Zvlhčovače vzduchu
Zvlhčovače vzduchu udržují v místnosti ideální vlhkost vzduchu kolem 30 až 55 %. Jestli potřebujete zvlhčovač, poznáte jednoduše. Trápí vás suchý kašel, chronická rýma, pálení očí, suchá pokožka nebo častá únava? Pokud právě souhlasně přikyvujete, možná to znamená, že máte doma příliš suchý vzduch.
Pro alergiky je navíc náročné pylové období. S tím jim může pomoci zvlhčovač vzduchu kombinovaný s ionizátorem. Záporné ionty na sebe umí navázat drobné částice a odstraní z prostoru bakterie, prach a alergeny. Díky tomu vytvoří zdravé a čisté prostředí.
Kvalitní přístroje nabízí řadu funkcí, mezi které patří například aroma difuzér, samočištění, časovač nebo ovládání pomocí chytré aplikace. Nemusíte se bát ani vzhledu a velikosti zvlhčovačů. Jejich elegantní design a kvalitní zpracování jsou vhodným doplňkem každého interiéru.
Nejlepší zvlhčovače vzduchu dle hodnocení
- Ionizátor
- Nastavení vlhkosti 40 %–80 % RV
- Dálkové ovládání
- Žádné
- Doba provozu až 30 hodin
- Velký zvlhčovací výkon
- Nastavení vlhkosti 30 %–75 % RV
- Nemá ionizátor
- Ionizátor
- Velký zvlhčovací výkon
- Nastavení vlhkosti 45 %–90 % RV
- Nelze přidat aroma esence
- Ionizátor
- Nastavení vlhkosti 45 %–75 % RV
- Dálkové ovládání
- Chybí noční režim
- Velký zvlhčovací výkon
- Ionizátor
- Nastavení vlhkosti 40 %–90 % RV
- Chybí dálkové ovládání
- Kombinace čističky a zvlhčovače vzduchu
- Velký zvlhčovací výkon
- SMART aplikace
- Nemá ionizátor
- Nelze přidat aroma esence
- Chybí dálkové ovládání
- Dálkové ovládání
- Nastavení vlhkosti 30 %–70 % RV
- Vhodný pro alergiky
- Nemá ionizátor
- Nelze přidat aroma esence
- Velký zvlhčovací výkon
- Ionizátor
- Noční režim
- Nízký rozsah vlhkosti - 40 %–55 % RV
- Nemá displej
- Noční režim
- Časovač
- 3 stupně intenzity páry
- Nemá ionizátor
- Nízký rozsah vlhkosti - 40 %–60 % RV
- Nelze přidat aroma esence
- Velký zvlhčovací výkon
- 3 stupně intenzity páry
- Přidání aroma esencí
- Nemá ionizátor
- Nemá displej
- Chybí dálkové ovládání
- Malé rozměry
- Nízká hmotnost
- Noční režim
- Nelze přidat aroma esence
- Nelze regulovat vlhkost
- Nemá ionizátor
Nejprodávanější zvlhčovače vzduchu
Jak jsme hodnotili zvlhčovače vzduchu?
U zvlhčovačů vzduchu jsme hodnotili především zvlhčování, jednotlivé funkce a obsluhu.
Zvlhčování
V této sekci jsme se nejvíce zajímali o zvlhčovací výkon. Bylo pro nás důležité, zda má produkt ionizátor, zda je možné manuálně nastavit stupeň vlhkosti a v jakém rozsahu. Dále nás zajímaly parametry, na které jsme ale již nekladli takový důraz. Patří mezi ně kapacita nádržky, senzor vlhkosti, stupně intenzity páry a doba provozu.
Funkce a obsluha
V této kategorii jsme kladli důraz na tyto tři body: zda se přístroj umí automaticky vypnout když mu dojde voda, zda má časovač a displej. Na ostatní parametry jsme kladli menší důraz. Patří mezi ně dálkové ovládání, noční režim (tichý chod), přidání aroma esencí, podsvícení ale také i hmotnost.
