Monitory dechu
V současné době jsou monitory dechu nedílnou součástí a velmi oblíbeným pomocníkem, který ocení především rodiče, protože jim zaručí klidnější spánek. Monitory dechu se vyznačují jako bezpečný doplněk, který se postará o správný, bezproblémový a pravidelný dech miminka během jeho spánku.
Monitory dechu jsou vhodné pro všechny ty, kteří se starají o předčasně narozená miminka a miminka se zdravotními problémy. Mimo to jsou také vhodné pro zdravé děti až do jednoho roku věku. Poprvé se s monitorem dechu obvykle setkávají maminky v porodnici, kde se detailně kontroluje dech všech narozených miminek. Monitory dechu se používají především proto, aby zabránili před známým strašákem – syndromem náhlého kojeneckého úmrtí (SIDS).
Níže naleznete výběr těch nejlepších monitorů dechu. Ke každému produktu jsou poskytnuty detailní informace a přidané hodnocení. Pod výčtem těch nejlepších monitorů dechu naleznete nákupního rádce, který vám pomůže při výběru tohoto správného přístroje pro vás.
Nejlepší monitory dechu dle hodnocení
- Přenosný
- Vibrace
- Připínání na plenku
- Chybí baterie v balení
- Vhodný pro dvojčata
- Tloušťka matrace bez omezení
- Zpětné přehrávání
- Chybí vibrace
- Vhodný pro dvojčata
- Tloušťka matrace bez omezení
- Zpětné přehrávání
- Chybí vibrace
- 2 desky v balení
- Vyšší hlasitost alarmu
- Světelný indikátor vybité baterie
- Chybí vibrace
- Chybí zpětné přehrávání
- Chybí baterie v balení
- 2 desky v balení
- Vyšší hlasitost alarmu
- Doporučená hmotnost 2 až 15 kg
- Chybí vibrace
- Chybí zpětné přehrávání
- Chybí baterie v balení
- Náhradní podložka lze dokoupit
- Vyšší hlasitost alarmu
- Vhodné pro domácí použití, nemocnice, porodnice
- Chybí vibrace
- Chybí zpětné přehrávání
- 1 podložka v balení
- Náhradní podložka lze dokoupit
- Vyšší hlasitost alarmu
- Doporučená hmotnost 2 až 20 kg
- Chybí vibrace
- Chybí zpětné přehrávání
- 1 podložka v balení
- Náhradní podložka lze dokoupit
- Vhodné pro domácí použití, nemocnice, porodnice
- Doporučená hmotnost 2 až 15 kg
- Chybí vibrace
- Chybí zpětné přehrávání
- 1 podložka v balení
Nejprodávanější monitory dechu
Jak jsme hodnotili monitory dechu?
V tomto srovnání jsme se nejvíce zaměřili na parametry jako zvukový a světelný alarm. Vyšší váhu jsme také kladli na indikátor vybité baterie a dalším důležitým parametrem při výběru produktů do testu byla také zdravotní certifikace, kterou všechny produkty splňují. Menší váhu jsme kladli na počet desek v balení, jaká je hlasitost alarmu, zda je možné zpětně přehrávat záznam a jestli mají monitory dechu vibrace.
Druhy monitorů dechu
Deskový monitor dechu
Tyto typy monitoru dechu patří mezi ty nejčastěji využívané typy. Obsahuje snímací desku neboli podložku, která je připojena k řídící jednotce. Tato snímací deska se ukládá pod matraci. Deska disponuje speciálními snímači, které jsou schopné upozornit pomocí zvukových alarmů na nedostatek nádechů a výdechů miminka.
Monitor dechu na plenku
Monitory dechu na plenku jsou vhodné pro ty, kteří potřebují něco přenositelného. Tento monitor dechu se připevňuje na plenku dítěte. To znamená, že jej už nemusíte nikam jinam připojovat. Velkou výhodou je přenositelnost, která vám umožní mít miminko kdekoliv, a především pod neustálým dohledem a kontrolou.
Jak vybrat monitor dechu?
Napřed si ujasníme dva pojmy, které jsou často zaměňovány mezi sebou, a to monitory dechu s klasickými dětskými chůvičkami. Obě tyto pomůcky jsou důležitou součástí základní výbavy pro miminko. Dětské chůvičky mají především za úkol sledovat miminko či větší dítě ve vedlejším pokoji a poskytnou vám přenos hlasu a ty vybavenější i možnost přenosu obrazu. Naopak monitory dechu jsou bezpečným doplňkem, který monitoruje bezproblémový a pravidelný dech miminka během jeho spánku. V současné době jsou na trhu i kombinace dětských chůviček a monitorů dechu.
