Bazény
Plánujete si na zahradu pořídit bazén? Máte dvě možnosti. Bazén zapuštěný v zemi a nadzemní bazén. V tomto nákupním rádci se budeme věnovat nadzemním bazénům.
Nejlepší bazény podle hodnocení
- Zabudovaný skimmer
- Možnost zapuštění do země
- Písková filtrace
- Vyšší cena
- Objem vody 10250 litrů
- Kartušová filtrace
- Výkon filtrace 2006 l/hod
- Není celoroční
- Objem vody 12430 litrů
- Kartušová filtrace
- Schůdky
- Není celoroční
- Nutné dokoupit skimmer
- Možnost zapuštění do země
- Skimmer Olympic v balení
- Objem vody 8600 litrů
- Delší doba montáže
- Nutné dokoupit filtraci
- Kovová konstrukce
- Hloubka bazénu 80 cm
- Rychlé a snadné sestavení
- Není celoroční
- Nutné dokoupit filtraci
- Nutné dokoupit skimmer
- Objem vody 7340 litrů
- Nízká cena
- Kartušová filtrace
- Není celoroční
- Nutné dokoupit skimmer
- Nafukovací konstrukce
- Hloubka bazénu 75 cm
- Nízká cena
- Není celoroční
- Nutné dokoupit filtraci
- Nutné dokoupit skimmer
- Ocelová konstrukce
- Nízká cena
- Rychlé a snadné sestavení
- Není celoroční
- Nutné dokoupit filtraci
- Nutné dokoupit skimmer
- Kovová konstrukce
- Nízká cena
- Regulovaný vypouštěcí ventil
- Není celoroční
- Nutné dokoupit filtraci
- Nutné dokoupit skimmer
- Nízká cena
- Kovová konstrukce
- Regulovaný vypouštěcí ventil
- Není celoroční
- Nutné dokoupit filtraci
- Nutné dokoupit skimmer
Nejprodávanější bazény
Než pro bazén vyberete vysněné místo, zohledněte rozložení terénu. Pozor si dejte na svahy, protože bazény musí být umístěny na dokonale rovném povrchu. Podle počtu osob a místa na zahradě si zvolte tvar bazénu. Nejběžnější jsou kulatý, oválný a obdélníkový. Abyste si v bazénu dobře zaplavali, měl by mít hloubku alespoň 1,3 až 1,5 metru. Pro děti postačí hloubka kolem 0,6 metru.
Při nákupu bazénu také počítejte s tím, že si budete muset pořídit dodatečné příslušenství. Jaké vybrat, jak se o bazén starat a kolik do něj investovat vám poradíme v tomto rádci.
Jak jsme hodnotili bazény
U bazénů jsem hodnotili především objem vody a hloubku bazénu, filtraci a další příslušenství (schůdky, podložka, skimmer, plachta).
Jak vybrat zahradní bazén
Plánujete si na zahradu pořídit bazén? Máte dvě možnosti. Ten zapuštěný v zemi a nadzemní bazén. V tomto nákupním rádci se budeme věnovat nadzemním bazénům. Co vše byste před nákupem měli zohlednit?
- Umístění bazénu a rozměr: Kam na zahradě chcete bazén umístit a kolik prostoru mu můžete vyčlenit?
- Pro koho bazén kupujete: Budou se v bazénu koupat především děti nebo dospělí? Podle toho zvolte jeho hloubku a případné zábavní prvky.
- Možnosti zazimování: Plánujete bazén na zimu uklízet nebo ho necháte na zahradě po celý rok?
- Vybavení: Nezapomeňte také na vybavení k bazénu, kterým jsou například schůdky, filtrace nebo krycí plachta.
Tvary bazénů
Podle počtu osob a místa na zahradě si zvolte tvar bazénu. Nejběžnější jsou:
- Kulatý bazén je vhodný pro osvěžení, ale moc si v něm nezaplavete. Jeho průměr se může pohybovat mezi 1 až 6 metry. Hodí se především pro děti.
