Pákové kávovary

Kávovar je dnes základní výbavou jakékoli kanceláře, zasedací místnosti nebo snídaňového koutku. Pomůžeme vám vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby, a to skrze tento srovnávací test pákových kávovarů, jaké náš trh nabízí. Jaké kávovary se v našem testu umístily nejlépe na základě jejich parametrů a vybavení?

Nejlepší pákové kávovary

Náš TIP 1 De’Longhi EC 685

De’Longhi EC 685

Test s přehledem vyhrál tento “drobeček” s nejvyšším příkonem ze všech testovaných modelů, jehož cena a objem ...

8.6
Cena / Výkon 2 SENCOR SES 4010 SS

SENCOR SES 4010 SS

Jako druhý se umístil v našem testu pákový kávovar Sencor SES 4010 SS. Na něm je dobré zdůraznit objemnou nádržku na ...

8.3
Doporučujeme 3 Electrolux EEA 111

Electrolux EEA 111

Třetím místem jsme ohodnotili pákový kávovar Electrolux EEA 111, který je o něco jednodušší, než dva předchozí. ...

7.5

Výsledek testu pákových kávovarů

Jak vybrat pákový kávovar? Nákupní rádce

My se v tomto testu zabýváme pákovými kávovary. Páka, o které název hovoří, je součást přístroje, která se plní dávkou mleté kávy a pevně uchycuje do přístroje. Pákou pak protéká horká voda a vytváří dokonalé espresso. Tento typ kávovarů volí kávoví fajnšmekři, doplňující přístroj často čerstvě mletým zrnem, které si lze zvolit pokaždé jiné. Co se týče druhů kávy, je pákový kávovar nejméně limitující. Zároveň se očekává nejvyšší možná angažovanost toho, kdo kávu připravuje. Výsledek za to ale stojí.

Cenové kategorie pákových kávovarů

Co se týče poměru mezi cenou a kvalitou kávovaru, pohybujeme se na rozsáhlé stupnici. Náročnější, často italské modely jdou s cenou mnohem výše, než by běžný uživatel čekal. Naopak přístroje nízké ceny mohou svým výkonem a funkcemi překvapit. S jakými cenami můžete počítat?

Cena do 5 000 Kč

V této cenové hladině lze poměrně jednoduše najít dobrý výkonný pákový kávovar. Jsou menší a kapacita nádrže na vodu bývá menší (do 1 litru), menší však bývá také rozsah funkcí, jaké obvykle kávovary nabízejí. Kávovar z této skupiny ocení nenároční uživatelé a začátečníci, kteří nepotřebují automatické čištění přístroje nebo ovládání teploty vody. Tlak čerpadla bývá ideálních 15 barů.

Cena do 10 000 Kč

Rámcově by se dalo říct, že se tato kategorie od jí předcházející zásadně neliší. I zde najdete modely s různými příkony a objemy nádrží na vodu (najdete zde však snadněji přístroje s vyšší “kapacitou”) a také s tlakem 15 barů. Tyto kávovary mívají také další funkce umožňující údržbu kávovaru nebo nastavení parametrů procesu přípravy nápoje (teplota a tvrdost vody). Modely mohou mít i rozšířenější příslušenství, které však v tomto případě nebývá valné kvality.

Cena nad 10 000 Kč

Tato kategorie je tu pro náročnější uživatele a milovníky kávy. Kávovary splňují velmi specifické požadavky, bývají mnohdy poloautomatické, pracují s různými možnostmi šlehání mléka, nebývá výjimkou integrovaný mlýnek na kávu se senzory ideálního namletí zrna i napěchování do páky. Automatika u těchto modelů funguje i v případě čištění. Bohaté a kvalitní bývá i příslušenství dodávané k těmto kávovarům. Kávovary mohou mít ve výbavě i barometr a s tlakem se dá lépe pracovat. S touto kategorií v našem testu nepracujeme a soustřeďujeme se na cenově dostupnější typy pákových kávovarů.

