Pračky
Základní otázky, před výběrem pračky
- Nejdříve se rozhodněte, kterou konstrukci pračky budete hledat, a to zejména podle svých zvyklostí a prostorových možností.
- Pračka s předním plněním je klasická pračka s dvířky na přední straně. Buben je tak přístupný z boku. Jedná se o obvyklý typ, který je možné zabudovat do kuchyňské linky nebo do větší koupelny. Výhodou takové pračky je horní odkládací plocha, na kterou je možné umístit například koš s prádlem nebo prací prostředky. Existují také stojaté skříňky, které jsou vyráběny právě pro účel umístění nad pračku s předním plněním (nabízí je například Ikea). Některé rodiny na pračce s předním plněním vytvářejí přebalovací pulty. Výhodou pračky s předním plněním je možnost vidět prádlo během praní.
- Pračka s horním plněním má buben přístupný z horní strany. Výhodou praček s horním plnění je jejich minimální šířka. Jsou úzké a vysoké. Pračky s horním plněním tak lze vměstnat i do menších koupelen, prádelen nebo na záchod (což se však z hygienických důvodů nedoporučuje).
- Zvažte ideální kapacitu pračky. Kapacita bubnu se může pohybovat v rozsahu 4-17 kg prádla. Početnější rodiny si mohou vybrat pračku s větší kapacitou, velká kapacita je vhodná také na praní velkých kusů prádla: lůžkovin, spacáků, bund a dalších. Výhodou je, pokud velká pračka nabízí způsob praní poloviční várky (méně vody a energie).
- Pro 4 člennou rodinu postačí pračka s kapacitou 8-10 kg.
- Dále se zabývejte finanční stránkou věci; a to nejen cenou pračky, ale také náklady na praní. Zkontrolujte energetický štítek pračky, roční spotřebu vody i elektřiny a energetickou třídu. Nejúspornější modely jsou označeny A+++ (čím více +, tím je pračka úspornější, a to jak co se týče vody, tak co se týče elektřiny). Stanovte si cenový limit, do kterého se chcete vejít.
- Přemýšlejte nad dalšími funkcemi, parametry a vybavením. V téhle fázi sledujte hlučnost pračky (při praní i odstřeďování), počet otáček, programy, které potřebujete a zda vyžadujete pračku se sušičkou či nikoli.
Vašemu výběru neodpovídají žádné produkty.
Typy praček
Vrchem plněná
Vrchem plněné pračky jsou vyšší a užší, než jiné druhy. Jejich šířka bývá totiž okolo pouhých 40 cm a je možné k ní přistupovat zepředu i z boku. Z toho důvodu je praktické umístit takovou pračku do malé koupelny nebo malého bytu.
- malé rozměry pračky
- možnost během praní pračku otevřít bez vylití vody
- možnost přístupu z více stran
- nemusíte jít do dřepu, ani se ohýbat
- nádobky na prací prostředky lze snadno rozmontovat a vymýt
- nelze využít pračku jako odkládací plochu např. na koš s prádlem
- obecně zastaralejší parametry a méně funkcí, často se u těchto typu opakují stejné druhy programů a podobné ovládání
- nádržka na prací prostředky je umístěna přímo uvnitř pračky, což může zkomplikovat práci s některými typy prostředků (například prací gely, ty je nutné nalít přímo do bubnu)
Předem plněná
Předem plněné pračky mají na boku dvířka s okénkem, skrze které vidíme prádlo během praní. Přípravky se do pračky přidávají skrze zvláštní zásuvku v pračce. Předem plněné pračky bývají mohutnější, než vrchem plněné pračky, mívají šířku až 65 cm. Navíc je nutné mít okolo pračky prostor k otevírání dvířek. Pračky s předním plněním je možné zakomponovat do kuchyňské linky nebo do koupelnové sestavy. Než pračku předem plněnou zapnete, musíte se ujistit, že jste do ní všechno přidali. Pračku není při vyšších teplotách nebo při větším množství vody možné během praní zastavit a jen tak otevřít, protože hrozí vylití vody ven. Modernější typy už dovedou rozpoznat, kdy je možné pračku během praní otevřít. Taky se setkáte s tím, že je program odstřeďování spojen s procesem vypouštění vody (starší typy je mají rozděleny, na což je třeba myslet).