- Oválný bazén je na plavání vhodnější než kulatý. Zabírá ale hodně místa. Určitou nevýhodou oválného tvaru je, že v případě zastřešení musíte zastřešit i nevyužité rohy.
- Obdélníkový bazén je vhodný pro plavce, kteří se nechtějí jen osvěžit, ale rádi si zaplavou. Vybrat si můžete rozměry menší kolem 3×2 metry nebo až 10×5 metrů pro náročnější plavce. Obdélníkový tvar maximálně šetří prostor.
Pokud toužíte po atypických tvarech, budete se muset poohlédnout po bazénech zapuštěných do země.
Umístění bazénu
Než pro bazén vyberete vysněné místo, zohledněte rozložení terénu. Pozor si dejte na svahy, protože bazény musí být umístěny na dokonale rovném povrchu. Pod bazén patří podkladová plachta. Ta zabrání plesnivění dna a prorůstání trávy. Bazén umístěte na slunné místo. Sluneční paprsky rychleji prohřejí vodu a vy tím snížíte náklady na ohřev.
Materiál a konstrukce bazénu
Nadzemní bazén může být kovový, nafukovací nebo fóliový. Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody?
Kovové bazény
Tento typ bazénu je složen ze dvou částí. Ocelového plechu a bazénové konstrukce z PVC. Díky tomu je vhodný k částečnému nebo úplnému zapuštění do svahu nebo do země. Na zimu ho nemusíte uklízet. Jen vypustíte vodu a bazén zakryjete plachtou. Montáž je trochu náročnější, ale s trochou zručnosti to v klidu zvládnete sami. Velmi dobře na něm vypadá obložení v dekoru dřeva nebo kamene.
Nafukovací bazény
Nafukovací bazény jsou levné, lehké a snadné na instalaci. Jsou vyrobené z odolného PVC materiálu a konstrukce, která pevně drží tvar bazénu a zabraňuje vylití vody. Nemá žádné ostré hrany, proto je vhodný i pro děti. Tento typ bazénu ale bývá menší a není vhodný k plavání. Je také méně stabilní.
Foliové bazény
Základem foliového bazénu je plastová nebo kovová konstrukce a silnější PVC. Vyrábí se také z recyklovaného vinylu, který má delší životnost. Pod spodní část umístěte vhodný podklad, který ochrání bazén před protržením a plísněmi. Foliový bazén vypadá dobře s obložením v dekoru dřeva nebo kamene.
Jakou velikost bazénu zvolit
Abyste si v bazénu dobře zaplavali, měl by mít hloubku alespoň 1,3 až 1,5 metru. Pro děti postačí hloubka kolem 0,6 metru. Ideální šířka pro jednoho plavce je kolem 2,5 metru. Není potřeba ale překračovat rozměr 4 metrů.
Filtrace
Průzračně čistá voda v bazénu bohužel není samozřejmostí. Abyste si ji zajistili, potřebujete mít kvalitní filtraci. Mezi ty nejpoužívanější patří kartušová a písková filtrace. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Kartušová filtrace je poháněná elektricky a připojená k bazénu za pomocí dvou hadic. U čerpadla se nachází kartušová vložka. Jedná se o speciální papír, skrz který je poháněna voda a který zachytává nejrůznější nečistoty. Nevýhodou této filtrace je její rychlé opotřebení a následná výměna.
Písková filtrace je dražší než kartušová. Nabízí však řadu výhod. Voda je čištěná klasickým filtrováním přes křemičitou náplň. Je velmi snadná na údržbu a vydrží až dva roky. Můžete ji také napojit na bazénový vysavač nebo solární panel.
Příslušenství
Při nákupu bazénu také počítejte s tím, že si budete muset pořídit dodatečné příslušenství. Jaké to je? Například:
- Solární ohřev: Solární panel vám pomůže ohřát vodu v bazénu za pomoci energie ze slunce. Teplotu zvedne až o 7 °C.
- Solární fólie: Fólie zabraňuje úniku tepla, chrání vodu před nečistotami a zároveň ji jemně ohřívá.
