Zahradní traktory
Zahradní traktory jsou opravdu profesionálním pomocníkem. Hodí se především na sekání větších ploch a zahrad. Nabízí také mnoho doplňkových funkcí, jako je převoz materiálu, drcení větví nebo provzdušňování trávníku.
Nejlepší zahradní traktory dle srovnání
- Automatický sytič
- Výkonný motor
- Velká šířka záběru sečení
- Vyšší hmotnost
- Výkonný motor
- 7 výškových poloh
- 2 nože
- Žádné
- 12 výškových poloh
- Tempomat
- Výkonný motor
- Vyšší hmotnost
- Mulčování nutné dokoupit
- Výkonný motor
- 7 výškových poloh
- 2 nože
- Manuální sytič
- Velký rozsah výšky sečení
- 7 výškových poloh
- 2 nože
- Manuální sytič
- Velký rozsah výšky sečení
- 7 výškových poloh
- 2 nože
- Slabší výkon motoru
- Manuální sytič
- Výkonný motor
- 7 výškových poloh
- 2 nože
- Menší sběrný koš
- Mulčování nutné dokoupit
- Velká šířka záběru sečení
- Rychlost až 10 km/h
- Tempomat
- Nemá přístrojovou desku
- Nutné dokoupit: mulčování a světla
- Vyšší hmotnost
- Výkonný motor
- Držák nápoje
- Automatický sytič
- Mulčování nutné dokoupit
- Malá palivová nádrž
- Nemá přístrojovou desku
- Malé rozměry
- 6 výškových poloh
- Automatický sytič
- Nemá přístrojovou desku
- Nižší výkon mototu
- Malý sběrný koš
- Možnost orání
- Multifunkční traktůrek
- Plno přídavných funkcí
- Pro sekání nutné dokoupit bubnovou sekačku
- Mírně omezené možnosti sekání
- Nemá přístrojovou desku
- Velký rozsah výšky sečení
- 5 výškových poloh
- Malé rozměry
- Malá palivová nádrž
- Mulčování nutné dokoupit
- Chybí brzda žacího ústrojí
Nejprodávanější zahradní traktory
Jak jsme hodnotili zahradní traktory?
V našem srovnání jsme se zaměřili na tři kategorie parametrů:
- sečení
- pohon a ovládání
- obsluha a údržba
Sečení
V této sekci jsme se zaměřili na nastavení výšky sečení, rozsah a nabídku výškových poloh, počet sekacích nožů nebo zda má stroj brzdu žacího ústrojí.
Naopak jsme se vyhnuli hodnocení šířky záběru sečení a velikosti sečené plochy. Proč? Tyto parametry jsou při výběru zahradního traktoru důležité, ale jejich využití je velmi subjektivní. Rozhodně neplatí, že čím menší šířka záběru sečení, tím horší produkt. Zahradní traktor vybírejte dle vašich potřeb, velikosti pozemku a jeho členitosti. Šířkou záběru a velikostí pozemku jsme se všeobecně zabývali v kapitole Šířka záběru a velikost pozemku. Najdete zde orientační tabulku, která vám pomůže s výběrem vhodného stroje.
Pohon a ovládání
U zahradních traktorů jsme hodnotili především výkon motoru, počet válců motoru, druh sytiče, objem palivové nádrže, pohon a rychlost. Mezi další podstatné parametry patří zpátečka a parkovací brzda. Méně podstatný je pak tempomat nebo ovládací přístrojová deska. Ostatní parametry jsme nehodnotili, ale uvádíme je pro komplexní přehled.
Obsluha a údržba
V této sekci jsme se nejvíce zaměřili na objem koše na trávu, funkci mulčování, zadní výhoz, ukazatel náplně koše a posuvné sedadlo řidiče.
Menší důraz jsme kladli na nárazník, světla, možnost připojení radlice na sníh nebo vozík a způsob vyprazdňování koše.