- mnohem vyšší vybavenost, více programů a funkcí
- vyšší kapacita prádla
- dá se využívat jako odkládací plocha
- lze sledovat prádlo během praní
- naplněnou pračku není možné kdykoliv zastavit a něco přidat (hrozí vylití)
- potřeba častého ohýbání
- velká prostorová kapacita, jak pro pračku samotnou, tak pro dvířka
-
Slim pračka
Slim pračky řadíme mezi pračky s předním plněním. Jejich výhodou je menší kapacita, takže se taková pračka vejde i do menší koupelny. Její rozměry se podobají rozměrům pračky s horním plněním (delší strana slim pračky odpovídá delší straně pračky vrchem plněné a běžné šířce pračky předem plněné, tedy okolo 55-65 cm; kratší strana pračky měří do 50 cm). Pračky mají menší kapacitu, ale jsou dostatečně výkonné a jejich funkce se neliší od ostatních.
-
Vestavná pračka
Klasická pračka s předním plněním, jejíž stavba a rozměry odpovídají možnosti implementovat pračku do kuchyňské linky.
Pračka se sušičkou (2v1)
Pračky se sušičkou mají výhody klasických praček s předním plněním. Disponují však funkcí sušení prádla. Pořízením pračky se sušičkou můžete v místnosti uvolnit prostor, který byste jinak zabrali sušičkou. Pračky se sušičkou zklamou uživatele, kteří chtějí ušetřit elektřinu. Pračky se sušičkou jsou (v roce 2020) na trhu pouze do energetické třídy A a nižší.
- úspora místa v bytě
- prádlo vyjmete suché
- vhodná do malých bytů bez možnosti jiného sušení
- kapacita sušení nemusí být stejná, jako kapacita praní
- nedokonalé sušení
- větší spotřeba
- vyšší cena
Minipračka
Malé a úsporné pračky, které bývají cenově akceptovatelné a přitom mívají slušnou kapacitu. Voda se do pračky musí vlévat manuálně. Teplota vody je do 60 °C, Kapacita může dosahovat až 8 kg. Pračky jsou snadno ovladatelné, a to otočnými knoflíky. Perou na časovač, kterým si sami zvolíte délku programu. Ty jsou však velice krátké; většinou jde o několik minut. Některé z praček mají i integrovanou ždímačku, samy o sobě ždímat nedovedou.
Umístění pračky
Co se týče pračky, máme poměrně málo možností umístění. K provozu pračky potřebujeme místo, kde je:
- přívod vody,
- přívod elektřiny,
- odvod odpadu.
Za určitých okolností může alternativně stačit nepoužívané umyvadlo, třeba na toaletě, v prádelně nebo v koupelně. Přívod vody se připojí k vodovodní baterii, odpad se připojí k odpadu umyvadla, případně je možné provizorně vložit odpadní hadici do umyvadla. Lze také využít přívod vody a odvod odpadu který je v kuchyni připravený na připojení myčky.
S místem umístění souvisí ideální rozměry vaší pračky.
Do malých místností (do koupelny) můžete umístit pračku s horním plněním. Nebudete-li mít prostor pro sušičku, nezbyde vám, než se obejít bez ní. Do prostorné koupelny se nebojte umístit pračku s předním plněním a také sušičku, protože oba dva spotřebiče je možné postavit na sebe.
Pro kolik lidí budete prát?
Od kapacity pračky, kterou poptáváte, se odvíjí velikost přístroje.
Menším rodinám (do 4 členů) stačí pračka s kapacitou 6 až 8 kg.
Větším rodinám (nad 4 členy) doporučujeme větší kapacitu pračky, nad 8 kg.
Musíte mít však jistotu, že pračku naplníte alespoň doporučeným množstvím prádla, nepořizujte si pračku s příliš velkou kapacitou. U větších praček je vhodné, aby disponovaly úsporným programem (praní poloviční várky prádla).
Doporučujeme také pračku nepřeplňovat, dochází k vyššímu opotřebování a prádlo se navíc nemusí dostatečně vyprat.
Energetická náročnost
Energetickou náročnost popisuje tzv. energetický štítek. Štítek popisuje energetickou náročnost modelu. Zahrnuje tři zásadní údaje: energetická třída, roční spotřeba elektřiny a roční spotřeba vody. Energetický štítek je nutnou součástí dokumentace každého spotřebiče.
