Klasické vysavače
Vysavač je pro mnoho lidí neopomenutelným pomocníkem, zvláště pokud žijí v domácnosti s dětmi nebo zvířaty. Jak vybrat ten pravý vysavač pro vás, vaši rodinu a domácnost?
Níže naleznete výběr těch nejlepších klasických vysavačů. Ke každému produktu jsou poskytnuty detailní informace a přidané hodnocení. Pod výčtem těch nejlepších klasických vysavačů naleznete nákupního rádce, který vám pomůže při výběru tohoto správného přístroje pro vás.
Nejlepší klasické vysavače dle hodnocení
- Vysoká účinnost vysávání tvrdých podlah
- Vysoká účinnost vysávání koberců
- Pro domácnost se zvířaty
- Nemá indikátor zanesení filtru
- Vysoký příkon
- Vhodné pro alergiky
- Pro domácnost se zvířaty
- Kratší přívodní kabel
- Energetická třída D
- Vysoká účinnost vysávání tvrdých podlah
- Vysoká účinnost vysávání koberců
- Pro domácnost se zvířaty
- Nemá indikátor zanesení filtru
- Pro domácnost se zvířaty
- Vysoká účinnost vysávání tvrdých podlah
- Vysoký příkon
- Energetická třída D
- Vyšší hmotnost
- Nemá indikátor zanesení filtru
- Pro domácnost se zvířaty
- Vhodné pro alergiky
- Vysoká účinnost vysávání tvrdých podlah
- Vyšší hmotnost
- Menší odpadní nádobka
- Pro domácnost se zvířaty
- Vhodné pro alergiky
- Energetická třída A
- Nižší účinnost vysávání koberců
- Menší odpadní nádobka
- Pro domácnost se zvířaty
- Vhodné pro alergiky
- Vysoká účinnost vysávání tvrdých podlah
- Kratší přívodní kabel
- Vysoká účinnost vysávání tvrdých podlah
- Vhodné pro alergiky
- Pro domácnost se zvířaty
- Nemá indikátor zanesení filtru
- Vysoká účinnost vysávání tvrdých podlah
- Vysoká účinnost vysávání koberců
- Vhodné pro alergiky
- Nižší účinnost vysávání koberců
- Plastové trubice
- Kratší přívodní kabel
- Vysoká účinnost vysávání tvrdých podlah
- Vysoký příkon
- HEPA filtr
- Není vhodný pro alergiky
- Není vhodné pro domácnosti se zvířaty
- Chybí turbo kartáč
Nejprodávanější klasické vysavače
Jak jsme hodnotily klasické vysavače?
V tomto srovnání jsme rozdělili parametry do tří důležitých kategorií:
- Vysávání
- Obsluha
- Příslušenství
Hlavní parametry
V této sekci jsme se nejvíce zaměřili na parametry jako jsou provedení vysavače (bezsáčkové/sáčkové), zdali má vysavač HEPA filtr nebo jaký má příkon.
Obsluha
V této sekci jsme se nejvíce zaměřili a hodnotili parametry akční rádius a nebo objem sáčku nebo nádoby konkrétního vysavače.
Příslušenství
V sekci příslušenství jsme nejvíce kladli důraz na materiál trubic vysavače.
Typy vysavačů
Klasické
Jedná se o běžné vysavače s klasickou konstrukcí: bytelné tělo, které skrývá motor i zásobník na odpad, vede z něj hadice do tyče, na níž je připojen nástavec dle vašeho výběru a dle plochy, kterou čistíte. Většina klasických vysavačů je opatřena kolečky pro snazší pohyb po bytě. Klasické vysavače jsou napájeny přímo z elektrické sítě. Těmito vysavači se budeme v tomto článku zabývat.
Tyčové
Tyčové vysavače bývají menší a lehké. Tělo vysavače je připevněno na tyči, s níž se pohybujete po bytě a do níž se sbírají nečistoty. Většinou nalezneme vysavače, které jsou napájeny akumulátorem, klasické tyčové vysavače s kabelem dnes již z nabídky pomalu mizí. Většinu z nich je možné rozložit na ruční vysavač. Některé tyčové vysavače můžeme pořídit i se zabudovaným mopem.