Jak správně vybrat zahradní traktor
Zahradní traktor je skvělým pomocníkem na pozemcích o více jak 500 m2. Je ideálním řešením pro rozlehlé plochy a zahrady, kde je sekání pomocí sekačky náročné a zdlouhavé.
Před nákupem zahradního traktoru si nejdříve odpovězte na tyto otázky:
- Jak velký a členitý pozemek máte?
- Je váš pozemek spíše rovný nebo svažitý?
- Kolik chcete do traktoru investovat? Ceny se pohybují od 50 000 Kč do 200 000 Kč.
Podle vašich požadavků následně vyberte vhodný stroj. Traktory s mechanickou převodovkou jsou levnější, ale složitější na ovládání. Levnější stroje mají plechovou konstrukci, ty dražší jsou vyrobené z odolnější a robustnější ocelové šasi. Zahradní traktory také nabízí řadu doplňkových funkcí, mezi které patří nástavce, kartáče, tempomat, elektrické zapalování nebo posilovač řízení.
Výhody a nevýhody zahradních traktorů
Zahradní traktory oceníte na větším pozemku, kde by sekání sekačkou bylo náročné a zdlouhavé.
- mají vysoký výkon
- jsou rychlé
- nabízí mnoho doplňkových funkcí
- jsou vhodné i pro členitý a kamenitý terén
- pohodlnější sekání oproti sekačce
- náročnější obsluha
- vyšší cena
- větší rozměry a váha
Druhy zahradních traktorů
Kromě zahradních traktorů se můžete setkat také s takzvanými ridery. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zahradní traktory
Zahradní traktory jsou mohutnější, mají velký výkon a připojíte k nim mnoho doplňků zahradního příslušenství. Zvládnou práci i v náročném terénu. Motor mají umístěný pod přední kapotou.
Ridery
Ridery jsou oproti zahradním traktorům menší a díky tomu si hravě poradí s členitým terénem. Vejdou se mezi stromy a perfektně posekají trávu i na hůře dostupných místech. Motor mají umístěný pod sedadlem řidiče. Jejich variantou jsou kompaktní a lehce ovladatelné miniridery.
Šířka záběru a velikost pozemku
Velikost pozemku a šířka záběru jsou při nákupu zahradního traktoru velmi důležité parametry. Šířka záběru žací části se odvíjí od celkové plochy, kterou budete sekat a vychází z délky a počtu nožů, které se v žacím ústrojí otáčejí.
V našem nákupním rádci najdete také orientační tabulku, která vám pomůže s výběrem vhodného traktoru. V tabulce uvádíme využití zahradních traktoru dle velikosti plochy sečení a vhodné šíři záběru. Uvedené údaje jsou jen orientační. Před nákupem zohledněte i další faktory, jako jsou členitost pozemku, výška nebo vlhkost trávy.
Velikost plochy | Typ | Šířka záběru |
---|---|---|
1000 m2 | Zahradní rider | cca 60 cm |
2000 m2 | Zahradní rider/traktor | cca 75 cm |
3000 m2 | Zahradní traktor | cca 90 cm |
4000 m2 | Zahradní traktor | cca 105 cm |
od 5000 m2 | Zahradní traktor | cca 120 cm |
U členitého terénu s množstvím stromů nebo jiných překážek volte raději menší zahradní traktor či rider. Sečení vám potrvá sice o něco déle, ale dostanete se do každého koutu zahrady. Na trávníku vám díky tomu nebudou vznikat nevzhledné neposekané úseky.
Počet nožů
S šířkou sečení také souvisí počet nožů. Zahradní traktory mají zpravidla nože dva. U šířky záběru nad 70 cm volte vždy dva nože. Proč? Jeden nůž je příliš dlouhý, při otáčení má vysokou rychlost a snadno se poškodí. Stačí lehký kontakt například s kamenem. Jednonožový systém je vhodný pro zahradní ridery s šířkou sečení do 70 cm.