- Plovák na tablety: Do plováku vložíte chemii v tabletách a necháte ji pomalu rozpustit.
- Síťka: Pomocí síťky odstraníte z vody nečistoty, mezi které patří napadané listí nebo hmyz. Pokud máte větší bazén, pořiďte si také teleskopickou tyč.
- Schůdky: Schůdky vám usnadní vstup do bazénu. Zároveň je můžete odmontovoat, pokud nechcete, aby do bazénu vlezly malé děti.
- Bazénový vysavač: Tento typ vysavače připojíte k filtraci a odstraníte s ním případné nečistoty.
- Vodní čerpadlo: Čerpadlo oceníte při plnění nebo vypouštění bazénu.
- Skimmer: Skimmer z vody sbírá nečistoty ještě dříve, než dopadnou ke dnu. Zavěsíte ho po straně bazénu.
Jak zastřešit bazén?
Zastřešení bazénu je praktické a usnadní vám údržbu. Do vody nenapadá nepořádek a zároveň ji díky zastřešení udržíte déle teplou. Bazén můžete zastřešit svépomocí nebo využít zastřešení na míru.
Mezi nejčastější zastřešení patří nafukovací, fóliové a polykarbonátové zastřešení.
K zastřešení bazénu slouží například:
- Solární bublinková fólie: Zabrání padání nečistot do vody a udrží ji déle teplou. Snadno se ale protrhne a neunese větší zátěž.
- Kryt s konstrukcí: Na menší bazény se hodí kryt s kloubovým mechanismem, díky kterému může být kryt zcela uzavřený, otevřený nebo polootevřený. Je dostatečně vysoký a slouží zároveň jako stříška nebo ochrana před hmyzem.
- Bezpečnostní plachta: Udržuje vodu teplou a zabrání jejímu znečištění. Také udrží i váhu dospělého člověka.
- Bezpečnostní lamely: Fungují podobně jako rolety na oknech. Mohou být na dálkové ovládání a jejich používání je velmi pohodlné.
- Bazénové zastřešení: Jedná se o nejpohodlnější, ale také nejnákladnější variantu. Mohou být uzamykatelné, s pojezdy a umožní vám koupání i v chladnějších dnech.
Údržba bazénu
Abyste měli vodu v bazénu stále čistou a vhodnou na koupání, věnujte pravidelně čas jejímu čištění. Vyberte si mezi čištěním s nebo bez chemie. Alternativně můžete zvážit i čištění modrou skalicí.
Bazénová chemie
U bazénové chemie záleží na tom, jestli používáte čistou vodu z kohoutku nebo vodu ze studny. Voda ze studny je tvrdá a nejdříve ji musíte neutralizovat. Zásadní veličinou u bazénu je pH vody. Ideální stav je v hodnotách mezi 6,8 a 7,2. Pokud je pH vody nižší nebo vyšší je potřeba ho srovnat na požadovanou hodnotu. Při první dezinfekci použijte příslušné množství chlorového granulátu. Následně pravidelně do plováku vkládejte tabletu, která se přes týden bude rozpouštět.
Chemie bez chlóru
Chemie bez chlóru je vhodná pro alergiky nebo pokud máte atopický ekzém. Oceníte ji také v případě, že hůře snášíte chlor, chemické látky a máte velmi citlivou pokožku. Do vody se přidává pouze sůl. Ta se rozloží na plynný chlor, který má sice stejné účinky jako chemický chlor, ale bez vedlejších negativních příznaků.
Jak zazimovat bazén
Nadzemní bazén zazimujte, pokud venkovní teplota klesne na 10 °C. Nejdříve odstraňte nečistoty z hladiny, vodu vyčistěte chemií, přidejte do ní zazimovač a zajistěte správně pH. To by mělo být v rozmezí hodnot 6,8 a 7,2. Výšku hladiny upusťte zhruba o 10 cm pod skimmer. Odpojte veškeré příslušenství a ukliďte ho. Nakonec bazén zakryjte plachtou. Pokud bazén přes zimu nemůžete nechat venku, vodu vypusťte, stěny bazénu pečlivě umyjte, nechte vyschnout a následně ho ukliďte. Nafukovací bazén vyfoukněte a srolujte. Neskládejte ho, aby nevznikly překlady.