Jak je rozdíl mezi zvlhčovači vzduchu a čističkami vzduchu
Pokud máte doma suchý vzduch nebo příliš prachu, jistě oceníte zvlhčovač nebo čističku. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zvlhčovač vzduchu je vhodný pro všechny, kdo mají doma suchý vzduch a trápí je suchý kašel nebo dýchací problémy. Zvlhčovače se hodí do místností, ve kterých se vlhkost vzduchu pohybuje pod 40 %. Jakou máte doma vlhkost zjistíte snadno. Využijte vlhkoměr. Jeho pořizovací cena se pohybuje v řádech několika stokorun a častokrát nabízí i meteostanici nebo hodiny.
Čistička vzduchu odstraňuje ze vzduchu lehké alergeny. Patří mezi ně pyl, prach, viry nebo bakterie. Je ideálním domácím pomocníkem pro všechny, které trápí alergie, astma, dýchací problémy nebo bydlí v místě se zvýšenou prašností.
V našem srovnání se věnujeme zvlhčovačům vzduchu. Čističky vzduchu můžete srovnat zde.
Typy zvlhčovačů
Na výběr máte ze čtyř typů zvlhčovačů vzduchu. Každý má trochu jiné využití a hodí se pro jiné účely.
- ultrazvukové zvlhčovače
- zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem
- zvlhčovače vzduchu na principu horké páry
- zvlhčovače vzduchu s ionizátorem
Pojďme se na jednotlivé typy zvlhčovačů podívat podrobněji.
Ultrazvukové zvlhčovače
Tyto zvlhčovače přeměňují vodu na páru a vytváří v prostoru velké vlhko. Jsou velmi rychlé a jejich použití je snadné. Mají ale také své nevýhody. Pokud je necháte puštěné na plný výkon, budete mít v místnosti až příliš velkou vlhkost. Dbejte také na typ používané vody. Ideální je filtrovaná nebo destilovaná. Obyčejná voda může způsobit vznik vodního kamene.
Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem
Tento typ zvlhčovačů nabízí dva způsoby výroby páry. Řadíme sem:
Diskové zvlhčovače vzduchu
Pro diskové zvlhčovače je důležitým prvkem rotační disk, který se otáčí ve vodě. Tekutina, která se z něj odpařuje, se rozhání do vzduchu. Nevýhodou diskového zvlhčovače je nižší rychlost a vyšší pořizovací cena.
Zvlhčovače vzduchu s filtračními kazetami
I tento typ zvlhčovačů funguje na principu nasávání vody a následného odpařování. Podobně jako diskové zvlhčovače jsou pomalejší a dražší. Navíc je u nich nutné dokoupit speciální filtrační kazety.
Zvlhčovače vzduchu na principu horké páry
Tento typ zvlhčovače funguje na principu topných tělísek uložených do vody. Výhodou je efektivní zničení bakterií ve vzduchu. Nevýhodou pak vyšší spotřeba energie, zvyšování teploty vzduchu a hlučnost.
Zvlhčovač vzduchu s ionizátorem
Zvlhčovače s ionizátorem generují záporné ionty a tím dosahují hned několika pozitivních efektů.
- Vzduch je velmi čistý a podobá se vzduchu po bouřce v přírodě.
- Nabité částice na sebe vážou prach, který díky tomu nepoletuje ve vzduchu.
- Ionizátor odstraňuje ze vzduchu také pyl a alergeny. Proto je vhodný pro alergiky.
Zjednodušeně tedy můžeme říct, že zvlhčovač napomáhá tomu, aby se vám doma lépe dýchalo. Ionizátor vzduch navíc čistí a odstraňuje drobné částečky.
Manuální a automatizované zvlhčovače vzduchu
Při nákupu zvlhčovače zvažte, zda se vám více vyplatí manuální nebo automatizovaný přístroj. Ten manuální nemá žádné čidlo a zapínáte ho ručně. Sami si určujete intenzitu vlhkosti. Automatické zvlhčovače se zapínají a vypínají na základě čidla, které udržuje stabilní vlhkost vzduchu.