Výška sečení a nastavení výšky
Většina zahradních traktorů nabízí nastavitelnou výšku sečení. Čím více nastavitelných stupňů traktor nabízí, tím jemnějšího a přesnějšího sečení docílíte. Nejčastějším rozsahem výšky sečení je 25 až 80 mm. Výšku sečení si nastavte také podle toho, zda se jedná o dekorativní nebo užitkový trávník.
Pohon a výkon motoru
Pohon a výkon motoru ovlivňuje celkovou sílu zahradního traktoru. Setkat se můžete se dvěma typy motorů. Jednoválcovým a dvouválcovým.
- Jednoválcové motory mají výkon přibližně 9 až 12 koní. Takový zahradní traktor je ideální na rovinaté terény a menší plochy.
- Dvouválcový motor může mít více jak 24 koní. Traktor s takovým výkonem si poradí v kopcovitém terénu a často mívá pohon 4×4.
V našem srovnání jsme se zaměřili především na pohon zadních kol. Seženete ale také traktory s pohonem 4×4. Ty jsou vhodné do kopcovitých, podmáčených a náročných terénů. Zadní pohon využijete spíše na rovném terénu.
Dalším důležitým parametrem je počet válců. Nejčastější jsou motory s objemem 300 až 500 kubických centimetrů. Silnější motor ale není vždy výhodou. Na menší zahradě ho nevyužijete a navíc bude mít vyšší spotřebu.
Převodovka a ovládání
Převodovka má zásadní vliv na jednoduchost ovládání stroje. U zahradního traktoru se setkáte se dvěma typy převodovek. Mechanickou a hydrostatickou.
- Mechanická převodovka je levnější. Funguje na podobném principu jako manuální převodovka v autě, kde si řadíte sami a určujete si rychlostní stupně dle potřeby. Pokud je pro vás řazení zatěžující nebo náročné, pořiďte si traktor s hydrostatickou převodovkou.
- Hydrostatickou převodovku najdete u dražších modelů. Neřadíte, pouze využíváte pedály pro jízdu vpřed a vzad. Rychlost určujete přidáním plynu.
Objem koše na trávu
Velikost koše vybírejte podle toho, jak velkou zahradu máte a jak ji často budete sekat. Ridery mívají koš o objemu 50 litrů. Zahradní traktory disponují objemem 200 až 250 litrů. Setkáte se také se stroji, jejich koš na trávu pojme až 350 litrů.
Koš můžete vysypávat ručně nebo hydraulicky. Manuální vysypání probíhá pomocí páky, kterou ovládáte ručně. Některé traktory tuto možnost nenabízí a vy musíte koš vysypat za pomoci vlastní síly. U hydraulického vysypání stačí zmáčknout jedno tlačítko a vše proběhne automaticky.
Další funkce
Zahradní traktory nabízí mnoho funkcí, které vám ulehčí práci. Patří mezi ně například zpátečka, parkovací brzda, sytič nebo tempomat.
- Elektromagnetický spouštěč žacího ústrojí: Funkce sekání se spouští pomocí jednoho tlačítka. Je to snadné a rychlé řešení.
- Tempomat: Funguje stejně jako u auta. Zvolíte si konstantní rychlost a sundáte nohu z plynu. Stroj se pohybuje konstantní rychlostí.
- Posilovač řízení: Tuto funkci oceníte především při jízdě ve složitějším terénu nebo v kopci.
- Palubní počítač: Chytré stroje mají palubní počítač. Ten vám ukazuje, jaké funkce právě využíváte.
- Hydraulické přípojky: K hydraulickým přípojkám napojíte řadu zahradního náčiní. Tuto funkci nabízí spíše profesionální stroje.
Systém proti skalpování: Zahradní traktory ne vždy zvládají kopírovat nerovnosti terénu. Systém proti skalpování předchází nerovnostem a přizpůsobuje jim náklon nožů.
Příslušenství
Traktor je výborným pomocníkem při práci na zahradě. Nejen, že skvěle seče trávu, ale nabízí i spoustu dalších funkcí. Patří mezi ně například:
- Provzdušňovače: Tato funkce půdu nakypří a odstraní z trávníku nevzhledné hrbolky.