Energetická třída
Samotné pračky horší kategorie, než je kategorie A+, se už nevyrábí, na trhu se objeví maximálně jako doprodej dříve vyrobených kusů. U praček se sušičkou je možné narazit na třídu B. Čím více + u písmene A najdete, tím více je pračka úsporná. Nejvýhodnější jsou výrobky s označením A+++. Výrobci k energetické třídě často uvádějí údaj v procentech. Tento údaj uvádí, o kolik procent je pračka úspornější, než jiné výrobky dané kategorie. Na trhu najdete takto pračky v třídách A+++ (-10 %) až A+++ (-50 %); číselný údaj v závorce označuje, o kolik procent je výrobek úspornější, než jiné výrobky kategorie A+++.
Roční spotřeba vody
Při úvaze nad funkční a šetrnou pračkou budete řešit její roční spotřebu vody. Spotřebu vody najdete v kolonce s piktogramem vodovodního kohoutku.
Roční spotřeba energie
Absolutní spotřebu energie nevyčtete přímo z energetické třídy, protože při jejím určení závisí na kapacitě bubnu. Proto sledujte roční spotřebu energie uvedenou v kWh (kilowatthodina). Hodnota vypovídá 220 pracích cyklů ročně při poloviční náplni a teplotě okolo 40 až 60 °C. Proto, abyste zjistili, kolik doma za rok spotřebujete energii praním, vynásobte hodnotu roční spotřeby energie číslem 4,8; ta odpovídá současné ceně elektřiny za 1 kWh.
Třída účinnosti praní
Tento údaj se objevoval na starších energetických štítcích; na nových pračkách jej už nehledejte. Ze zákona totiž musí mít všechny pračky s kapacitou nad 3 kg účinnost praní A, tedy nejvyšší.
Třída účinnosti odstřeďování
Tento údaj najdete pod symbolem zmačkaného trička. Účinnost ždímání se uvádí v rozsahu A až G. Běžné hodnoty se pohybují v rozsahu A až C, nejčastější hodnotou je B. Toto hodnocení ukazuje, kolik vody zůstává v prádle po odstředění. Kategorie zůstatkové vody popisují následující procenta zůstatkové vody v prádle:
Kategorie účinnosti odstřeďování | % zůstatkové vody |
---|---|
A | do 45 |
B | 45-54 |
C | 54-63 |
Hlučnost pračky
U praček je pro nás důležitá hlučnost, zejména když pračku používáme v kuchyni nebo další místnosti, kterou běžně používáme. Oddělujeme hlučnost při praní a při odstřeďování, která bývá zpravidla vyšší. Ale i v tomto případě je možné najít takovou hladinu hluku, již byste mohli přirovnat v lepším k případě k foukajícímu fénu nebo tichému vysavači. Nezapomínejte, že nadměrná hlučnost přehlušující běžný život může být příznakem poruchy.
Hlučnost při praní
Běžná hlučnost při praní dosahuje okolo 55 dB, na což má vliv konstrukce, ale i motor.
Hlučnost při odstřeďování
Tišší pračky mají hlučnost odstřeďování do 70 dB, jiné mohou překročit i 80 dB, což už je nebezpečná hladina hluku. V každém případě počítejte s tím, že ždímání je mnohem hlučnější proces, tedy tento údaj je vyšší, než hlučnost při praní.
Celková hlučnost | Hlučnost při praní | Hlučnost při odstřeďování v dB |
---|---|---|
Tiché pračky | méně než 50 dB | méně než 70 dB |
Středně hlučné pračky | 50-60 dB | 70-80 dB |
Velmi hlučné pračky | více než 60 dB | více než 80 dB |
Ovládání pračky
Jednoduché mechanické ovládání
Většina praček, zejména levnější typy, jsou ovládány otočnými knoflíky. Nejlevnější typy mají dva otočné knoflíky, s nímž jedním volíte program společně s teplotou a druhým ovládáte počet otáček. Další volby se určují přídavnými tlačítky (například poloviční várka prádla).
Inteligentní ovládání
Inteligentní pračky disponují “vlastním mozkem”, který dokáže rozeznat vhodný program, hmotnost prádla a další volby. I levnější typy mají přednastavené teploty i počty otáček pro jednotlivé druhy prádla a v některých případech (například u vlny nebo jemného prádla) je nelze zvýšit, a tak pračka brání poškození prádla.
Rozšířené způsoby ovládání
Nejmodernější a novější typy umožňují ovládat pračku na dálku. Některé lze dokonce ovládat přes Wi-Fi. Ke spárování slouží speciální aplikace, díky které můžete ovládat pračku například ze zaměstnání a sledovat, jak proces probíhá. Někdy je možné sestavovat si v telefonu vlastní programy praní nebo je stahovat a používat.