Jak už bylo zmíněno, monitor dechu je velmi nezbytnou součástí, pokud máte předčasně narozené miminko, miminko se zdravotními problémy, nebo novorozence a zdravé děti do jednoho roku věku. Toto rozmezí věku je bohužel nejčastější věk, kdy se může objevit syndrom náhlého úmrtí. Ostatně samotná délka používání monitoru dechu je pouze na vás. Obecně se doporučuje používat minimálně do 1 roku života miminka.
Při samotném výběru je nutné se zaměřit na důležité parametry jako je zvolení správného typu a dalších přídavných funkcí, které vám usnadní práci.
V první řadě se zaměřte na zvolení správného typu monitoru dechu. To znamená, zdali miminko spí v jedné posteli (deskový monitor dechu) nebo potřebujete variantu přenosnou (monitor dechu na plenku).
Dále se zaměřte na to, kolik snímacích podložek budete potřebovat. Pokud máte jedno miminko a spí pouze v postýlce, zřejmě nebude potřeba více podložek. Pokud by avšak bylo potřeba, některé modely nabízejí možnost rozšíření a dodatečně dokoupit další podložku navíc. Jiné varianty monitorů dechu nabízí součástí balení 2 nebo i 4 snímací desky. Ty jsou obecně vhodné pro dvojčata či vícerčata.
Dalším důležitým parametrem je seznámení se o vhodnosti matrace. Některé deskové monitory dechu totiž nefungují správně pokud je na snímací desce matrace pružinová. Všechny ostatní matrace jsou vhodné a fungují správně, avšak obecně by měla mít matrace maximální tloušťku 12 cm.
Pokud se rozhodnete koupit nový monitor dechu, tak si nemusíte dělat žádné starosti s kalibrací přístroje. Monitor dechu je správně a bezpečně nastaven ze samotné výroby. Pokud byste se rozhodli koupit monitor dechu z “druhé ruky”, mějte se na pozoru, protože nemáte žádnou záruku o tom, že monitor dechu funguje správně. Je tedy vhodné požádat výrobce o kalibraci. Monitor dechu by se měl nechat kalibrovat a zkontrolovat alespoň jednou za 2 roky a pouze v certifikovaném servisu. Samotná kalibrace zajistí perfektní a správný přesnost senzoru a omezí se tak výskyt falešných alarmů.
Zvukový alarm
Zvukový alarm neboli akustické upozornění bývá obvykle k dispozici u všech monitorů dechu. Je to důležitá funkce, která vás upozorní na to, pokud nebyl rozpoznán nádech, výdech miminka, nebo se frekvence dýchání sníží obvykle pod 8 vdechů za minutu. Zvukový alarm se spustí asi po 20 sekundách. Hlasitost alarmu se nejčastěji pohybuje okolo 85 dB. Obecně se považuje za to, že čím vyšší hlasitost, tím lépe.
Světelný alarm
Světelný alarm neboli vizuální upozornění bývá vedle zvukového alarmu také u většiny monitorů dechu součástí. Díky barevným diodám dostanete okamžitě upozornění, pokud něco není v pořádku. Obvykle upozorňuje na to, zdali je přístroj zapnutý nebo na to, že nebyly rozpoznány nádechy a výdechy miminka.
Indikátor vybité baterie
Monitory dechu jsou nejčastěji napájeny pomocí baterií. Problikávají kontrolka indikátoru vybité baterie vás upozorňuje, že bude třeba nutná výměna baterie. Obvykle tyto baterie v monitoru dechu vydrží až 6 měsíců, ale především je to vždy závislé na tom, jaké přídavné funkce monitoru dechu často používáte. Protože používáním přídavných funkcí se může zrychlit vybíjení baterie.
Zdravotní certifikace
Pokud potřebujete mít jistotu, a především požadujete správné fungování monitoru dechu, doporučujeme vám se zaměřit i na zdravotní certifikace, kterými přístroje disponují. Většina monitorů dechu je bezpečných díky zdravotním certifikacím, které jsou součástí. Jsou bezpečné a hojně se využívají v porodnicích, nemocnicích, tudíž je možné je používat i v domácím prostředí. Zdravotní certifikace vám garantují bezpečnost a správnou funkčnost přístroje na kterou se můžete bez problémů spolehnout.
