Plynové grily
Připravili jsme si pro vás srovnání plynových grilů. Zvolili jsme sedm produktů, u nichž jsme srovnali několik zásadních kritérií, jež vás budou zajímat.
Nejlepší plynové grily
V našem srovnání vyšel jako nejlepší plynový gril Campingaz 4 SERIES CLASSIC LS PLUS. Má celkem pět hořáků, vysoký výkon 15,1 kW/hod, ale také vyšší spotřebu plynu. Těsně za ním se v našem srovnání umístil plynový gril G21 California BBQ Premium line s výkonem 12,6 kW/hod a celkem čtyřmi hořáky. Na třetí místo jsme zařadili plynový gril Weber Genesis II E-310GBS s výkonem 11 kW/hod a celkem třemi hořáky.
- Velká grilovací plocha
- Vestavěný teploměr
- Piezo zapalování
- Vyšší spotřeba plynu
- Vyšší hmotnost
- Dostatečná grilovací plocha
- Piezo zapalování
- Vestavěný teploměr
- Vyšší spotřeba plynu
- Velká grilovací plocha
- Velký výkon
- Elektrické zapalování
- Vyšší spotřeba plynu
- Vyšší hmotnost
- Velký výkon
- Vyklápěcí rošt pro pozvolné grilování a ohřívání
- Piezo zapalování
- Vyšší spotřeba plynu
- Velký výkon
- 1 boční hořák
- Podsvícené ovládací knoflíky
- 2 hlavní hořáky
- Vyšší hmotnost
- Vyšší spotřeba plynu
- 3 hlavní hořáky
- Velký výkon
- Tuk nekape do plamene
- Vyšší spotřeba plynu
- 1 boční hořák
- Velký výkon
- Elektrické zapalování
- Vyšší spotřeba plynu
- 2 hlavní hořáky
- Menší grilovací plocha
- 3 hlavní hořáky
- Střední výkon
- Tuk nekape do plamene
- Menší grilovací plocha
- Světlo na rukojeti (osvětlení gril. plochy)
- Střední výkon
- Možnost pečení jako v troubě
- 2 hlavní hořáky
- Střední výkon
- Piezo zapalování
- Vestavěný teploměr
- 2 hlavní hořáky
- Menší grilovací plocha
- Střední výkon
- Piezo zapalování
- Vestavěný teploměr
- 2 hlavní hořáky
- Menší grilovací plocha
- Střední výkon
- Tuk nekape do plamene
- Lze propojit s telefonem
- 2 hlavní hořáky
- 1 boční hořák
- Nízká váha
- Střední výkon
- 2 hlavní hořáky
- Menší grilovací plocha
- Nízká hmotnost
- Kompaktní rozměry
- Elektrické zapalování
- Nutné dokoupit pojízdný vozík nebo stolek
- 1 hlavní hořák
- Menší výkon
- Cestovní gril
- Nízká hmotnost
- Piezo zapalování
- Menší výkon
- Menší grilovací plocha
- 1 hlavní hořák
Nejprodávanější plynové grily
Výhody a nevýhody plynových grilů
Na trhu najdete velké množství grilů. Plynové grily najdete mezi dalšími typy, mezi které patří například grily elektrické a grily na dřevěné uhlí nebo brikety. Jak si plynové grily stojí ve srovnání s konkurencí?
- rychlá příprava pokrmů
- plynulá a jednoduchá regulace tepla
- nevydává štiplavý kouř: vhodný pro grilování na terase nebo pod pergolou
- rychlé rozpálení (do 10 minut)
- dlouhá životnost grilu
- úklid a údržba jsou velmi snadné, protože plyn samotný nevytváří v grilu odpad
- nutnost manipulace s propan-butanem
- dražší a těžší, než grily na dřevěné uhlí
- propan-butanová láhev je dražší, než uhlí nebo brikety
Jak vybrat plynový gril?
Typ plynového grilu
Rozlišujeme tři základní typy plynového grilu, na které je možné při výběru narazit.
