Elektrické sekačky
Elektrické sekačky jsou levné a praktické. Hodí se především na sekání menších ploch a zahrad. Nezbytností je zásuvka v dosahu kabelu.
Nejlepší elektrické sekačky dle srovnání
- Velký výkon sekačky
- 7 výškových poloh
- Nůž LeafCombs sbírá a drtí listí
- Nemá mulčování
- Velký výkon sekačky
- 7 výškových poloh
- Velký objem sběrného koše
- Nemá mulčování
- Sekačka má pojezd
- Velký výkon
- Mulčování
- Vyšší hmotnost
- Nemá ergonomické madlo
- Mulčování
- 6 výškových poloh
- Velká kolečka
- Menší rozptyl výšky sečení
- Extra lehká sekačka
- 12 výškových poloh
- Ukazatel náplně koše
- Menší výkon sekačky
- Malý objem sběrného koše
- Nemá výškově nastavitelnou rukojeť
- Velký výkon sekačky
- 7 výškových poloh
- Velký objem sběrného koše
- Nemá ergonomické madlo
- Nemá výškově nastavitelnou rukojeť
- Dobrý výkon sekačky
- Pohodlné sečení podél zdi
- 7 výškových poloh
- Nemá ergonomické madlo
- Nemá výškově nastavitelnou rukojeť
- Extra lehká sekačka
- Mulčování
- Pohodlné sečení podél zdi
- Menší výkon sekačky
- 3 výškové polohy
- Malý objem sběrného koše
- Nízká hmotnost
- 5 výškových poloh
- Vhodná na malé plochy
- Malý objem sběrného koše
- Nemá ergonomické madlo
- Nemá výškově nastavitelnou rukojeť
- Velmi nízká cena pořízení
- Extra lehká sekačka
- Vhodná na malé plochy
- Nemá centrální nastavení výšky sečení
- Menší výkon sekačky
- Malý objem sběrného koše
Nejprodávanější elektrické sekačky
Hodnocení a srovnání produktů
V našem srovnání jsme se zaměřili na tři kategorie parametrů:
- sečení
- baterie
- obsluha údržba
Sečení
V této sekci jsme se zaměřili na nastavení výšky sečení a rozsah výškových poloh. Naopak jsme se vyhnuli hodnocení šířky záběru sečení a velikosti sečené plochy. Proč? Tyto parametry jsou při výběru sekačky důležité, ale jejich využití je velmi subjektivní. Rozhodně neplatí, že čím menší šířka záběru sečení, tím horší produkt. Sekačku vybírejte dle vašich potřeb, velikosti pozemku a jeho členitosti. Šířkou záběru a velikostí pozemku jsme se všeobecně zabývali v kategorii Šířka záběru a velikost pozemku. Najdete zde orientační tabulku, která vám pomůže s výběrem vhodného stroje.
Výkon
Hlavní rozdíl mezi benzínovými, akumulátorovými a elektrickými sekačky je především v jejich výkonu. Výkon elektrické sekačky je udáván ve wattech. Ty najdete mezi parametry každého produktu. Obecně platí, že čím větší výkon motor má, tím je sekání efektivnější a jednodušší. Na druhou stranu vyšší výkon znamená vyšší hmotnost a většinou i vyšší hluk. Příkon značí spotřebu energie sekačky. I zde platí, že čím vyšší příkon sekačka má, tím větším výkonem disponuje. Ruku v ruce s tím však jde také vyšší spotřeba energie.
Obsluha a údržba
V této části jsme se nejvíce zaměřili na objem koše na trávu. Větší koš je praktický a nemusíte ho často vysypávat.
Velmi důležitým parametrem je také způsob startování. Benzínové sekačky se většinou startují ručně přes táhlo. Elektrické sekačky nabízí jednodušší možnost startování přes elektrický startér. Stačí otočit klíčkem nebo zmáčknout tlačítko. Podobně jako v autě.
Dále jsme se zaměřili na doplňkové funkce, mezi které patří mulčování, zadní a boční výhoz trávy nebo ukazatel zaplnění koše.
Hodnotili jsme také parametry, které jsou důležité pro obsluhu sekačky. Jaké to jsou? Ergonomické madlo, nastavitelná výška madla nebo ovládání rukojeti.
Jak správně vybrat elektrickou sekačku
V této sekci se zaměříme na vlastnosti elektrických sekaček, které vám pomohou s výběrem toho pravého stroje pro vaši zahradu.
Výhody a nevýhody elektrických sekaček
- nízká hmotnost
- tichý chod
- nenáročný servis
- neznečišťují prostředí
- Elektrická sekačka se hodí především na menší plochy do 600 m2.
- Má kabel zapojený do zásuvky, který vás může omezovat v pohybu.
Sekačky a typy sečení
Jednotlivé modely sekaček se liší především mechanismem sekání. Mezi nejčastější typy sekaček patří:
- rotační: Ostrý nůž se velmi rychle otáčí, naráží do stébel trávy a přesekává je. Tento styl sečení je poměrně neohleduplný vůči stéblům trávy, ale je rychlý.
- bubnové: V přední části bubnu jsou umístěné nože, které sečou trávu. Tento typ sekačky je vhodný pro vysoký porost.
- lištové: V přední části se proti sobě pohybují lišty, mezi které se dostává tráva. Tento typ sekaček oceníte na velkých plochách s vysokou trávou.
- vřetenové: Tyto sekačky trávu spíše stříhají pomocí nožové šroubovice. Jednotlivé čepele jsou velmi ohleduplné k trávníků, proto se využívají především na golfových hřištích.