- Zametací kartáče: Přední zametací kartáče odklidí prach, štěrk a nepořádek, které jim stojí v cestě.
- Přívěsné vozíky: Vozík připojíte k zadní části traktoru a využijete ho na přepravu materiálu, dřeva, hlíny nebo třeba odpadu.
- Rozmetadla: Tuto funkci oceníte při sázení plodin. Rozmetadla jsou hbitá a pomohou vám rychleji sázet semena rostlin do půdy.
- Válce: Další funkcí, kterou oceníte při setí plodin, jsou válce. Umí pořádně zatlačit do půdy a ušetří vám namáhavou ruční práci.
- Sněhová radlice: Sněhová radlice a sněhové řetězy vám pomohou v zimních měsících při odklízení sněhu.
- Deflektory: Deflektor se připojuje k zadní části traktoru a rozšiřuje otvor pro vyhazování trávy.
- Hliníkové nájezdy: Toto příslušenství oceníte, pokud traktor často přemisťuje pomocí přívěsného vozíku za auto. Nájezdy vám zjednoduší nakládku stroje.
- Krycí plachta: Plachtu využijete především v období, kdy traktor nebudete používat. Aby ho nezničil déšť a sníh, schovejte ho pod krycí plachtu.
Základní servis a údržba zahradních traktorů
Zahradní traktory jsou poměrně drahým pomocníkem. Při koupi se proto zajímejte také o možnosti servisování stroje a délku záruky.
Někteří prodejci nabízejí prodlouženou záruku bez poplatku navíc. Vždy si ale zjistěte, na co záruka platí. Rozdíl může být značný. Například motor bývá v záruční lhůtě až pět let, ale žací ústrojí jen dva roky. Zajímejte se také o náhradní díly a jejich cenu.
V neposlední řadě je důležitá vzdálenost servisního místa nebo možnost opravy v místě vašeho bydliště. Počítejte s tím, že doprava stroje do servisu vás bude stát čas i peníze.
Cena zahradních traktorů
Zahradní traktory seženete přibližně od 50 000 Kč, ale částka se může vyšplhat až ke čtvrt milionu. Cenové kategorie jsme rozdělili do následujících skupin.
do 50 000 Kč
V cenové kategorii do 50 000 Kč pořídíte levnější a jednodušší zahradní traktor nebo rider.
- Výkon se pohybuje kolem 17 koní.
- Šířka záběru je většinou do 98 cm.
- Stroj má jeden až dva nože.
do 100 000 Kč
Do 100 000 Kč seženete již velmi kvalitní stroj. V této cenové kategorii je nabídka poměrně široká.
- Výkon traktorů je až 21 koní.
- Šířka záběru je většinou do 105 cm.
- Stroj má většinou až tři nože a mulčovací hlavu.
nad 100 000 Kč
Zahradní traktory nad 100 000 Kč jsou již opravdu profesionálními pomocníky.
- Výkon se dostává až na 23 koní.
- Šířka záběru je většinou do 120 cm.
- Stroj mívá čtyři nože a nadstandardní výbavu.
Výrobci zahradních traktorů
Výrobců zahradních traktorů je mnoho. Pokud chcete vsadit na jistotu a kvalitu, vybírejte z těch nejznámějších značek. Patří mezi ně například Riwall, Stiga, AL-KO nebo Cub-Cadet.
Riwall
Riwall je česká značka, která má 17 let bohatých zkušeností se zahradní technikou. Hlavní myšlenkou značky Riwall není být nejlevnější na trhu, ale především nabídnout zákazníkovi spolehlivý a odolný stroj a perfektní servisní zázemí.
Stiga
Společnost Stiga má své místo na českém trhu více než 20 let. Je to švédská značka, která vznikla již v roce 1934. Typické pro ni jsou produkty, které se vyznačují technickou dokonalostí, jedinečnou technologickou vyspělostí a moderním nordickým designem. Zahradní traktory Stiga se řadí mezi špičku.