Kontaktní gril
Materiál plotny nebo roštu se nahřeje na vysokou teplotu a to dále předává do připravovaných pokrmů. Hořáky umístěné pod těmito plochami rozkládají teplo rovnoměrně po celé ploše grilu.
Lávový gril
Lávové grily fungují zpravidla podobně, jako běžné kontaktní grily, ale jejich grilovací plocha je vyrobena z lávového kamene, který má úžasnou schopnost pojímat a předávat teplo. Lávový kámen je navíc samočistící; stačí jej po přípravě jídla rozehřát na pět minut na nejvyšší výkon a všechny nečistoty se spálí. Kámen je možné také doplnit litinovými pláty, například na pokrmy připravované v těstíčku. Lávový kámen však při běžném používání vydrží pouze jednu sezónu, poté se začne drolit.
Gril s RBS technologií
Technologie s nejmodernějšími parametry pro zdravé grilování. Hořáky jsou umístěny po straně, takže do nich neodkapává tuk, ani šťáva. Zamezuje se tedy možnému vzplanutí těchto nečistot. Teplota se reguluje plynuleji. Některé modely mají v balení i brikety či lávové kameny, které však plní pouze estetickou funkci.
Velikost grilovací plochy
Velikost grilovací plochy by měla odpovídat vytížení grilu. Čím víc lidí obsluhujete, tím větší plochu budete potřebovat. Je tedy subjektivně jen a jen na vás, jakou plochu si zvolíte. Plocha grilu je udávána v centimetrech čtverečních. Malé grily pro pár (2-4) lidí mají něco okolo 1500 cm2, grily pro 8 až 10 strávníků mají více než 3000 cm2.
Počet hlavních hořáků
Zde platí pravidlo “čím více, tím lépe”. S více hořáky je výhřevnost grilovací plochy vyšší. Gril by měl mít alespoň 2 hořáky a měly by být samostatně a plynule regulovatelné. Většina lepších modelů však mívá 3 a více hlavních hořáků.
Počet bočních hořáků
Vedlejší hořáky se hodí k přihřívání příloh, omáček nebo jiných hotových pokrmů, případně k opečení topinek. U některých modelů jsou i vedlejší hořáky supervýkonné.
Výkon
Výkon grilu je jedním z nejdůležitějších parametrů plynového grilu. Čím vyšší je výkon grilu, tím rychleji se vyhřeje rošt nebo připravovací plocha. Pro rodinu o čtyřech členech stačí gril s výkonem okolo 5-7 kW, pro větší akce je dobré volit grily s výkonem 10 a více kW. Výkon hořáků se může pohybovat ve velkém rozpětí od 2 kW až do cca 24 kW, a to v závislosti na velikosti grilu, jeho ceně a celkové stavbě.
Materiál roštu
Existuje mnoho různých materiálů roštu, v našem srovnání jsme se soustředili na tři typy. Smaltovaný rošt je příjemný na použití, ale nesmí se moc důkladně drhnout kovovými kartáči, jinak může dojít k poškození povrchu. Chromovaný rošt dobře odolává rzi a skvěle rozvádí teplo. Litinový rošt se hůře čistí, zato lépe vodí teplo.
Grilovací plocha
Rozlišujeme tři druhy grilovací plochy: žebrovanou, hladkou a rošt. Ideální je gril s možností kombinovat tyto povrchy. Rošty a žebra jsou méně kontaktní, jsou vhodné pro steaky, ryby, hladký povrch je vhodný pro přípravu burgerů nebo palačinek.
Příkon
Parametr příkonu popisuje rychlost zahřívání a spotřebu plynu. Čím vyšší je příkon grilu, tím je vyšší spotřeba plynu.
Rozměry a hmotnost
Jedná se o informace, které budete potřebovat k tomu, abyste mohli gril pohodlně přesouvat a také jej měli kde uskladnit. Proto tyto údaje sledujte při nákupu.