Parametry a jejich srovnání

Příkon

Na základě tohoto údaje lze snadno odhadnout spotřebu přístroje. Zároveň ale platí, že vyšší příkon znamená rychlejší rozehřátí přístroje. Pokud pro vás tedy při přípravě kávy znamená čas rozhodující faktor, volte stroj s vyšším příkonem.

Tlak čerpadla

Tlak kávovaru je v obecném smyslu zásadní údaj, protože ovlivňuje chuť a kvalitu připravené kávy. Na druhou stranu u pákových kávovarů pro domácí použití bývá tlak obvykle 15 barů. Profesionální kávovary pro komerční použití mívají tlak trochu nižší, ale jedná se o přístroje, které podléhají pravidelné kontrole a seřízení odborníkem, baristé navíc pracují s různými druhy kávy, proto je možné s tlakem pracovat. Předpoklad, že čím je vyšší tlak, tím je káva lepší, by byl mylný. Při domácím použití ale není možné tlak udržet stále na jedné úrovni a v průměru se mohou kávovary dostat na hodnotu 9 barů, které jsou naprostým ideálem. Nižší tlak by byl problém a takovým kávovarům je dobré se vyhnout.

Objem nádržky na vodu

Tento parametr se odvíjí od průměrné spotřeby ve vaší domácnosti. Pro jednoho člověka může být kávovar s větší nádržkou na vodu zbytečně náročný. Větší kolektiv ale dokáže vytížit kávovar s několikalitrovou nádrží.

Maximální výška sklenice

Jde o poměrně důležitý údaj, který však udává velmi málo výrobců. Některé kávovary jsou stavěné primárně pro nízké široké šálky na espresso. Poměrně častým jevem je ale možnost vyjmutí odkapávací mřížky, což umožní vložit pod trysku klasický dvousetmililitrový šálek, jaký má doma většina lidí. 

Maximální počet šálků

Zabít “dvě mouchy jednou ranou” můžete dvojnásobným naplněním páky a umístěním dvou šálků vedle sebe, díky čemuž můžete připravit kávu pro více osob najednou. Většina kávovarů umožňuje přípravu dvou šálků kávy za jeden cyklus.

Hlučnost

Tento parametr bohužel uvádí jen velmi málo výrobců a škála obvyklých hodnot je velmi široká. Platí skutečnost, že čím vyšší počet decibelů je uveden, tím větší hluk kávovar při své činnosti vydává. Zejména ve sdílených prostorách, open office, zasedací místnosti nebo odpočinkových prostorech je takový hluk nežádoucí. Pokud si připravujete kávu jen ráno k snídani, několik vteřin hluku pro vás bude zřejmě méně limitujících.

Funkce a jejich srovnání

Automatické vypnutí

Pákový kávovar se po delší době nečinnosti sám vypne. Obvykle tato doba činí něco mezi 20 až 30 minutami. Funkce má za úkol zabránit přehřátí přístroje a ušetřit energii.

Parní tryska

Touto funkcí je dnes vybavena většina pákových kávovarů, a to zejména proto, že možnost našlehat manuálně mléko pro výrobu kapučína nebo latté machiato je často důvodem, proč zákazníci volí právě pákové kávovary.Automatické kávovary se o to sice postarají za vás, ale možnost našlehat si pěnu podle svého gusta zlepšuje váš požitek z nápoje. Pěnu lze vyrobit i z rostlinných náhražek vhodných pro vegany nebo alergiky. Parní tryska se dá využít i k jiným účelům, obvykle k rychlému ohřátí jiných nápojů (horký mošt nebo víno), případně se používá jako zdroj horké vody pro přípravu čaje. Před použitím parní trysky je obvykle nutné chvíli počkat, než se pára vytvoří. Zároveň je důležitá její pravidelná údržba. Zvykem mezi baristy je páku po každém použití otřít.

