Trampolíny
Ať už máte děti nebo žijete sami, trampolína je skvělým doplňkem každé zahrady. Skákání na trampolíně je zábavné a navíc zdraví prospěšné. Co vše trampolína dokáže? Odbourává stres, zlepšuje stabilitu, zpevňuje svaly a vyvolává úsměv na tváři.
Nejlepší trampolíny dle srovnání
- Nosnost 180 kg
- Krycí plachta
- 80 pružin
- Síť umístěna za pružinami
- Vyšší hmotnost balení
- Nosnost 180 kg
- Krycí plachta
- 8 tyčí
- Síť umístěná za pružinami
- Síť umístěná před pružinami
- 90 pružin
- 5 nohou do tvaru U
- Vysoká hmotnost balení
- Síť umístěná před pružinami
- 8 tyčí
- 4 nohy do tvaru U
- Malá výška sítě
- Vyšší hmotnost balení
- Síť umístěná před pružinami
- 8 tyčí
- 4 nohy do tvaru U
- Vyšší hmotnost balení
- Síť umístěná před pružinami
- 8 tyčí
- 4 nohy do tvaru U
- Menší počet pružin
- Vyšší hmotnost balení
- Síť umístěná před pružinami
- 6 tyčí
- Velká výška sítě
- 3 nohy do tvaru U
- Menší počet pružin
- Nosnost 180 kg
- 8 tyčí
- 4 nohy do tvaru U
- Schůdky nutné dokoupit
- Síť umístěná za pružinami
- Malá výška sítě
- Síť umístěná před pružinami
- 6 tyčí
- Má schůdky
- Menší počet pružin
- 3 nohy do tvaru U
- Malá výška sítě
Nejprodávanější trampolíny
Nejdůležitějším kritériem při výběru trampolíny je její bezpečnost a pevnost konstrukce. Vždy vybírejte trampolínu s perfektní stabilitou a v nadstandardní kvalitě. Až poté se zaměřte na cenu, doplňky nebo design.
Před nákupem si také ujasněte, kdo a kdy bude trampolínu využívat. Jiný typ trampolín je vhodný pro děti, pro dospělé nebo na sport. Rozdíl je také ve výšce trampolín. Některé trampolíny jsou zapuštěné do země jiné vysoké.
V našem srovnání jsme se zaměřili na nadzemní trampolíny a jejich základní funkce, které by měla trampolína nabízet. Věnujeme se také typům, jak správně vybrat trampolínu a na co si při nákupu dát pozor.
U trampolín jsme hodnotili následující funkce:
- nosnost,
- počet pružin,
- krytí pružin,
- počet tyčí a jejich ochranu,
- počet nosných noh.
Dále jsme se zaměřili na ochrannou síť, její zavírání a výšku. Porovnávali jsme také příslušenství, mezi které patří schůdky nebo krycí plachta.
Jak vybrat trampolínu
Než se pustíte do nákupu trampolíny, rozmyslete si, k jakému účelu ji budete používat. „To je jednoduché, trampolína přece slouží ke skákání,” možná si pomyslíte. Máte pravdu, ale i přesto je důležité vědět, kdo a jak na ni bude skákat. Jiný typ trampolíny se hodí pro děti, jiný pro dospělé a jiný ke sportu typu jumping.
Hlavním parametrem je bezpečnost. V této oblasti hodnotíme použitý materiál, stabilitu konstrukce nebo výšku sítě. Důležitá je také velikost a nosnost. Vyhněte se levným modelům. U trampolín je velmi důležité, aby byly kvalitní a nedošlo na nich k úrazu. Za kvalitu a bezpečnost si raději připlaťte.
Trampolína podle účelu
Při nákupu trampolíny si určete, kdo a kde ji bude používat. Základní rozdělení je snadné:
Venkovní trampolíny
Venkovní trampolíny by měly mít dostatečný průměr, aby na nich děti mohly pohodlně skákat. Tento typ trampolín má citlivější pružiny a je vyroben z měkčího materiálu.
Zapuštěné a nadzemní venkovní trampolíny
Venkovní trampolíny si můžete vybrat zapuštěné nebo nadzemní. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ty zapuštěné jsou přibližně 20 cm nad zemí. Nadzemní trampolíny mají skákací plochu od země 60 cm až 80 cm vysoko. Celková výška trampolíny i se sítí je nejčastěji 2,5 až 3 metry. Zapuštěné trampolíny se považují za bezpečnější, protože v případě nehody nepadáte z velké výšky. Přesto ale dbejte na dostatečně vysokou síť, která především dětem zabrání spadnout na trávník. Zapuštěné trampolíny také šetří místo. Jejich nevýhodou může být instalace. Pod trampolínou je potřeba vykopat přibližně 70 cm hlubokou díru a to vyžaduje trochu zručnosti.
