z údajů sestavovat grafy. Posledním typem jsou váhy kojenecké. Technologicky jsou váhy nenáročným výrobkem. Napájení většinou bývá jednotné (AAA baterie), má-li váha paměť, tak je uveden údaj v počtu osob, jejichž profil je váha schopná si zapamatovat.
Druhy osobních vah
Digitální
Digitální váhy bývají malé, lehké a jednoduché. Jejich strojová část zabírá poměrně málo místa v poměru k celému výrobku. Hmotnost bývá měřena několika čidly po celé ploše váhy. Hmotnost měří většinou velmi přesně. Jejich cena je velmi příznivá.
Analyzační (diagnostická)
Nejmodernější typ váhy, který je na trhu. Diagnostické váhy dovedou vypočítat (nebo to alespoň tvrdí) některé tělesné parametry, jako je BMI, podíl svalů, tuků, kostí a vody v těle, pak také viscerální tuk v těle, bílkoviny, množství kalorií, které potřebujete k pohybu a k výkonu základních tělesných funkcí, apod. Ne všechny váhy tohoto typu bývají přesné a ne všechny fungují samostatně. Některé je totiž nutné propojit s aplikací ve smartphonu, aby vám zobrazily více údajů, než hmotnost.
Váhy dovedou ukládat více tělesných profilů (až 20), jež dokážou automaticky rozeznávat podle tělesných proporcí a odlišují údaje různých věkových kategorií. Někteří výrobci upozorňují na nutnost častého vážení a měření pro sestavení přesné křivky (která se vám může hodit, pokud chcete zaznamenat například efektivitu vašeho cvičení nebo nové diety). Díky tomu u diagnostické osobní váhy najdete i speciální funkce, jako je například alarm. Jsou ideální pro potřeby fitness nebo v případě nutnosti sledování těchto údajů.
Kojenecká
Kojenecká váha slouží primárně ke sledování hmotnosti kojenců, zejména během jejich prvních dní života a v případě změny stravování. Díky specifické konstrukci, která tvoří v základě klenutou plochu ve tvaru vaničky, je možné s velkou přesností (až na 10 g) zvážit i malé neklidné miminko. Mnohé moderní kojenecké váhy dovedou ukládat údaje vašeho dítěte, a tak můžete den za dnem sledovat, jak se dítě vyvíjí.
Nejlepší osobní váhy dle srovnání
- Proteiny
- Hodnocení postavy
- Viscreální tuk
- Žádné
- Tělesný tuk
- Virtuální trenér
- Voda v těle
- Žádné
- Hodně možností měření
- Viscerální tuk
- Česká aplikace
- Žádné
- Profesionální měření
- Fyzická kondice
- Viscerální tuk
- Nemá aplikaci
- Tělesný tuk
- Voda v těle
- Svalová hmota
- Viscerální tuk
- Metabolický věk
- Tělesný tuk
- Voda v těle
- Svalová hmota
- Nemá aplikaci
- Profesionální měření
- Viscerální tuk
- Voda v těle
- Hmotnost kostí
- Metabolický věk
- Paměť pro 4 uživatele
- Paměť pro 16 uživatelů
- Lze vážit od 100 g
- Bluetooth 5.0
- Pouze pro základní měření hmotnosti
- Tělesný tuk
- Voda v těle
- Viscerální tuk
- Voda v těle
- Svalová hmota
- Hmotnost kostí
- Metabolický věk
- AMR
Jak vybrat osobní váhu?
Typ osobní váhy jsme vybrali již na začátku této stránky. Nyní se podíváme na jednotlivé parametry, možnosti vážení a funkce srovnávaných osobních vah, které v případě výběru berte v potaz.
Nosnost
Údaj nosnosti je velice důležitý, zvláště u osob větších fyzických proporcí. Nosnost váhy určuje nejvyšší možnou naměřitelnou hmotnost, která může být až 250 kg. Profesionální váhy pro lékařy mohou mít nosnost až 300 kg.
Přesnost
Přesnost měření se může změnit za různých okolností. Mezi tyto okolnosti může patřit například nerovnost podlahy a další. Podstatné je, že přesnost měření ovlivňují kvalitní čidla (u digitálních vah). Digitální váhy bývají mnohem přesnější, než mechanické (digitální váha může mít přesnost měření až na 10 g, což je zanedbatelné číslo oproti přesnosti na 2 kg, což je běžná odchylka u vah mechanických). Největší přesnost mívají váhy kojenecké, protože u malého dítěte každý gram hraje roli. Čím vyšší přesnost, tím lépe; nejběžnější je přesnost na 100 g. Nicméně i s nejpřesnější váhou se nenechte rozptýlit naměřenými údaji. Naměřená hmotnost se proměňuje během dne a souvisí s vaší životosprávou; proto pár set gramů navíc nemusí znamenat, že nutně přibíráte. Své udělá také oblečení, které máte na sobě.
Paměť
Některé moderní typy vah (zvláště těch chytrých) ukládají naměřené hodnoty. Váhy, které je možné napojit na smartphone, dokáží ukládat údaje i do paměti telefonu a vytvářet profily jednotlivých osob, jejichž údaje navzájem srovnává. Díky své paměti může vaše váha zobrazit zpětně několik naměřených údajů a díky tomu je možné mít lepší přehled o vašem nárůstu nebo poklesu hmotnosti.
Podpora SMART technologií
Nakonec je nutné zmínit podporu chytrých technologií, a to jak telefonů, tak hodinek a dalších zařízení. Některé druhy vah (například Xiaomi) bez spárování s jinými zařízeními nezobrazí jiné údaje, než hmotnost. Váha vás zváží a pak pomocí technologie Bluetooth nebo WiFI odešle údaje do spárované aplikace, která s nimi dokáže pracovat.