Ruční
Ruční vysavače bývají maličké, napájeny většinou z akumulátoru, jenž se nabíjí ze sítě. Ruční vysavač je lehký výrobek, který se drží v ruce a slouží k vysávání zvýšených ploch, kde by nejlépe sloužil smetáček a lopatka, třeba části kuchyňské linky, knihovna, parapet a další podobná místa. Ruční vysavače mívají menší výkon, který navíc klesá s % nabité baterie.
Robotické
Robotické vysavače zkrátka vysávají samy. Některé dražší typy vysávají podle mapy načtené z aplikace v telefonu, jiné typy vysávají nahodilým pohybem po bytě. Některé z těchto vysavačů zvládnou i lehké setření drobného prachu a dokonce se můžeme setkat i s robotickými vysavači, které umí mopovat.
Průmyslové
Průmyslové neboli víceúčelové vysavače jsou jsou multifunkční profesionální vysavače, které jsou vhodné k použití komplexního úklidu pro průmysl, v garáži, dílně, průmyslové hale, na stavbě nebo v objektu kanceláří a na dalších podobných místech. Obecně tento typ vysavačů není příliš vhodný k vysávání domácností. Má robustní velké tělo, včetně pojezdových koleček a dlouhé sací hubice.
Proč potřebujete nový klasický vysavač?
Pokud si nejste jistí, jestli potřebujete nový vysavač, zamyslete se, jak byste odpověděli na následující otázky. Pokud jste alespoň na tři otázky odpověděli NE, je čas na koupi nového vysavače.
- Zvládáte udržovat podlahu čistou, bez chlupů a nečistot za pomoci koštěte?
- Vysává váš vysavač nečistoty z koberce či podlahy s lehkostí, bez nutnosti vracení se na stejná místa?
- Vysává váš vysavač dostatečně i na střední výkon?
- Má váš vysavač dostatečnou kapacitu zásobníku?
- Je možné vysávat bez papírového sáčku (buď do plastového zásobníku, nebo látkového sáčku)?
- Je váš vysavač zakoupen v posledním desetiletí?
Údržba vysavače
Aby vám vysavač dlouhá léta sloužil, je nutné dodržovat základní údržbu. Ta se vám vyplatí i po zdravotní stránce; čistý vysavač vám nezpůsobí zdravotní problémy.
Pravidelně čistěte nádobku na odpad
Vyměňujte sáček s odpadem a vysypávejte nádobku na odpad. Odpad by se neměl ukládat ve vysavači dlouho, může dojít k rozmnožení bakterií a mikrobů.
Pravidelně vyměňujte filtry (vstupní i výstupní)
Vysavače mívají vstupní a výstupní filtr. Vstupní filtr chrání vysavač a jeho motor před poškozením, výstupní filtr čistí vzduch, který se vrací do prostoru. Oba dva je nutné udržovat v čistotě. Některé plastové filtry dokáží zachytit větší předměty a chránit tak vysavač před mechanickým poškozením, například špendlíky, kousky lega apod. Výměnou filtrů zlepšujete tah vysavače. Každý filtr vyžaduje jinak častou výměnu, v podstatě by ale neměl jeden filtr být použit déle, než rok.
Čistěte kartáče a koncové hlavice
Pokud chcete, aby se stal vysavač nástrojem proti špíně a nepořádku, měl by být i on sám čistý. Vlhkým hadříkem proto omývejte jemný prach z míst, kam dosáhnete (pozor na vniknutí vody do motoru!) a odstraňte chlupy a vlasy z kartáčů a hubic. kartáče pak fungují mnohem efektivněji.
Pozor na to, co vysáváte
Pokud váš vysavač není určen na mokré čištění, nepoužívejte jej na vysávání tekutin a mokrých povrchů. Nepoužívejte mokrý zásobník na odpad. Pozor také na vysávání velice jemných částeček, například byste neměli vysávat mouku, která dokáže poškodit motor.