Chytré pračky, které lze ovládat přes aplikaci, zvládají také některé další chytré funkce, jako je funkce diagnostiky Smart Check (pračka rozpozná poškození a upozorní vás na něj).
Funkce pračky
Odložený start
Dnes už naprosto běžná funkce u praček; funkce slouží v případě, že chcete ráno nebo po návratu z práce vytáhnout čerstvě vyprané prádlo. Každopádně si dávejte pozor na to, jak si výrobce termín vykládá. Zatímco u některých praček zadáváte skutečně čas, kdy se pračka sepne, u jiných nastavujete čas, kdy pračka dopere. Někteří prodejci správně označují “odložený konec praní”.
Fuzzy logic
Funkce FUZZY LOGIC dokáže zvážit prádlo a na základě jeho hmotnosti odměří potřebnou dávku vody, čímž šetří nejen vodu, ale i elektřinu. Navzdory úspornosti této funkce by se neměla využívat na časté, extrémně malé dávky prádla.
Šestý smysl
Tato funkce je trochu podobná funkci FUZZY LOGIC, s drobnou odchylkou: pračka nekontroluje hmotnost prádla, ale jeho typ a tkaninu. Tomu přizpůsobí teplotu, délku praní, rychlost odstřeďování a další podmínky praní.
Automatické dávkování prášku
Máme tendence nesprávně měřit množství prášku, které přidáváme do praní, což může způsobit buď kožní problémy, nebo špatné vstřebávání prášku (který se může usazovat), případně žádné vstřebávání prášku. Pračka s automatickým dávkováním dovede sama rozeznat, kolik prášku je třeba.
Parní programy
Funkce páry dovede osvěžit zapáchající prádlo (například zakouřené) a také má dezinfekční účinky, které můžete využít na očistu ručníků, plenek, roušek, kapesníků nebo spodního prádla. Parní praní je účinnější než praní ve vodě, je také úspornější a je velmi vhodné pro alergiky a astmatiky. Funkce také usnadňuje žehlení.
Předmíchávání prášku s vodou
Pračka z vody a prášku udělá směs předtím, než ji pustí do bubnu. Díky tomu se prášek neusazuje na prádle. Podobně působí funkce EcoBubble, při které se do směsi pouští navíc vzduch, a tak vznikají bublinky, které způsobí šetrnější praní při nízkých teplotách.
Aqua stop
Funkce, která zabraňuje vytopení koupelny v případě netěsnosti hadice okamžitým zastavením přívodu vody.
Odtoková hadička u filtru
Ve spodní části většiny praček najdete malá dvířka s filtrem. Často se stává, že je-li filtr zanesen, pračka se nezapne. Během vytahování filtru ale hrozí vytečení zbytkové vody z pračky. Novější typy praček mají u filtru připojenu krátkou hadičku, kterou je možné zbytkovou vodu vypustit, a tak zabráníte malé potopě.
Jet System
Prádlo je mezi programy důkladně proplachováno, což umožňuje spustit kratší program praní, čímž šetří spotřebovanou vodu.
Smart funkce
Chytré funkce praček jsme naznačili. K pračce je možné spojit se přes Wi-Fi, případně skrze NFC. Pračka je spárovaná s aplikací v telefonu, která umožňuje, aby pračka upozornila na závadu, na další události (třeba zahájení odloženého startu nebo konec pracího cyklu), je také možné stáhnout a aplikovat některé nové programy.
Kontrola stability pračky
Pračka si dovede prádlo během praní rozložit, aby se pračka zatížila rovnoměrně, díky čemuž klesá hladina hluku během praní.
Programy
Doporučujeme důkladně si nastudovat všechny funkce, ideálně i se spotřebou vody a energie. Může se stát, že velmi podobné programy mohou mít diametrálně odlišnou spotřebu, delší program může být dokonce někdy úspornější než kratší, proto se neřiďte délkou programu. Mnoho praček má zbytečně moc programů a uživatelé přitom používají jen několik málo z nich. Počet programů tedy nestavte na vrchol svých požadavků; k běžnému praní vám stačí ty nejjednodušší.
Základní programy
Mezi základní programy patří program na bavlnu, syntetiku, smíšené prádlo (tedy syntetika s bavlnou).
Základní funkce
Mezi základní funkce patří předpírka, namáčení a ždímání. Některé pračky umožňují použít tyto funkce i samostatně.