Ceny bazénů
Cena bazénu závisí na jeho velikosti, tvaru a kvalitě. Pro představu jsme rozdělili bazény do tří cenových kategorií.
Do 5 000 Kč
V ceně do 5 000 Kč seženete jen velmi základní bazény co se týče velikosti, kvality a filtrace. Nejčastěji se jedná o bazény nafukovací, popřípadě o levnější konstrukce s fóliovým pláštěm.
Do 15 000 Kč
Za tuto cenu pořídíte lepší bazén s hloubkou kolem 1,2 metrů. Bazén v hodnotě kolem 15 000 Kč nemusí být jen z PVC, ale může nabízet také pevnou kovovou konstrukci. Součástí bývá také bohatší příslušenství, mezi které patří schůdky, filtrace, skimmer nebo plovák.
Nad 15 000 Kč
V ceně nad 15 000 Kč pořídíte kvalitní zahradní bazény s hloubkou až 1,5 metru. Použitý materiál je PVC nebo ocel. Opravdu kvalitní bazény jsou vybaveny i designovým obložením v dekoru dřevo nebo kamene a jejich velikost může dosahovat až 8 metrů. Jejich cena se ale pohybuje až kolem 90 000 Kč.
Nejčastější otázky
Jak na údržbu a používat chemii v bazénu?
Abyste měli vodu v bazénu stále čistou a vhodnou na koupání, věnujte pravidelně čas jejímu čištění. Vybrat si můžete bazénovou chemii s chlorem a bez něj. Zásadní veličinou u bazénu je pH vody. Ideální stav je v hodnotách mezi 6,8 a 7,2. Pokud je pH vody nižší nebo vyšší je potřeba ho srovnat na požadovanou hodnotu. Při první dezinfekci použijte příslušné množství chlorového granulátu. Následně pravidelně do plováku vkládejte tabletu, která se přes týden bude rozpouštět. Chemie bez chlóru je vhodná pro alergiky nebo pokud máte atopický ekzém. Oceníte ji také v případě, že hůře snášíte chlor, chemické látky a máte velmi citlivou pokožku. Do vody se přidává pouze sůl. Ta se rozloží na plynný chlor, který má sice stejné účinky jako chemický chlor, ale bez vedlejších negativních příznaků.
Jaká je ideální hloubka bazénu?
Nejčastěji se setkáte s hloubkou bazénu 1,2 nebo 1,5 metru. Menší hloubka vám umožní bazén rychleji prohřát, ale zároveň se v něm bude rychleji kazit voda. Pokud si chcete v bazénu zaplavat nebo do něj skákat, zvolte raději hloubku 1,5 metru. Pro děti postačí hloubka kolem 0,6 metru.
Jak velký zvolit bazén pro rodinu?
Aby se do bazénu vešla celá rodina, děti se v něm pořádně vyřádily a dospělí zaplavali, měl by mít bazén rozměr alespoň 8 metrů. Větší bazény jsou ale náročnější na údržbu a stoupají náklady na použitou chemii i množství vody.
Jak zazimovat bazén?
Nadzemní bazén zazimujte, pokud venkovní teplota klesne na 10 °C. Nejdříve odstraňte nečistoty z hladiny, vodu vyčistěte chemií, přidejte do ní zazimovač a zajistěte správně pH. To by mělo být v rozmezí hodnot 6,8 a 7,2. Výšku hladiny upusťte zhruba o 10 cm pod skimmer. Odpojte veškeré příslušenství a uklďte ho. Nakonec bazén zakryjte plachtou. Pokud bazén přes zimu nemůžete nechat venku, vodu vypusťte, stěny bazénu pečlivě umyjte, nechte vyschnout a následně ho ukliďte. Nafukovací bazén vyfoukněte a srolujte. Neskládejte ho, aby nevznikly překlady.