Parametry a funkce
Příkon
Příkon znamená, kolik energie spotřebuje vysavač (nebo jakýkoliv spotřebič) během práce. Čím vyšší je příkon, tím více vysavač spotřebuje při práci energie. Příkon stoupá s množstvím funkcí a často i s výkonem. Obvyklý příkon klasického vysavače se pohybuje okolo 300-800 W.
Výkon
Výkon popisuje sací výkon motoru. Sací výkon by měl odpovídat přibližně 30-35 % příkonu. Moderní jsou také “zelené vysavače”, které mají menší příkon, než stejně výkonné vysavače. Díky nim můžete vysávat úsporněji a přesto stále s dostatečným výsledkem. Vysoký výkon je dosažen perfektním utěsněním a kvalitní filtrací. Ačkoli příkon může s výkonem stoupat, rozhodně není pravidlem, že by vysoký příkon znamenal solidní výkon.
Potřebujeme najít rovnováhu mezi příkonem a výkonem, aby vysavač vysával dostatečně a zároveň nás jeho provoz nestál spoustu peněz. Vysavače jsou po této stránce hodnoceny třemi písmeny abecedy hodnotící tři kritéria: kvalita filtrování prachu, úroveň vysávání koberců a provoz na tvrdé podlaze. Nejlepším hodnocením je zde A.
Spotřeba energie
Roční spotřeba je udávána v jednotkách kWh/annum. Evropská unie tento údaj definuje jako “výši spotřeby energie při padesáti vysáních plochy o rozloze 87 m²”. Lidsky řečeno tento údaj ukazuje, kolik energie spotřebují různé vysavače ve stejných podmínkách.
Hlučnost
Běžná hlučnost vysavače by měla být mezi 60 a 80 dB. 80 dB už překonává například silniční provoz. Oproti tomu 60 dB je hlasitost šumícího listí. Čím více času trávíte vysáváním, tím hůře snášíte hluk.
Hmotnost
Důležitost hmotnosti u klasických vysavačů je závislá na více faktorech; při běžném vysávání se vysavač po kolečkách sune za vámi, ale pokud vysáváte několikapatrový dům, budete muset vysavač patrně vynést po schodech, což u velkého modelu může znamenat velkou námahu a diskomfort. Pokud je vámi vybraný vysavač velice těžký, zvažte, jak často ho budete zvedat.
Sáček vs. nádoba na odpad
Vysavače mívají několik typů nádob na odpad:
Sáček (= sáčkový vysavač)
Nejklasičtější vysavače jsou sáčkové. Sáčky zajišťují hygienickou práci s odpadem, což využijete například, když se v bytě zbavujete parazitů. Sáčky zvyšují filtraci vzduchu, takže ven z vysavače odchází čistý vzduch. Některé sáčky navíc disponují záklopkou, která znemožňuje vysypání sáčku. Papírový sáček je tedy nejhygieničtější variantou, přestože z dlouhodobého hlediska vyjde trochu dráž, než další možnosti. Problém taky může nastat při nákupu sáčků. Sehnat papírový sáček na starší model v kamenné prodejně je dnes už docela komplikované.
Ani v případě, že už máte sáčkový vysavač a výměna sáčků vám z nějakého důvodu vadí, není nutné se držet papírového sáčku. Ve většině elektro prodejen najdete látkové sáčky, které stačí vysypat do popelnice, nicméně urputné vysypávání pytlíku má za vinu rozfoukání prachu po okolí, a to i na vás. Látkový pytlík je laciná náhrada bezsáčkového vysavače, do které si nechcete kupovat neustále papírové sáčky, které také něco stojí. Občas je sáček nutné šetrně vyprat.