Speciální programy
EKO programy
Novější typy praček mívají různé EKO programy. Jedná se o kratší úsporné programy pro běžné praní. Některé pračky mívají EKO programy postavené na velmi nízké teplotě (20 °C), které využijeme na běžné, mírně špinavé prádlo.
Dětské praní
Tento program je speciální především intenzivním mácháním, které má za úkol odstranit z prádla co nejvíce prášku.
PET program
Tyto programy jsou určeny pro praní zvířecích dek, pelechů a doplňků. Speciální jsou opakovaným mácháním před i po praní, aby se odplavilo co nejvíce chlupů. Nejlepším způsobem odchlupování je sušička.
Typy motorů
Klasický
Jedná se o základní, prastaré motory s řemenem, řemenicí, bubnem a energií přenášenou uhlíky. Tento typ motoru je zastaralý, hlučný a neúsporný.
Invertorový
Elektronicky řízené plynulé motory. Jsou úsporné, méně se opotřebovávají a jen velice málo je slyšíme.
Direct Drive Motor
Tento motor je umístěn v ose bubnu a díky absenci uhlíků je motor velice tichý. Jsou úsporné a jejich práce je efektivní.
Nejznámnější značky
AEG
Německá značka AEG přináší už 130 let plné bytové vybavení: pračky, chladničky, mrazničky, myčky, trouby, sporáky, varné desky, vestavné kávovary a odsavače par. Na vybrané produkty výrobce nabízí až 5 let záruku.
Candy
Italská značka na trhu figuruje od roku 1945 a dnes na něm nabízí sporáky, ledničky, pračky, myčky, digestoře, mrazáky i vinotéky. Dnes nabízí moderní techniku, mnohdy podporující i chytré technologie, jako je synchronizace s Wi-Fi.
Indesit
Italská, cenově dostupná značka techniky, která je v tuzemsku poměrně rozšířená. Značka Indesit nám přináší myčky, pračky, ledničky, mrazničky, varné desky, digestoře, trouby a další bílou techniku.
LG
Značka LG je u nás oblíbená, a to především její špičkové telefony, televize a další zábavní technika, zvláště ta, která je vybavena speciální technologií OLED. Nezklamou vás ale ani sušičky, pračky, vysavače a další výrobky.
Samsung
Japonská značka Samsung je u nás nejrozšířenější ve formě telefonů, chytrých hodinek a televizí. Do domácnosti může Samsung dodávat digestoře, trouby, sporáky, myčky, topidla, pulsmetry, krokoměry a další produkty.
Whirlpool
Whirlpool trh s pračkami obohatil svou patentovanou funkcí “šestý smysl”, který usnadňuje prací cykly. Whirlpool u vás doma můžete potkat v podobě velice kvalitní ledničky, myčky, vinotéky, topidla a dalších výrobků.
Cenové kategorie praček
Pračky do 5 000 Kč
V této cenové kategorii seženete levnější pračky třídy A++, s hlučností do 60 dB a kapacitou do 5 kg. V této cenové kategorii také najdete tzv. minipračky: přístroje na nenáročné rychlé praní například na koleji nebo chatě. Běžné automatické pračky této kategorie zpravidla postačí menším rodinám, cca do 3 členů.
Pračky do 10 000 Kč
Pračky v této cenové kategorii mohou mít energetickou třídu až A+++, hlučnost do 60 dB, kapacitu do 7 kg. Mívají poměrně nízké maximální otáčky (1000 – 1200 otáček za minutu). Jedná se o standardní pračky pro rodiny do 4 členů, které občas perou i větší kusy prádla, jako jsou lůžkoviny, zimní bundy a kabáty. Je možné najít v této cenové kategorii i pračky se sušičkou (například Candy), počítejte však s nižší energetickou třídou (B).
Pračky do 20 000 Kč
V této cenové kategorii najdete pračky se sušičkou energetických tříd A a B. Pračky bez sušičky lze sehnat ale i v úspornější variantě A+++(-30 %) nebo A+++(-40 %) a lepší. Kapacita pračky může přesahovat 10 kg. Některé pračky mívají dlouholetou nebo dokonce doživotní záruku na motor. Co se otáček týče, některé pračky mají až 1800 otáček za minutu, nicméně takové odstřeďování může být spíše na závadu. Většina modelů je poměrně tichá, některé z nich při praní nepřesahují hladinu hluku 50 dB.