Autonabíječky
Zimní měsíce, nízké teploty nebo dlouhé stání auta to jsou faktory, které čas od času vám mohou zapříčinit, že vaše auto nenastartujete, když zrovna budete potřebovat. Nebo další možnou příčinou nenastartování je, že jezdíte krátké trasy a autobaterie se nestihne za tu dobu dobít, aby zvládla další start. V takových případech je vhodné mít doma autonabíječku a nebo startovací box.
V krajním případě je možné i využít startovací kabely, avšak budete potřebovat pomoc od někoho, kdo má funkční automobil.
Níže naleznete výběr těch nejlepších autonabíječek a startovacích boxů dohromady. Ke každému produktu jsou poskytnuty detailní informace a přidané hodnocení. Pod výčtem těch nejlepších autonabíječek a startovacích boxů naleznete nákupního rádce, který vám pomůže při výběru tohoto správného přístroje pro vás.
Nejlepší autonabíječky dle hodnocení
- Vhodné pro baterie s kapacitou až 400 Ah
- Velká kapacita baterie
- Velký nabíjecí proud
- Chybí svítilna
- Vysoká hmotnost
- Nízká hmotnost
- Vyšší kapacita baterie
- Vhodné pro baterie s kapacitou až 130 Ah
- Žádné
- Nízká hmotnost
- Provozní teplota -20 až +50 °C
- Má displej
- Žádné
- Ochrana proti zpětnému proudu
- Svítilna
- Velká kapacita baterie
- Chybí displej
- Záruka 5 let
- Větší nabíjecí proud
- Provozní teplota -20 až +50 °C
- Chybí svítilna
- Chybí displej
- Má displej
- Napětí 6 V/12 V
- Ochrana proti přepólování
- Chybí svítilna
- Záruka 5 let
- Větší nabíjecí proud
- Napětí 12 V
- Chybí svítilna
- Chybí displej
- Svítilna
- Nízká hmotnost
- Napětí 6 V/12 V
- Chybí displej
- Svítilna
- Velký startovací proud
- Vhodné pro baterie s kapacitou až 120 Ah
- Malá kapacita baterie
- Chybí displej
- Vysoká hmotnost
Nejprodávanější autonabíječky
Jak jsme hodnotili autonabíječky a startovací boxy?
V tomto srovnání jsme se nejvíce zaměřili na tyto parametry: kapacita baterie, startovací/nabíjecí proud, ochrana proti přepólování, ochrana proti přehřátí a přebití a zda má přístroj LED diody. Menší důraz byl kladen na parametry: druh napětí, provozní teplota, displej, hmotnost a jakou má přístroj záruku.
Druhy autonabíječek
Autonabíječky
Autonabíječky jsou povinnou výbavou, jestliže máte doma vozidlo. Hlavním cílem autonabíječek je nabití autobaterie ve vozidle do plného stavu. Nemají žádný akumulátor a neuchovávají žádnou energii. Zapojení autonabíječky je snadné pomocí speciálních svorek k autobaterii a druhý konektor do elektrické sítě. Nabíječky by měly mít bezpečnostní opatření v podobně ochrany proti přehřátí, přepólování, přebití a další.
Startovací boxy
Startovací boxy nebo startovací stanice slouží k nastartování vozidla. Startovací box slouží k podobnému účelu jako autonabíječka, s tím rozdílem, že umí nastartovat a uvést do provozu váš automobil. Na rozdíl od autonabíječek umí startovací box uchovávat a akumulovat elektrickou energii. To znamená, že je možné startovací stanici použít například jako záložní zdroj energie pro karavan. Tyto stanice nejsou závislé na elektrické síti a po nabití fungují jako výkonná powerbanka.
Jak vybrat autonabíječky a startovací boxy?
Při samotném výběru si musíte uvědomit, co konkrétně budete potřebovat a také znát detailní technické parametry vaší autobaterie (kapacita baterie, napětí apod.), kterou máte ve vozidle či motocyklu.
Autonabíječky jsou určené pro klasické nabíjení vybité baterie. Při samotném výběru se držte pravidla, aby se nabíjecí napětí shodovalo s tím, co je uvedeno na autobaterii ve vašem vozidle či motocyklu. Některé modely nabíječek mají více funkcí jiné ne, vždy je to závislé výrobci a poté na pořizovací ceně.
Startovací boxy umí oživit, tedy nastartovat váš automobil. Hodí se do terénu, kde není zásuvka do elektrické sítě. V tomto případě je vhodný startovací box s vestavěným akumulátorem, který si uchovává energii.
Srovnání autonabíječek a startovacích boxů
Přinášíme vám srovnání těchto dvou přístrojů v rámci užívání, parametrů a dalších zajímavých faktorů.
Autonabíječky slouží k nabíjení vybité baterie ve vašem vozidle. Neuchovávají energii a nemají akumulátor. Autonabíječku zapojíme svorkami k baterii a druhý konec patří do zásuvky. Naopak startovací boxy umí nastartovat váš automobil s vybitou baterií. Mají i další širší využití. Pomocí boxu si můžete pohodlně nabít telefon, notebook či navigaci. Pokud rádi cestujete, můžete box použít i jako záložní zdroj pro další energii a tím tedy napájet například celý karavan. Startovací stanice umí uchovávat energii a není tedy třeba v momentě potřeby zapojovat do elektrické sítě.
V rámci srovnání kapacity baterie mají autonabíječky větší kapacitu, naopak startovací boxy disponují menší kapacitou baterie.