Počet desek v balení
Pro některé uživatele to může být rozhodující parametr, pokud budete potřebovat více podložek než jen jednu. Těch důvodů může být více, například se vám narodí dvojčata nebo vícerčata nebo poměrně dost praktickou věcí je, že budete chtít umístit dvě podložky na různá místa a nebudete chtít podložky přenášet. Někteří výrobci mají možnost dodatečně náhradní podložku dokoupit. Snímací desky jsou nejčastěji ve tvaru kruhu nebo obdélníku. Je zcela na vás, kterou z nich si vyberete.
Hlasitost alarmu
Jak už jsme zmínili, tak zvukový alarm je důležitou součástí. Obecně se hlasitost alarmu nejčastěji pohybuje okolo 85 dB. Je vhodné tedy vždy vybírat monitor dechu s vyšší hlasitostí. Obecně platí, že čím je hlasitost vyšší, tím lépe. To znamená, že dostatečně vysoká hlasitost vás dokáže upozornit i v jiné místnosti, kde se zrovna nacházíte. Například intenzita hluku okolo 85-90 dB se obecně přiřazuje ke křiku, jedoucími motorovému vozidlu, či vlaku nebo zapnutému vysavači.
Možnost zpětného přehrávání záznamu
Funkce zpětného přehrávání záznamu nám umí zajistit možnost zpětného přehrání nahrávaného dechu miminka. Zpětně se dá přehrávat několik minut nebo i hodin. Vždy je to závislé na samotném modelu monitoru dechu.
Vibrace
Tato vibrační funkce je součástí monitorů dechu na plenku. Ještě před samotným spuštěním alarmu začne přístroj vibrovat, aby se dítě samo nadechlo. Tyto vibrace jsou spuštěny okamžitě pokud nezaznamenají pohyb bříška miminka. Většinou díky vibracím, tzv. masáží se dítě samo nadechne.
Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS)
Zkratka SIDS – Sudden Infant Death Syndrome v překladu znamená syndrom náhlého úmrtí kojence. Dítě náhle zemře, bez jakékoliv souvislosti a bez jakýchkoliv předchozích projevů nemoci a nebo jiných komplikací. Všeobecně nejohroženější skupinou jsou kojenci do 1 roku věku. Avšak nejčastěji se SIDS vyskytuje mezi 2 a 6 měsícem. K úmrtí většinou dochází během spánku v noci.
Prevence SIDS
Díky době, která pokročila, moderní technologii a dalším vědeckým poznatkům je možné zvýšit pravděpodobnost záchrany života vašeho miminka. Jak můžeme syndromu náhlého úmrtí předcházet?
- Monitor dechu – nejúčinnější prevence. Sleduje a kontroluje dechové pohyby miminka a zaznamenává různé odchylky jako jsou nepravidelný dech nebo zpomalení a podobně.
- Sdílení společné postele – velmi lákavá věc pro obě strany, ale hrozí neúmyslné zalehnutí miminka nebo zamotání do peřiny a následné dušení.
- Spánek ve společné místnosti – nejlepší variantou je, když bude vaše miminko spát ve své posteli a ve stejné místnosti jako vy. Je absolutně nevhodné nechávat miminko spát v jiné místnosti. Mohlo by se totiž stát, že neuslyšíte alarm monitoru či jinou krizovou situaci, která může během spánku nastat.
- Spánek na zádech – nejvhodnější poloha pro miminko. Pokud dítě chceme uložit ke spánku v poloze na bříšku, tak se doporučuje pouze přes denní spánek, který musíme pečlivě a neustále kontrolovat.
- Zdravá postýlka – dbejte na zabezpečení postýlky. To znamená, odstraňte všechny možné pomůcky a předměty, které by mohly ve spánku zakrýt miminku hlavu. Dejte si také pozor na lůžkoviny. Ideální je ke spánku použití spacího pytle nebo zavinovačky, které si miminko nepřetáhne přes hlavu.
- Přikrytí hlavy – není vhodné přikrývat hlavu miminka. Uzavřený prostor může způsobit vydechovaný vzduch a žádný příliv čerstvého.
- Dudlíky a šidítka – vědecky prokázáno, že při spánku snižují riziko SIDS.
- Nekuřácké prostředí – dodržujte nekuřácké prostředí, jak v místnosti, kde miminko spí, tak i v celé domácnosti.
- Vhodná teplota pro spánek – se uvádí v rozmezí od 16-20 °C. Miminko by mělo být oblečené s přihlédnutím teploty. Dejte si pozor na přehřátí miminka nebo naopak na jeho podchlazení. Pokud si nejste jistí, zkontrolujte miminko na jeho zátylku, ten by měl být při velkém přehřátí na omak zpocený a vlhký od potu.
- Kojení – pokud je to možné, je vhodné kojit své dítě alespoň do 6 měsíců života.