Možností vážení
Hmotnost
Samozřejmým údajem u osobní váhy je měřená hmotnost. Tu dokáže váha zobrazit s přesností až na desítky gramů. Je to základní údaj, který zobrazí všechny váhy bez ohledu na to, zda jste zařízení spárovali s telefonem či chytrými hodinkami. Některé váhy toto spárování pro zobrazení jiných údajů vyžadují.
BMI
Tzv. BODY MASS INDEX (index tělesné hmotnosti) počítá poměr hmotnosti vůči výšce. Obvyklý index je u dospělého zdravého člověka v rozmezí 18,5 – 25. Nižší hodnoty značí podváhu či podvýživu, vyšší hodnoty mohou v různých poměrech indikovat nadváhu nebo různé stupně obezity.
Hmotnost kostí
Přístroj rozpozná množství kalcia a dalších minerálů v těle. Je důležité dlouhodobě podporovat rozvoj kostní tkáně, například i vhodným cvičením.
Procento tuku v těle
Přístroj vypočítá množství tuků v těle, díky čemuž můžete sledovat, jak efektivní je vaše cvičení a dieta.
Procento vody v těle
Přístroj vám řekne, kolik % vaší tělesné hmotnosti tvoří voda ve svalech. Vodu zadržuje například strava s vysokým podílem soli. Ideální hodnota by měla mít rozmezí 50 – 60 %.
Procento svalové hmoty
Přístroj je schopen říct, jaké množství vaší tělesné hmoty tvoří svaly.
Viscerální tuk
Jedná se o tuk, který obklopuje vnitřní orgány. Podle výzkumů se množství viscerálního tuku s přibývajícím věkem zvyšuje, ačkoli hmotnost a % tělesného tuku v těle zůstává stejné. Je to proto, že se ve zralejším věku způsob ukládání tuků mění.
Metabolický věk
Funkce odhadnutí metabolického věku souvisí s rozdíly vašeho bazálního metabolismu a s průměrným metabolickým stavem osob ve vašem věku. Dozvíte se tak, zda je vaše tělo ve srovnání s jinými lidmi vašeho věku v lepším, nebo horším stavu. Pokud vedete zdravý životní styl a máte k tomu dobré genetické predispozice, může se stát, že váš metabolický věk bude až o 10 let nižší. Pokud nežijete aktivně a stravujete se nezdravě, případně máte další nezdravé zvyky jako je třeba kouření, konzumace alkoholu nebo stres, může být váš metabolický věk mnohem vyšší, než je váš reálný věk. U dítěte se metabolismus mění a ustaluje až okolo 17 roku, proto tento údaj může být u dětí a mladistvých lehce zavádějící.
Bazální metabolická spotřeba – BMR
Minimální množství kalorií, které vaše tělo potřebuje k tomu, aby dokázalo udržovat v chodu vaše základní životní funkce.
Aktivní metabolická spotřeba – AMR
Počet kalorií, které vaše tělo potřebuje k tomu, aby se dokázalo normálně pohybovat.
Celková fyzická kondice
Funkce v zásadě srovnává podíl tuků a svalové hmoty v těle.
Rozměry
Velké váhy bývají náročné na prostor a zvláště v malém interiéru se nemusí takový parametr vyplatit. Menší váhy mají také tu výhodu, že jsou lehčí (například malé tenké typy z tvrzeného skla) a je možné je třeba umístit pod postel nebo skříňku, načež není problém je snadno přenést. Vybírejte takové rozměry váhy, které odpovídají vašim tělesným proporcím; práce s váhou, na jejíž plochu se vejdou celá vaše chodidla, je zkrátka nejpohodlnější a zároveň nejpřesnější.
Za kolik lze pořídit osobní váhu?
Osobní váhy do 499 Kč
Osobní váhy v této cenové hladině bývají poměrně jednoduché. Naměří čistou hmotnost bez jakýchkoliv dalších údajů. Výjimečně se najde i taková, která dokáže vypočítat BMI a BMR a která zároveň disponuje pamětí. Váhy mívají nosnost až 180 kg a přesnost na 100 g. V této cenové relaci pořídíte digitální váhy.
Osobní váhy od 500 Kč do 1 000 Kč
V této cenové hladině je možné narazit na osobní analytické váhy, které dovedou kromě hmotnosti a BMI vypočítat i podíl vody a tuku v těle, údaje o svalové a kostní hmotě, ukládat údaje do paměti. Některé z nich je možné použít i jako váhy pro kuchyňské použití, a to zejména ty, které mají vyšší přesnost měření (na 50 g). Váhy je také možné spárovat s chytrými technologiemi (například s aplikací v telefonu). V této cenové relaci pořídíte kvalitní digitální váhu. S analyzační váhou se v této kategorie setkáme spíše vyjímečně.
Osobní váhy od 1 000 Kč do 4 000 Kč
Takovéto váhy v různých kombinacích dovedou vypočítávat a sledovat změny, které se v těle udály v určitém časovém horizontu. Váha vypočte bazální metabolismus a určí metabolický věk, viscerální tuk, hmotnost kostí a další hodnoty. Některé typy dovedou odlišit ideální hodnoty pro dítě a dospělého. Některé hodnoty (zejména související s podíly tuku a vody v těle) se počítají tzv. duálním měřením (část váhy se drží během měření v rukách a elektrodami dochází k odhadnutí konkrétních výsledků). V této cenové relaci již seženeme poloprofesionální analyzační váhy, které z pravidla měří váš tělesný stav i pomocí senzorů na ručních madlech.