- papírové sáčky jsou nejhygieničtější variantou
- snadné a čisté vyjmutí sáčku z vysavače
- sáček funguje jako filtr navíc
- možnost vybrat si jednorázový sáček, nebo sáček na více použití
- sáčkové vysavače jsou levnější
- nové sáčky stojí peníze
- papírové sáčky (zvláště u starších vysavačů) se někdy těžko shánějí
- použití papírových sáčků není ekologické
- sáčky na více použití se obtížně udržují v čistotě a obtížně se vysypávají
- vysypáváním sáčků na více použití víříme prach po okolí
Plastová nádoba na odpad (= bezsáčkový vysavač)
Plastová nádoba je většině uživatelů příjemná na použití. Nádobku je nutné stejně vysypávat, ale z plastu dostanete nečistoty lépe, než z textilie. Plastová nádobka se dá také snadno vymývat a vždy tak vysávání začnete s čistou nádobkou. Kromě vysypávání nádobky je také často nutné čistit filtr. Nádobka může mít menší objem, než sáček.
- takřka nulové náklady na likvidaci odpadu z vysavače
- klesá množství odpadu (neplýtváme papírem)
- nádoba se snadno udržuje, oplachuje teplou vodou s mýdlem
- jednoduché vysypávání odpadu v průběhu vysávání
- kvalitnější filtr je nutností
- při vysypávání nádoby víříme prach
Nádrž s vodou
Některé vysavače vysílají odpad přímo do nádrže s vodou, přes kterou se vzduch filtruje a čistí. Vysavače mají nižší příkon, aby se voda nedostala do motoru. Nicméně vzduch, který z vysavače vychází, nezapáchá a je vyčištěn od drobného prachu, který nezachytí ani běžný filtr. Protože kromě nádoby s vodou nemá vysavač jiný zásobník odpadu, kromě nádoby na vodu samotné, proto je nutné vodu často vyměňovat.
- nejlepší způsob filtrace vzduchu
- bezzápachový proces
- nižší příkon
- při vysypávání nádobky nevíří prach
- menší kapacita na odpad
- nutnost častěji řešit vyprazdňování zásobníku (v tomto případě výměnu vody)
- nižší estetičnost: špinavá voda bývá skrze průhlednou nádobu vidět
Objem nádoby na odpad
Vysavač potřebuje dostatečnou nádobu. Plný sáček nebo nádoba na odpad snižuje sací výkon a nutnost neustále nádobu vyprazdňovat snižuje váš komfort při vysávání.
Nutno dodat, že kapacita zásobníku je věc snadno řešitelná: z plastového zásobníku odpad zkrátka vysypete. Jedná se ale o obtěžující činnost, zvláště musíte-li plný zásobník řešit několikrát během vysávání. Jiná situace nastává také v případě sáčkového vysavače, protože sáčky stojí peníze a neustále je dokupovat se vám proto může prodražit. V otázce kapacity zásobníku na odpad tedy nemá asi cenu činit nějaké sáhodlouhé výpočty, ale pokud máte možnost, pořiďte prostě vysavač s větším objemem nádoby na odpad.
Filtry
Vysavače mají dva druhy filtru, vstupní a výstupní. Vstupní filtr chrání vysavač před poškozením zvenčí (pokud omylem vysajete něco, co může poškodit motor), výstupní filtr zachytává jemné prachové částečky, načež z něj vystupuje ven jen čistý vzduch.
Motorový filtr
Běžný motorový filtr je tvořen z tenké vrstvy molitanu, filcu nebo dalšího filtračního materiálu, kterým profukuje špinavý vzduch, jehož nečistoty filtr zachytává.
HEPA filtr
HEPA filtr nabízí nejefektivnější způsob čištění vzduchu. Technologii vyvinula NASA a dokáže zachytit i nejmenší částice prachu. Tajemstvím technologie je speciální mikrovlákno. HEPA filtr má více vrstev a čištění vzduchu je tak mnohem efektivnější. Vysavače s HEPA filtrem jsou doporučeny například pro domácnosti s alergiky a astmatiky.