Nabíjecí proud mají autonabíječky a disponují menším nabíjecím proudem. Startovací boxy mají naopak velký startovací proud, jelikož autobaterii nenabíjí, ale startují celé vozidlo.
Většina autonabíječek nemá k dispozici svítilnu, některé modely mají LED diody, které umí za šera poskytnout nějaké menší osvětlení. Obecně startovací boxy mají svítilnu součástí.
Ohledně displeje a LED diod oba dva přístroje mohou disponovat tímto vybavením, v závislosti na konkrétním modelu.
Bezpečnostní opatření jako jsou ochrana proti přehřátí, přebití, zpětnému proudu či přepólování bývá součástí, jak u autonabíječek, tak i startovacích boxů. Při výběru dbejte na to, aby přístroje těmito bezpečnostními prvky disponovali.
Kapacita baterie
Kapacita baterie je parametr, který by měl být důležitý při výběru přístroje. Parametr se uvádí v jednotkách Ah a obvykle se udává v rozmezí minimální a maximální kapacity nabíjení baterie. Minimální kapacita udává minimální množství a maximální kapacita udává maximální možnou hodnotu baterie, kterou je možné nabít. Údaj maximální kapacita vám také ukáže, za jaký orientační čas autobaterii nabije.
Nabíjecí/startovací proud
Startovací a nabíjecí proud je dalším velmi důležitým faktorem při výběru samotné přístroje. Napájecí neboli nabíjecí proud hledejte vždy u autonabíječek. Pokud se chcete o svoji autobaterii starat dobře a prodloužit její životnost, obecně se doporučuje, nabíjet autobaterii pomaleji a nižším nabíjecím proudem. Pokud máte ten čas, dopřejte baterii pomalé nabíjení. Tento parametr by měl být úměrný kapacitě baterie.
Pokud spěcháte a nemáte čas, můžete baterii nabít rychleji, ale tento způsob nedělejte často, protože se baterie rychleji opotřebovává a ztrácí celkově na kvalitě. Startovací proud se uvádí vždy u startovacích boxů. Obecně platí, že startovací proud značí, kolik ampér pro nastartování vozidla může zdroj krátkodobě dodat, aby tím nastartoval automobil. Čím větší je tato hodnota, tím jednodušeji a snadno lze motor uvést do chodu.
Ochrana proti přepólování
Pokud má autonabíječka nebo startovací box tuto pojistku, zajistí, aby nedošlo k chybnému připojení pólů. To znamená, aby byl přístroj zapojen s autobaterií správně. Chráněná je tak samotná autobaterie před možným poškozením a také především k možnému a následnému zranění osob.
Ochrana proti přehřátí
Dalším bezpečnostním opatřením je ochrana proti přehřátí. Touto pojistkou by měla být každá nabíječka či startovací box opatřeny. Ochrana zajistí, aby nedošlo k přehřátí a následnému poškození přístroje a autobaterie.
Ochrana proti přebití
Ochrana proti přebití zajistí, aby nedocházelo ke zbytečnému přebíjení autobaterie. Dejte si pozor na klasické staré autonabíječky, které tuto pojistku mít nemusí, a tudíž je nutné po úplném nabití baterie kabely ihned odpojit, aby nedocházelo k samovolnému přebíjení. Automatické nabíječky už tuto pojistku mají v základu.
Napětí a kompatibilita
Tento faktor je důležitý při výběru, protože si musíte uvědomit kompatibilitu autonabíječky s baterií obsaženou v automobilu, motocyklu nebo u vašeho nákladního vozidla. Obecně se uvádí, že pro většinu osobních automobilů bude stačit autonabíječka disponující 12 V. Pokud potřebujete nabíjet baterii u vaší motorky postačí většinou 6 V. V případě nákladního vozidla nebo SUV vozidla překontrolujte, zdali nebudete potřeba autonabíječka, která bude mít 24 V.
LED diody a displej
Další poměrně důležitým parametrem je, zdali má autonabíječka či startovací box LED diody nebo displej. Pomocí LED diod nebo displeje můžeme zjistit různé informace a jejich případný proces (proces nabití, velikost nabíjecího proudu, aktuální stav nabití či aktuální stav baterie a další). Rozmezí těchto informací je vždy závislé na výrobci. Některé baterie mají zabudované LED diody, které mohou poskytnout v šeru nebo noci menší osvětlení. Co se týče startovacích boxů, většina z nich má v základu zabudovanou svítilnu.
Stupeň krytí
Nezapomeňte zkontrolovat jakým stupněm ochrany autonabíječka či startovací box disponuje. Obecně platí, že čím je hodnota vyšší, tím lépe odolává přístroj vodě či prachu. Častou hodnotou je IP65. Znamená to zajištění ochrany proti stříkající vodě (dešti) a prachu.
Provozní teplota
Méně důležitý parametr se zdá i provozní teplota nabíječky či startovacího boxu. Ale v konečném důsledku je vhodné se i na tento parametr podívat detailněji. Tuto informaci poskytuje téměř každý výrobce, a udává rozmezí teplot, které jsou vhodné pro správnou funkci autonabíječky či startovací stanice. Nejčastěji se vyskytují teploty vhodné v rozmezí od -20 až do +50 °C. Toto široké rozmezí zajistí, že nabíječka může v zimě v garáži nebo venku nabíjet vaši autobaterii. Stejně tak, to platí u startovací stanice.