Nastavitelná tvrdost a teplota vody

Co se týče teploty vody, tuto funkci vyžadují kávomilci se specifickými požadavky. Mezi pákovými kávovary pro domácí použití se jedná spíše o raritu, která umožní si s přípravou kávy vyhrát a najít přesně to, co od kávy očekáváte. Kávovary ale běžně mívají termostat pro kontrolu teploty vody. Teplota vody by neměla přesáhnout 90 °C. 

Nastavitelnou tvrdost vody ocení hlavně obyvatelé míst s velmi tvrdou vodou. Funkce může zamezit vytváření usazenin a předejít problémům s výkonem a funkčností kávovaru. Pro kávu je ideální spíše měkčí voda. 

Odnímatelné části kávovaru

Mřížka odkapávače i nádoba na vodu by mělo být možné odejmout. Nejen kvůli pohodlí přípravného procesu, ale také kvůli lepším možnostem co se údržby týče. U některých modelů vyjímatelná odkapávací část znamená možnost vložit vyšší hrníček na nápoj.

Ochrana proti přehřátí

Funkce chrání nejen kávovar, ale i váš majetek před újmou, a to tím, že kávovar vypne v případě vyprázdnění nádržky na vodu. Některé druhy není vůbec možné zapnout bez vody.

Automatické odvápňování

V manuálu každého kávovaru najdete postup pravidelného odvápnění, které má za úkol uvolnit usazené minerály z těles v kávovaru, často za použití speciálních chemických prostředků. Mnohé kávovary však nabízí možnost automatického odvápnění; procedura je pak mnohem jednodušší.

Nahřívač šálků

Nápoje je nutné podávat v šálcích o teplotě zhruba odpovídající teplotě obsahu. Šálky, které máme doma v poličce, bývají obvykle studené. Kávu je ale nutné podávat v šálku o teplotě cca 67 °C, aby se zachovala nejvyšší možná kvalita nápoje. Proto mají některé kávovary na svém vršku vyhřívanou plochu na hrnečky a šálky.

Použití E.S.E podů

U některých pákových kávovarů není vyloučena možnost použít kapsle, v nichž je požadované množství kávy předem nadávkováno.

Recenze testovaných pákových kávovarů


De’Longhi EC 685 R – 🥇 Vítěz testu

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
De’Longhi EC 685
Nabídka
před 4 měsíci

De’Longhi EC 685

3 990 

Test s přehledem vyhrál tento “drobeček” s nejvyšším příkonem ze všech testovaných modelů, jehož cena a objem nádržky patří mezi průměrné. De’Longhi mezi ostatními vyniká důležitými funkcemi, je rychle připraven k akci a mezi uživateli se těší oblibě svým.

Nejlepší nabídka na:expert.cz
Výhody:
 • Nastavitelné parametry vody
 • Po zapnutí se rychle nahřeje
 • Skladný, zabere v kuchyni málo místa
 • Lze použít i kávové kapsle
 • Pojme i větší hrníček (po vyndání mřížky)

Nevýhody:
 • Nedostatečná šířka nedovolí umístit dva hrnky vedle sebe
 • Páka je částečně plastová
 • Tryska podle uživatelů při pouštění páry pouští hodně horké vodySENCOR SES 4010 SS – 🥈Skvělý poměr cena / výkon

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
SENCOR SES 4010 SS
Nabídka
před 4 měsíci

SENCOR SES 4010 SS

2 222 

Jako druhý se umístil v našem testu pákový kávovar Sencor SES 4010 SS. Na něm je dobré zdůraznit objemnou nádržku na vodu a téměř celokovový design ovlivňující jeho odolnost. Majitelé tohoto kávovaru jsou spokojeni s kvalitně připravenou kávou a ovládání přívětivému k uživatelským nárokům. Tento kávovar disponuje automatickým vypnutím, ale oproti jiným v dané cenové kategorii už postrádá možnost nastavení tvrdosti a teploty vody.