Napájení
Drtivá většina klasických vysavačů je napájena rovnou ze sítě. Kabely jsou namotávány dovnitř a mají různou délku, která může limitovat. Delší napájecí kabel umožňuje snadný pohyb po domácnosti, na druhou stranu prostor pro kabel v útrobách vysavače lze využít lépe, třeba na nádobu na odpad. Nevybírejte vysavače s dlouhým kabelem na úkor jiných důležitějších parametrů. Problém napájení lze vyřešit přepojováním v různých místnostech nebo připojením na prodlužovací kabel.
Příslušenství
Vysavače mívají v příslušenství hadici a hubici na tvrdý povrch (někdy je možné hlavici přepnout na režim vysávání koberce), v sadě také najdete štěrbinový nástavec na špatně dosažitelná místa. Dále je zcela obvyklá malá hlavice na čalounění. Domácnosti se zvířaty ocení nástavec na psí chlupy. Oblíbeným příslušenstvím je turbo kartáč, který rozevře vlasy koberce až na doraz, přičemž dokáže koberec čistit z hloubky a dostane se i do nejnižších vrstev.
Vysavače mívají v sadě také náhradní filtry a HEPA filtry, několik sáčků a vzorek vůně do vysavače. Může se jednat o granulát, nebo tyčinku. Sypké vůně se sypou přímo do sáčku, tyčinky se vkládají kamkoli do prostoru mezi hubici a sáček.
Další funkce
Mokré vysávání
Zajímavou funkcí je mokré vysávání, které umožňuje vysávání nejenom tekutin, ale také složek s obsahem tekutin, jež je obtížné vysát, ale i zamést. Můžete proto vysát třeba podlahu, kde se rozbil květináč s mokrou hlínou.
Indikátor plného koše
Nějakou formou indikace plného zásobníku na odpad nebo sáčku má každý vysavač. Avšak ne vždy je indikátor spolehlivý. Levnější sáčkové vysavače hlásí falešně plný zásobník při nastavení většího sacího výkonu, pravděpodobně proto, že vysavač sáček “přicucne” k senzorům, vysavač si proto myslí, že je zásobník plný.
Ochrana proti převržení
Modernější dražší vysavače disponují ochranou proti převržení a dokáží se dokonce samy zase vzpřímit.
Cenové kategorie
Klasické vysavače do 3 000 Kč
Už od několika stovek je možné sehnat základní vysavač s průměrným či nižším výkonem a vysokou hlučností (okolo 80 dB). Okolo 2 000 stojí základní průmyslové vysavače, které dovedou vysávat i na mokro, mají velkou nádobu i dosah, avšak jsou energeticky náročné a hlučné. Blíže ke 3 000 Kč už seženete vysavač s větší nádobou, hygienickým HEPA filtrem a dlouhým kabelem. Hlučnost vysavačů bývá do 70 dB, objem nádoby může být až 5 litrů.
Klasické vysavače do 10 000 Kč
Klasické vysavače od 3 000 do 10 000 mají některé parametry podobné, jako levnější vysavače, ale nabízí vyšší komfort vysávání: měkčená kolečka, pevné a kvalitní hubice a trubice, mnoho speciálních kartáčů, efektivnější filtry a speciální sady na určité typy úklidu, například čištění auta nebo domácnosti se zvířaty.
Klasické vysavače nad 10 000 Kč
Mnoho klasických vysavačů nad 10 000 Kč na trhu není, protože v této cenové relaci už většinou vysavače do nějaké míry vysávají sami (robotické vysavače) nebo mají jiné formy napájení (aku vysavače). Alternativně lze zde narazit na vysoce kvalitní průmyslové vysavače, které však pro domácí prostředí nejsou vyhovující. Běžné vysavače nad 10 000 Kč mají některé užitečné vychytávky, dovedou například samI kontrolovat a udržovat průtok vzduchu, hlídat zanesení trubic, v případě překulení se sami narovnají. Mají vyšší akční rádius (je možné se pohybovat po větší ploše, kam dosáhne kabel i trubice) a jsou doplněny takřka futuristickými způsoby filtrace vzduchu, které zajistí stoprocentní čistotu.