Vnitřní trampolíny
Vnitřní trampolíny se hodí do bytu, jsou menší a mají nosnost do 30 kg. Nemají však ochrannou síť.
Trampolína na jumping
Jumping je sport, ke kterému se využívá trampolína s držadlem. Jedná se o propojení aerobních kroků se skákáním na trampolíně. Spálíte až 1500 kalorií za hodinu, posílíte svaly a zlepšíte si fyzičku. Nosnost těchto trampolín dosahuje 100 kilogramů, proto je vhodná pro všechny věkové kategorie.
Konstrukce trampolín
Pevnost, stabilitu a životnost trampolíny ovlivňuje použitý materiál a pevnost spojů.
Ocelová konstrukce
Konstrukce by měla být vždy z oceli. Tento materiál je dostatečně pevný a odolný. Důležité je, aby vydržel nepříznivé počasí. Vyberte si proto provedení s galvanickou úpravou nebo v černé práškové barvě. Galvanizace dodává materiálu luxusní vzhled a chrání konstrukci před rzí. Musí být ale dobře opracovaná. Černá prášková barva je ekologická, zdravotně nezávadná a mechanicky odolná.
Tyče
Tyče by u trampolíny měly vést až k zemi. Díky tomu bude celá konstrukce stabilnější. Také se snižuje riziko, že se tyč při nárazu uvolní. Vhodné jsou ochranné obaly na tyče. Mohou být vyrobeny z plastu nebo z měkké pěny.
Pružiny a kryty pružin
Jsou to právě pružiny, díky kterým trampolína funguje, jak má. Kvalitní pružiny by měly být z oceli a odolné vůči korozi. Podstatný je také kryt, který pružiny zaprvé ochrání před mechanickým poškozením a za druhé zabrání poranění při případném pádu. Kryt by měl být pevný ze všech stran. Ideálním materiálem je PVC, popřípadě Polyethylen (PE).
Kolik pružin by trampolína měla mít? Je to snadné. Čím více pružin tím lepší odrazové možnosti.
Nohy
Tlak na nohy trampolíny je opravdu velký. Musí unést váhu samotného výrobku, váhu člověka a navíc vydržet skákání. Běžné jsou tři až čtyři páry nohou. Stejně jako u pružin ale platí, že čím více tím lépe.
Materiál, tvar a velikost skákací plochy
Skákací plocha je nejčastěji vyrobená z polypropylenových vláken. Mezi jejich hlavní přednosti patří odolnost a šetrnost k lidské pokožce. Jejich nevýhodou je citlivost. Při nešetrném používání dojde k nevratnému poškození látky.
Tvar trampolíny může být oválný, kruhový nebo čtvercový. Záleží jen na vás, který je vám sympatický.
Nosnost
Nosnost trampolíny se udává v kilogramech nebo v počtu osob. Lepší variantou je samozřejmě vybírat trampolínu podle počtu kilogramů. Počet osob neurčuje, jakou váhu trampolína snese a to se v případě dospělých a dětí může značně lišit.
Certifikát o bezpečnosti
Kvalitní a bezpečná trampolína by měla mít vždy potvrzení o bezpečnosti. Tyto trampolíny budou možná dražší, ale na cenu při nákupu nehleďte. Nejdůležitější je kvalita, stabilita a bezpečí. Nejčastěji se setkáte s certifikací TÜV nebo normou ČSN EN 1176.
Příslušenství a náhradní díly
Příslušenství a náhradní díly kupujte vždy od výrobce, od kterého máte trampolínu. Existují samozřejmě i univerzální díly, které jsou kompatibilní s každou značkou. U nich ale hrozí snížená kvalita a bezpečnost.
Ochranná síť
Ochranné sítě má trampolína dvě. Jednu horní a jednu spodní. Ta horní je vhodná především pro děti. Chrání je před pádem z trampolíny. Co vše je u horní sítě důležité?
- uzavíratelný vstup,
- výška alespoň dva metry,
- odolnost,
- stabilita,
- pevnost a vypnutost.
Spodní síť vyplňuje okraje až k zemi. Díky tomu se pod trampolínu nedostanou zvířata nebo děti.
Sítě je možné přichytit dvěma způsoby. Před pružinami a za nimi. Síť před pružinami je bezpečnější a ochrání vás před pádem na ně. Zmenší se tím ale skákací prostor. Síť za pružinami není tak bezpečná, nabídne vám však více místa.