Výkon
Výkon je u zvlhčovačů vzduchu jedním z nejdůležitějších parametrů. Určuje, kolik mililitrů vody v podobě páry se dostane do vzduchu za jednu hodinu. Výkon zvlhčovače také přizpůsobte vašemu bytu. Je rozdíl, jestli žijete ve starším domě bez těsnících oken nebo v novostavbě. Maximální zvlhčovací výkon vůči velikosti místnosti je následující:
- místnosti do 15 m2: zvlhčovací výkon 100 až 200 ml/hod
- místnosti o velikosti do 15 až 30 m2: zvlhčovací výkon 200 až 300 ml/hod
- místnosti o velikosti do 25 až 45 m2: zvlhčovací výkon 300 až 400 ml/hod
- místnosti o velikosti do 40 až 70 m2: zvlhčovací výkon 400 až 600 ml/hod
Objem nádoby a doba provozu
Objem nádoby přímo úměrně souvisí s dobou provozu zvlhčovače. Čím větší nádoba, tím déle bude zvlhčovač fungovat bez přerušení. Důležitá je samozřejmě také intenzita výroby páry. Podle toho se doba provozu pohybuje mezi 10 až 24 hodinami.
Hlučnost
Zvlhčovač vzduchu budete mít doma zapnutý téměř celý den. Proto je jeho intenzita hluku velmi důležitá. Záleží také na tom, kam zvlhčovač umístíte. V ložnici by měl být co nejtišší, v předsíni během dne může být hlasitější. Hluk se rozptýlí v běžném provozu domácnosti.
Ideální intenzita hluku pro klidný spánek je 30 dB. Právě tato hranice by neměla být ve vaší ložnici přesažena. Některé přístroje dosahují až 60 dB, což můžeme přirovnat k hlasité konverzaci.
Spotřeba
Protože budete mít zvlhčovač zapojený do elektřiny téměř celý den, pohlídejte si jeho spotřebu. Důležitý je především příkon. Ten vyjadřuje množství elektrické energie odebrané ze sítě za jednotku času a je udávaný ve wattech.
Vzhled
Zvlhčovač je čistě praktický přístroj, ale je také velký a budete ho mít stále na očích. Pokud si ho chcete pořídit do obývacího pokoje nebo do ložnice, měl by to být zároveň designový kousek, na který se rádi budete dívat. Všímejte si zpracování displeje, LED osvětlení, madel nebo protiskluzových nožiček. V tomto případě je dobré kombinovat praktické vlastnosti zvlhčovače s jeho vzhledem. Do dětského pokoje se hodí roztomilé a barevné zvlhčovače, například v podobě zvířátek.
Funkce
Zvlhčovače nabízí řadu funkcí, které vám ulehčí práci a zjednoduší obsluhu přístroje. Patří mezi ně například:
- Časovač: Nastavte si přesný čas zapnutí a vypnutí zvlhčovače. Může pracovat například když nebudete doma.
- Aromaterapie: Příjemnou aromaterapeutickou vůni přidáte přímo do vody nebo do speciální nádobky. Záleží na typu zvlhčovače.
- Předehřev: Tuto funkci nabízí především ultrazvukové zvlhčovače. Pára se předem ohřeje, aby se neochlazovala teplota v místnosti.
- Měřič vlhkosti a teploty: Některé zvlhčovače nabízí informace o intenzitě vlhkosti a teploty v místnosti a po dosažení stanovené hladiny se sami vypnou.
- Čištění vzduchu: Zvlhčovače v kombinaci s čističkou vzduchu odstraňují ze vzduchu bakterie a vytváří zdravé ovzduší. Ideální je, pokud jsou v kombinaci s ionizátorem.
- Dálkové ovládání: Tato funkce vám umožní ovládat zvlhčovač na dálku.
- Chytré aplikace: Chytré aplikace jsou o krok chytřejší než dálkové ovládání. Zvlhčovač můžete nastavit například z práce nebo před příjezdem domů.
- Samočištění: Samočistící režim přístroj odvápní a tím prodlouží jeho životnost.
Kam umístit zvlhčovač vzduchu
Aby byl zvlhčovač vzduchu opravdu účinný, dodržujte při jeho používání několik jednoduchých pravidel.