Příslušenství
Ke grilu je možné sehnat velké množství různého příslušenství. Některé grily mají více možností úpravy plochy: k roštu je možné používat i přídavné litinové pláty, na nichž je možné grilovat některé druhy zeleniny. Některé grily podporují připojení wokových pánví, v nichž je možné připravit některé druhy míchaných pokrmů nebo minutek. Někdy je možné na grilu připravit jídla, která byste na grilovačce nehledali: pizzu, paellu nebo dezerty. Pokud váš gril nedisponuje teploměrem, je možné si jej přikoupit navíc. Pak je možné pořídit běžné příslušenství, jako ke všem grilům: podpalovače, jehly a další druhy grilovacích nádob (litinové hrnce, keramické pekáče apod.).
Plynová regulace
Intenzita plamene je volitelná regulováním přívodu plynu. Nejčastěji se setkáte s klasickými otočnými kolečky, jako je tomu např. u sporáku. Díky tomu můžete jednoduše regulovat teplotu grilu.
Vestavěný teploměr
Pokud váš pokrm vyžaduje přesnou teplotu, integrovaný teploměr přijde vhod. Vždy tak budete vědět, jaká je zrovna teplota a zda se váš pokrm připravuje správně.
Odkládací prostor
Odkládací plocha je velmi skvělou vlastností. Můžete si na ni odložit cokoliv, co zrovna nepřijde na gril, ale chcete to mít blízko po ruce – grilovací náčiní, marinádu, předpřipravené nebo hotové pokrmy.
Pojízdná kolečka
Gril má zabudovaná kolečka, díky kterým je možné jím pohybovat. To oceníte především, pokud s grilem budete častěji manipulovat a přesouvat jej mezi více místy.
Druh zapalování
Grily je možné zapálit i bez sirek. K dostání jsou dva druhy zapalování: piezo nebo elektrické. Piezo zapalování zahrnuje použití dvou mechanických křesadel. Elektrické zapalování používá k zažehnutí jiskru z elektrického výboje. Elektrický výboj je rychlejší pro manipulaci a také pohodlnější, protože jeho tlačítko mívá lehčí stisk, na druhou stranu piezo nepotřebuje žádné napájení. Elektrické zapalování je totiž napájeno pomocí baterií (nejčastěji tužkových AA).
Cena
Plynové grily do 5 000 Kč
Menší plynové grily pro rodinné a domácí účely, případně camping. Grily jsou lehčí, mají menší plochu, avšak nechybí jim piezo zapalování, odkládací prostor či víko. Ideální gril do 5000 Kč, který se hodí na zahradu je například Campingaz 2 SERIES CLASSIC LX VARIO. Pokud hledáte vhodný plynový gril na cesty, tak nejlepší volnou je Campingaz Party Gril 400.
Plynové grily od 5 000 do 10 000 Kč
Grily pro použití na středních až větších rodinných akcích (cca pro 10 osob). V podstatě oproti předchozí kategorii vynikají hlavně kapacitně. V této cenové hladině můžete zvolit třeba plynový gril G21 California BBQ Premium line.
Plynové grily od 10 000 Kč
Grily se zajímavým vybavením, velkou kapacitou plochy, vynikajícím příkonem a bytelnou konstrukcí. Grily disponují velkými počty hořáků (cca 4 – 6). Velké grily s cenou v řádech desetitisíců bývají vyrobeny precizněji (například s větším podílem nerez oceli na těle). Gril může mít více vestavěných teploměrů, chrániče hořáků, přídavné plochy, jehly a nádoby. Do této cenové kategorie patří i menší, designové kvalitní BBQ grily se zabudovanými vychytávkami, jako je trychtýř na odvod mastnoty, a kvalitní konstrukcí včetně bytelného vozíku a pevných koleček. V cenové kategorii nad 10 000 Kč neuděláte chybu plynovým grilem Campingaz 4 SERIES CLASSIC LS PLUS nebo plynovým grilem Weber Genesis II E-310GBS.