Digitální váhy
Digitální váhy bývají malé, lehké a jednoduché. Jejich strojová část zabírá poměrně málo místa v poměru k celému výrobku. Hmotnost bývá měřena několika čidly po celé ploše váhy. Hmotnost měří většinou velmi přesně. Jejich cena je velmi příznivá. Některé měří i pokročilejší funkce, ale naměřené hodnoty musíme brát spíše orientačně. Digitální váhy ve většině případech dokáží komunikovat s mobilní aplikací, takže se vám údaje ukládají a můžete tak sledovat vývoj měření v čase. Většina umí rozeznat i více jak 10 uživatelských profilů.
Nejlepší digitální váhy dle srovnání
- Proteiny
- Hodnocení postavy
- Viscreální tuk
- Žádné
- Tělesný tuk
- Virtuální trenér
- Voda v těle
- Žádné
- Tělesný tuk
- Voda v těle
- Svalová hmota
- Nemá aplikaci
- Paměť pro 16 uživatelů
- Lze vážit od 100 g
- Bluetooth 5.0
- Pouze pro základní měření hmotnosti
- Tělesný tuk
- Voda v těle
Jak vybrat digitální osobní váhu?
Při výběru se zamyslete, zda vám stačí pouze údaj o vaší hmotnosti nebo chcete sledovat alespoň orientačně další možnosti měření, jako např. BMI nebo tuk a vodu v těle.
Zamyslete se, zda využijete chytré funkce váhy, díky propojení s mobilním telefonem. Váha tak dokáže zaznamenávat údaje vašeho měření a ty ukládá do aplikace.
Dále sledujte tyto parametry a funkce.
Nosnost
Údaj nosnosti je velice důležitý, zvláště u osob větších fyzických proporcí. Nosnost váhy určuje nejvyšší možnou naměřitelnou hmotnost, která může být až 250 kg. Profesionální váhy pro lékařy mohou mít nosnost až 300 kg.
Přesnost
Přesnost měření se může změnit za různých okolností. Mezi tyto okolnosti může patřit například nerovnost podlahy a další. Podstatné je, že přesnost měření ovlivňují kvalitní čidla (u digitálních vah). Digitální váhy bývají mnohem přesnější, než mechanické (digitální váha může mít přesnost měření až na 10 g, což je zanedbatelné číslo oproti přesnosti na 2 kg, což je běžná odchylka u vah mechanických). Největší přesnost mívají váhy kojenecké, protože u malého dítěte každý gram hraje roli. Čím vyšší přesnost, tím lépe; nejběžnější je přesnost na 100 g. Nicméně i s nejpřesnější váhou se nenechte rozptýlit naměřenými údaji. Naměřená hmotnost se proměňuje během dne a souvisí s vaší životosprávou; proto pár set gramů navíc nemusí znamenat, že nutně přibíráte. Své udělá také oblečení, které máte na sobě.
Paměť
Některé moderní typy vah (zvláště těch chytrých) ukládají naměřené hodnoty. Váhy, které je možné napojit na smartphone, dokáží ukládat údaje i do paměti telefonu a vytvářet profily jednotlivých osob, jejichž údaje navzájem srovnává. Díky své paměti může vaše váha zobrazit zpětně několik naměřených údajů a díky tomu je možné mít lepší přehled o vašem nárůstu nebo poklesu hmotnosti.
Podpora SMART technologií
Nakonec je nutné zmínit podporu chytrých technologií, a to jak telefonů, tak hodinek a dalších zařízení. Některé druhy vah (například Xiaomi) bez spárování s jinými zařízeními nezobrazí jiné údaje, než hmotnost. Váha vás zváží a pak pomocí technologie Bluetooth nebo WiFI odešle údaje do spárované aplikace, která s nimi dokáže pracovat.
Možnosti měření
Hmotnost
Samozřejmým údajem u osobní váhy je měřená hmotnost. Tu dokáže váha zobrazit s přesností až na desítky gramů. Je to základní údaj, který zobrazí všechny váhy bez ohledu na to, zda jste zařízení spárovali s telefonem či chytrými hodinkami. Některé váhy toto spárování pro zobrazení jiných údajů vyžadují.
BMI
Tzv. BODY MASS INDEX (index tělesné hmotnosti) počítá poměr hmotnosti vůči výšce. Obvyklý index je u dospělého zdravého člověka v rozmezí 18,5 – 25. Nižší hodnoty značí podváhu či podvýživu, vyšší hodnoty mohou v různých poměrech indikovat nadváhu nebo různé stupně obezity.
Procento tuku v těle
Přístroj vypočítá množství tuků v těle, díky čemuž můžete sledovat, jak efektivní je vaše cvičení a dieta.
Procento vody v těle
Přístroj vám řekne, kolik % vaší tělesné hmotnosti tvoří voda ve svalech. Vodu zadržuje například strava s vysokým podílem soli. Ideální hodnota by měla mít rozmezí 50-60 %.
Rozměry
Velké váhy bývají náročné na prostor a zvláště v malém interiéru se nemusí takový parametr vyplatit. Menší váhy mají také tu výhodu, že jsou lehčí (například malé tenké typy z tvrzeného skla) a je možné je třeba umístit pod postel nebo skříňku, načež není problém je snadno přenést. Vybírejte takové rozměry váhy, které odpovídají vašim tělesným proporcím; práce s váhou, na jejíž plochu se vejdou celá vaše chodidla, je zkrátka nejpohodlnější a zároveň nejpřesnější.
Kolik stojí digitální osobní váha?
Nejlevněšjí digitální váhy, které umí pouze měřit hmotnost pořídíte už od 200 Kč. Váhy v této relaci neumí nic navíc. Kolem 500 Kč seženete již SMART digitální váhu. Budete tak mít přehled o historii vašeho vážení a vývoje hodnot.