- Postavte ho ideálně doprostřed místnosti.
- Dávejte pozor, aby zvlhčovač zespodu neprotekl a nezničil vám podlahu. To se stává především u méně kvalitních výrobků.
- Postavte ho dál od předmětů citlivých na vlhkost.
- Před nákupem si zkontrolujte délku kabelu. Pokud je krátký, budete potřebovat prodlužovací kabel.
Cenové kategorie
Cena se odvíjí od kvality a velikosti přístroje. Čím kvalitnější zpracování a více funkcí, tím bude cena vyšší. Na kvalitě nešetřete. Odmění se vám snadným používáním, nízkou spotřebou a elegantním designem.
Do 5 000 Kč
V cenové kategorii do 1 500 Kč najdete levné ultrazvukové zvlhčovače určené pro menší místnosti do 30 m2. Tento typ přístrojů nenabízí žádné speciální funkce ani velký výkon. Jsou určené především pro nenáročné uživatele. Do 5 000 Kč seženete zvlhčovač vhodný pro místnosti o rozloze přibližně 80 m2. Tyto přístroje již nabízí dostatek funkcí, aroma difuzér, příhřev nebo měření vlhkosti.
Od 5 000 Kč do 15 000 Kč
Zvlhčovače v této cenové kategorii se hodí především do větších prostor. Mají dostatečný výkon, kapacitu nádoby nad 6 litrů nebo funkci noční režim.
Nad 15 000 Kč
Zvlhčovače nad 15 000 Kč jsou již profesionálními kousky, které oceníte ve velkých prostorách. Nabízí moderní design a řadu nadstandardních funkcí. Přístroje pro komerční využití mohou přesáhnout částku až 50 000 Kč.
Nejčastější otázky před výběrem
K čemu je zvlhčovač dobrý?
Zvlhčovač vzduchu je vhodný pro všechny, kdo mají doma suchý vzduch a trápí je suchý kašel nebo dýchací problémy. Zvlhčovače se hodí do místností, ve kterých se vlhkost vzduchu pohybuje pod 40 %. Jakou máte doma vlhkost zjistíte snadno. Využijte vlhkoměr. Jeho pořizovací cena se pohybuje v řádech několika stokorun a častokrát nabízí i meteostanici nebo hodiny. Zvlhčovač vzduchu kombinovaný s ionizátorem funguje na principu záporných iontů, které na sebe umí navázat drobné částice a odstraní z prostoru bakterie, prach a alergeny. Díky tomu vytvoří zdravé a čisté prostředí.
Zvlhčovač s ionizátorem nebo bez?
Zvlhčovače vzduchu udržují v místnosti ideální vlhkost vzduchu kolem 30 až 55 %. Jestli potřebujete zvlhčovač, poznáte jednoduše. Trápí vás suchý kašel, chronická rýma, pálení očí, suchá pokožka nebo častá únava.
Pro alergiky je navíc náročné pylové období. S tím jim může pomoci zvlhčovač vzduchu kombinovaný s ionizátorem. Záporné ionty na sebe umí navázat drobné částice a odstraní z prostoru bakterie, prach a alergeny. Díky tomu vytvoří zdravé a čisté prostředí.
Zvlhčovač vzduchu nebo čistička vzduchu?
Pokud máte doma suchý vzduch nebo příliš prachu, jistě oceníte zvlhčovač nebo čističku. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zvlhčovač vzduchu je vhodný pro všechny, kdo mají doma suchý vzduch a trápí je suchý kašel nebo dýchací problémy. Zvlhčovače se hodí do místností, ve kterých se vlhkost vzduchu pohybuje pod 40 %. Jakou máte doma vlhkost zjistíte snadno. Využijte vlhkoměr. Jeho pořizovací cena se pohybuje v řádech několika stokorun a častokrát nabízí i meteostanici nebo hodiny.
Čistička vzduchu odstraňuje ze vzduchu lehké alergeny. Patří mezi ně pyl, prach, viry nebo bakterie. Je ideálním domácím pomocníkem pro všechny, které trápí alergie, astma, dýchací problémy nebo bydlí v místě se zvýšenou prašností.