Výhody:
 • Dobrý poměr cena / výkon
 • Velký objem nádržky na vodu
 • Automatické odvápňování
 • Indikátor hladiny vody

Nevýhody:
 • Dno odkapávače neumožňuje umístění větších hrnků
 • Nelze nastavit tvrdost vody a teplotu nápojeElectrolux EEA 111 – 🥉 Kvalitní alternativa

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
Electrolux EEA 111
Nabídka
před 4 měsíci

Electrolux EEA 111

2 039 
Třetím místem jsme ohodnotili pákový kávovar Electrolux EEA 111, který je o něco jednodušší, než dva předchozí. Majitelé tohoto kávovaru jsou zaskočení tím, že kávovar při práci vibruje a tím pádem hrnky vibrují po ploše. Části kávovaru se prý hůře udržují a nepůsobí úplně nejkvalitněji. Co se týče ale samotné přípravy kávy, zahrnuje přístroj všechny důležité funkce a rámcově splňuje očekávání vzhledem k nižší ceně.
Výhody:
 • Přívětivá cena
 • Středně objemná nádržka na vodu
 • Dobře šlehá mléko a bohatá pěna
 • Jednoduché ovládání

Nevýhody:
 • Pouze základní funkce
 • Vibruje při přípravě kávy
 • Nekompatibilní s většími hrnkyDe’Longhi ECP 31.21

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
De’Longhi ECP 31.21
Nabídka
před 4 měsíci

De’Longhi ECP 31.21

2 190 
Jedná se o kávovar nižší ceny, zato dobré kvality. Uživatelé oceňují jednoduchou údržbu, možnost použít běžný hrneček o výšce až 13 cm a tichý provoz. Přístroj je označován za spolehlivý. Kávovar má spíše nižší příkon a menší je také objem nádržky na vodu. Konstrukce kávovaru působí lehce nízkonákladově, má mnoho plastových dílů.
Výhody:
 • Možnost použít i kávové kapsle
 • Relativně tichý provoz
 • Cenově dostupný, zato spolehlivý

Nevýhody:
 • Lacině působíci plastové části
 • Menší objem zásobníku na voduPHILCO PHEM 2000

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
PHILCO PHEM 2000
Nabídka
před 4 měsíci

PHILCO PHEM 2000

2 490 
Uživatelé kávovaru se shodují v tom, že plastové části, zvláště zásobník na vodu, velmi zapáchá plastem a je po něm cítit i voda, tedy i výsledný produkt. Kávovar Philco PHEM 2000 je cenově dostupný produkt se základními funkcemi, nijak nepřebíjející jiné svého druhu. V našem testu se jedná o kávovar s nejvyšší hmotností. Cena mimo akce bývá mnohem vyšší a podle hodnocení uživatelů se nedá říct, že by byla odpovídající kvalitě.
Výhody:
 • Lze jej pořídit za příznivou cenu
 • Připravuje dobrou kávu s kvalitní pěnou
 • Jednoduché ovládání

Nevýhody:
 • Lacině působící plast
 • Velmi silně zapáchá, znehodnocuje produkt
 • Žádné funkce navícKRUPS XP320830 Opio

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
KRUPS XP320830 Opio
Nabídka
před 4 měsíci

KRUPS XP320830 Opio

2 500 
Pákový kávovar Krups XP320830 je co se parametrů týče srovnatelný s předchozím Philcem PHEM 2000. Tyto dva kávovary jsme hodnotili téměř totožně s drobnými odchylkami v objemu a příkonu, jelikož v případě kávovaru Krups jde o menší hodnoty. Krups XP320830 je kávovarem odpovídající základním potřebám pro domácí použití.
Výhody:
 • Příznivá cena
 • Nižší hmotnost
 • Jednoduché ovládání

Nevýhody:
 • Žádné funkce navícROHNSON R 972

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
ROHNSON R 972
Nabídka
před 4 měsíci