Schody
Trampolína se nachází přibližně metr nad zemí. Aby se na ní dostali pohodlně děti i dospělí, měla by mít kvalitní schůdky. Pro děti volte schody s menšími rozestupy, aby se jim po nich dobře šplhalo.
Kotvící sada
Kotvící sada slouží k maximálnímu upevnění trampolíny. Udrží ji na místě i v případě silného větru nebo deště. Sada je zabudovaná v zemi a spojená s trampolínou pásy.
Kryt pružin
K pružinám si můžete přikoupit polstrovaný kryt, který vás ochrání před případným pádem. Navíc budou pružiny chráněny před mechanickým poškozením.
Krycí plachta
Pokud trampolínu nepoužíváte a nemáte možnost ji rozmontovat a uklidit, je vhodné ji zakrýt plachtou. Zabráníte jejímu poškození vlivem počasí a udržíte ji déle čistou. I když jsou trampolíny odolné vůči slunci a dešti, krycí plachta jim prodlouží životnost.
Cena trampolín
Cena trampolín závisí na jejich velikosti, kvalitě a příslušenství. Ideální kombinace ceny a kvality začíná na 4 000 Kč za trampolínu o průměru tři metry. Trampolína s doplňky vás může vyjít až na 10 000 Kč.
Jak skákat na trampolíně
Skákání na trampolíně je zábava, ale také sport. Trénují na ní sportovci, bruslaři, snowboardisté i vodní lyžaři. Skákání snižuje stres, zmírňuje depresi, vyplavuje endorfiny a nabíjí energií.
Skákejte nejlépe uprostřed trampolíny, dopadejte na celá chodidla a kolena nikdy nepropínejte. Nemusíte skákat příliš vysoko.
Důležitá je nosnost trampolíny. Některé jsou vhodné pro děti, jiné pro dospělé. Vždy se zajímejte o nosnost v kilogramech. Jen tak budete mít jistotu, že vás trampolína unese.
Nejčastější dotazy
Jak velkou trampolínu zvolit?
Záleží na tom, jestli trampolínu pořizujete do vnitřních prostor nebo na zahradu. U trampolín na zahradu se poohlédněte po průměru klidně až 400 cm. Pro malé děti volte menší trampolíny o průměru přibližně 90 cm. Dbejte také na to, aby byl kolem trampolíny alespoň jeden metr volného místa. To je důležité pro vaši bezpečnost. Během skákání na nic nespadnete a nic nespadne na vás.
Jak změřit trampolínu?
Trampolíny mohou být kulaté, oválné, hranaté nebo mnohoúhelné. Změřte buď jejich průměr nebo jejich délku a šířku. Trampolíny do zahrady se pohybují v průměru až 400 cm. Trampolíny pro malé děti mají průměr přibližně 90 cm. Záleží také na výšce trampolíny. Existují dva druhy. Zapuštěné a nadzemní. Ty zapuštěné jsou přibližně 20 cm nad zemí. Nadzemní trampolíny mají skákací plochu od země 60 cm až 80 cm vysoko. Celková výška trampolíny i se sítí je nejčastěji 2,5 až 3 metry. Nezapomeňte také na to, že kolem trampolíny by měl být alespoň metr volného místa. Je to z důvodu vaší bezpečnosti.
Jak zabezpečit trampolínu proti větru?
Trampolínu proti větru zabezpečíte kotvící sadou. Kotvící sada slouží k maximálnímu upevnění trampolíny. Udrží ji na místě i v případě silného větru nebo deště. Sada je zabudovaná v zemi a spojená s trampolínou pásy. Vhodná je také krycí plachta. Díky ní zabráníte poškození trampolíny vlivem počasí a udržíte ji déle čistou. I když jsou trampolíny odolné vůči slunci a dešti, krycí plachta jim prodlouží životnost. Pokud máte možnost, trampolínu v případě velké nepřízně počasí rozmontujte a ukliďte. Tím ji ochráníte nejvíce.
Je nutné trampolínu zazimovat?
Trampolínu není nutné zazimovat, ale samozřejmě jí tím prodloužíte životnost. Pokud trampolínu nepoužíváte a nemáte možnost ji rozmontovat a uklidit, je vhodné ji zakrýt plachtou. Zabráníte jejímu poškození vlivem počasí a udržíte ji déle čistou. I když jsou trampolíny odolné vůči slunci a dešti, krycí plachta jim prodlouží životnost.