AL-KO
Firma AL-KO má více jak 50 let zkušeností se zahradní technikou, německým vývojem a vlastní výrobou v Rakousku. Používají precizní mechanismy a funkce, které vám usnadní práci. Jejich cílem je vyrábět profesionální výrobky za přívětivé ceny.
Cub-Cadet
Cub Cadet patří mezi špičky mezi výrobci ahradních traktorů. Vyhovuje nejvyšším nárokům a jejich výrobky se vyznačují profesionálním zpracováním v každém detailu. Cub Cadet uvedl na trh první zero-turn sekačku a jako první použil automatickou převodovku Heavy-Duty.
Nejčastější otázky při nákupu zahradního traktoru
Jak často je potřeba měnit olej?
Olejovou náplň měňte alespoň jednou za sezónu nebo každých 50 motohodin. Pokud zahradní traktor používáte v náročných podmínkách, měňte olej raději po 25 motohodinách.
Jaký je rozdíl mezi riderem a traktorem?
Zahradní traktory jsou mohutnější, mají velký výkon a připojíte k nim mnoho doplňků zahradního příslušenství. Zvládnou práci i v náročném terénu. Motor mají umístěný pod přední kapotou. Ridery jsou oproti zahradním traktorům menší a díky tomu si hravě poradí s členitým terénem. Vejdou se mezi stromy a perfektně posekají trávu i na hůře dostupných místech. Motor mají umístěný pod sedadlem řidiče. Jejich variantou jsou kompaktní a lehce ovladatelné miniridery.
Zvládne zahradní traktor sekat ve svahu?
Ano, zahradní traktory s dvouválcovým motorem mají i více než 24 koní. Traktor s takovým výkonem si poradí i v kopcovitém terénu a často mívá pohon 4×4. Pohon 4×4 doporučujeme zvolit pokud máte více kopcovitý pozemek, který bývá často podmáčený.
Vyplatí se zahradní traktor?
Ano, pokud máte větší pozemek. Zahradní traktory posekají plochu až 5x rychleji než sekačky. Zároveň vám usnadní práci a nabízí mnoho doplňkových funkcí. Patří mezi ně například zpátečka, parkovací brzda, pohon 4×4, sytič nebo tempomat.
Na co vše využiji zahradní traktor?
Zahradní traktor vám pomůže se sekáním trávy, provzdušňováním, čištěním trávníku, převozem materiálu, přihnojováním, osevem půdy, zavlažováním, drcením větví a zahradního odpadu nebo se zimní údržbou cest a chodníků.
Rozdíl mezi zahradním traktorem a zahradním riderem
V tabulce jsou popsány rozdíly mezi zahradním traktorem a zahradním riderem.
Zahradní rider | Zahradní traktor |
Menší a drobnější velikost | Robustnější a odolnější velikost |
Jednodušší a mrštnější manipulace | Horší manipulace díky žacímu strojů pod strojem |
Jednoúčelový stroj | Multifunkční stroj díky širokému příslušenství |
Možnost připojení ve většině případů chybí | Možnost připojení vozíku, radlice na sníh nebo další příslušenství |
Vhodný do členitého pozemku (mezi stromy) | Vhodný pro větší prostor |
Vhodný na menší a střední pozemky okolo 1000-2000 m2 | Vhodný na větší pozemky od 3000 a více m2 |
Obvykle jednoválcové motory | Standardně dvouválcové |
Nižší výkon nejčastěji do cca 7 kW | Vyšší výkon do 13 kW |
Sběrný koš bývá méně k dispozici, ale někdy lze dodatečně dokoupit | Sběrný koš je vždy součástí |
Malý objem koše | Velký objem koše |
Pro méně náročnou práci | Pro náročnější práci |
Menší rozměry a hmotnost | Vyšší rozměry a vyšší hmotnost |
Nižší pořizovací cena | Vyšší pořizovací cena |