ROHNSON R 972

1 990 
Dalo by se říct, že Rohnson R 972 je kusem pro nenáročné. Disponuje velmi nízkým příkonem a lze jej pořídit za velmi přátelskou cenu. Ovšem výrobce uvádí jeden zajímavý parametr, který jiní výrobci neuvádí, a to hlučnost o intenzitě 70 dB, což není zrovna nízké číslo. Je otázkou, zda se společnost Rohnson chlubí, nebo potenciální zájemce varuje. Kávovar překvapuje velkým objemem nádržky na vodu, která je úctyhodných 1,6 litru, čímž v tomto směru našemu testu dominuje.
Výhody:
 • Nenáročný kávovar pro nenáročné uživatele
 • Nízká cena
 • Vysoký objem zásobníku na vodu

Nevýhody:
 • Nízký příkon
 • Hlučnost 70 dB
 • Malý prostor na hrnečekGaggia Gran Style

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 1
Přidat ke srovnání
Gaggia Gran Style
Nabídka
před 4 měsíci

Gaggia Gran Style

3 000 
Tato neznámá značka své uživatele neurazí, ale ani nenadchne. Příkon patří spíše k průměrným, litrovou nádržkou na vodu nepatří taky k ničemu výjimečnému. Podle recenzí ale manipulace s ním není úplně jednoduchá a přednastavené parametry nejsou úplně odpovídající běžným potřebám. Kávovar však má jednu vlastnost, která pro někoho může být pozitivem, a to možnost použít k přípravě kávové kapsle. Běžná cena kávovaru je dost vysoká, ale v akci jej lze pořídit levně.
Výhody:
 • Cenově nenáročný
 • E.S.E pody

Nevýhody:
 • Nízký objem nádržky na vodu
 • Nízký příkon
 • Náročnější obsluhaAriete Espresso Retro ART 1388/30

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 1
Přidat ke srovnání
Ariete Espresso Retro ART 1388/30
Nabídka
před 4 měsíci

Ariete Espresso Retro ART 1388/30

2 900 
Kávovar Ariete Espresso Retro ART je, jak už název napovídá, nápadný svým retro stylovým designem. Bohužel to je všechno, čím je nápadný. Běžná cena je v poměru k výkonu velmi vysoká, proto se vyplatí jej koupit jedině v akci. Kávovar má nízký příkon, nízký objem nádrže, uživatelé s ním nejsou spokojeni kvůli hlučnosti a omezeným možnostem nastavení parametrů výsledného produktu. Výhodou je možnost použití kávových podů.
Výhody:
 • Atraktivní retro design
 • E.S.E pody
 • Lze jej sehnat za nízkou cenu

Nevýhody:
 • Nízký výkon
 • Minimální parametry
 • Malý objem nádržky na vodu
 • Běžná cena neodpovídá kvalitěAriete Espresso Vintage ART 1389

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
Ariete Espresso Vintage ART 1389
Nabídka
před 4 měsíci

Ariete Espresso Vintage ART 1389

3 590 
Kávovar z řady Vintage bohužel svému předchozímu příbuznému velkou službu neudělal. Ačkoli se liší designem, funkce a parametry jsou totožné. Liší se také cenou. Vintage Art v současnosti dosahuje ceny přes 3.000,- Kč, což je vzhledem k nízkým kvalitám přístroje téměř obscénní číslo. Vzhledem k tomu, že uživatelé v recenzích před nákupem doslova varují, dovolili jsme si Ariete Espresso Vintage ART 1389 udělit poslední místo v našem testu.
Výhody:
 • Atraktivní retro design
 • E.S.E pody
 • Lze jej sehnat za nízkou cenu

Nevýhody:
 • Nízký výkon
 • Minimální parametry
 • Malý objem nádržky na vodu
 • Běžná cena neodpovídá kvalitě


Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
 • Celkem (0)
Srovnat