Šířka záběru a velikost pozemku
Při nákupu elektrické sekačky se vždy zajímejte o dva důležité údaje. Jsou jimi šíře záběru a nastavení výšky. Elektrické sekačky jsou nejvhodnější pro pozemky o rozloze do 800 m2. Šířka sečení se pohybuje od 30 cm do 50 cm. Pokud máte členitý a hrbolatý terén, stromy, záhony nebo bazén, raději sáhněte po sekačce s užší šířkou sečení. Jen tak vám na zahradě nebudou vznikat nevzhledné neposekané úseky.
V našem nákupním rádci najdete také orientační tabulku, která vám pomůže s výběrem té správné sekačky. V tabulce uvádíme využití elektrických sekaček dle velikosti plochy sečení a vhodné šíři záběru. Uvedené údaje jsou jen orientační. Před nákupem zohledněte i další faktory, jako jsou členitost pozemku, výška nebo vlhkost trávy.
Velikost plochy | Typ | Šířka záběru |
do 150 m2 | Elektrická/akumulátorová/ruční travní sekačka | 30-34 cm |
do 300 m2 | Elektrická/akumulátorová/benzínová travní sekačka | 35-39 cm |
do 400m2 | Elektrická/akumulátorová/benzínová travní sekačka | 40-42 cm |
do 600 m2 | Elektrická/akumulátorová/benzínová travní sekačka | 43-44 cm |
do 800 m2 | Elektrická/akumulátorová/benzínová travní sekačka | 45-47 cm |
Výška sečení a nastavení výšky
Většina sekaček nabízí nastavitelnou výšku sečení. Podle typu terénu si vyberete až z osmi výškových stupňů. Nejčastějším rozsahem výšky sečení je 25 až 80 mm. Výšku sečení si nastavte také podle toho, zda se jedná o dekorativní nebo užitkový trávník. Pro trávníky vhodné na hraní, slunění, nebo třeba grilování, je vhodná výška od 3 do 5 cm. Ozdobné trávníky dosahují výšky přibližně 3 cm.
Výkon a příkon elektrických sekaček
Elektrická sekačka na trávu je zpravidla poháněná elektromotorem napájeným ze sítě 230 voltů. K napájení slouží dlouhý kabel. Od příkonu elektromotoru se odvíjí i výkon celého stroje. Modely s vysokým příkonem posekají trávník rychleji, ale budou mít vyšší hmotnost a spotřebu elektrické energie.
Příkon elektromotoru udávaný ve wattech vám prozradí, pro jakou práci se elektrická sekačka hodí.
- 1 000 až 1 400 W je dostatečný příkon pro rovné plochy s udržovaným porostem.
- 1 500 až 1 800 W zvládne posekat travní plochy s členitějším terénem a odolnější vegetací.
Pojezd elektrických sekaček
U elektrických sekaček je vlastní pojezd výjimkou. U benzinových je již častější. Pojezd sekaček vám velmi usnadní sečení. Díky němu sekačka jede sama a vy ji nemusíte namáhavě tlačit před sebou. Elektrické sekačky mají nižší hmotnost a používají se spíše pro menší pozemky, pojezd proto většinou není potřeba.
Objem koše na trávu
Elektrické sekačky bývají menší. To znamená, že oproti benzinových strojům nabízí užší záběr střihu. Velikost koše se u elektrických sekaček pohybuje mezi 30 a 50 litry.
Velikost koše vybírejte podle toho, jak velkou zahradu máte a jak často ji budete sekat. Do velkého koše se vejde více odpadu. Sběrný koš může být vyroben buď z textilu nebo z plastu. Jaký je mezi nimi rozdíl? Látkové koše umožňují lepší proudění vzduchu a lépe se plní čerstvě posekanou trávou. Jejich nevýhodou je rychlé ušpinění a složitější čištění. Plastové koše jsou oproti tomu velmi praktické na údržbu. Některé sekačky tyto dva materiály kombinují. Látková část umožní dobré proudění vzduchu a ta plastová vzduch usměrní.
Další funkce
Elektrické sekačky nabízí základní nebo rozšířené funkce, které vám usnadní práci na zahradě. Patří mezi ně:
- Mulčování: Díky této funkcí sekačka rozmnělní trávu na malé kousky a vrátí ji zpět na trávník. Trávník tak získá nezbytné živiny, které by jinak skončily v koši nebo na kompostu.
- Boční výhoz: Elektrické sekačky shromažďují posekanou trávu v koši nebo umožňují boční výhoz mimo koš.
- Skládací madlo: Skládací madlo vám zajistí lepší manipulaci a převoz sekačky.
- Elektrické startování: Elektrické startování je velmi snadné a ocení ho především ženy nebo senioři. Stačí jen zmáčknout jedno tlačítko a sekačka se dá do pohybu.
Cena elektrických sekaček
Cena elektrických sekaček se pohybuje v řádech několika tisíc korun. Jsou tedy o poznání levnější než benzínové sekačky.
do 5 000 Kč
Nejlevnější sekačky začínají na ceně 1 000 Kč. Tyto modely nabízí šířku sečení do 30 cm a základní funkce. Bývají vyrobené z plastu s jednoduchou konstrukcí. O pár tisíc dražší sekačky jsou ale již plnohodnotnými stroji, které vám velmi dobře poslouží na menších zahradách.
od 5 000 Kč
V této cenové kategorii pořídíte plnohodnotné sekačky, které udělají radost i náročným zákazníkům. Šířka sečení přesahuje 40 cm a často nabízí i doplňkové funkce jako mulčování nebo boční výhoz.
Výrobci sekaček
Výrobců benzinových sekaček je mnoho. Pokud chcete vsadit na jistotu a kvalitu, vybírejte z těch nejznámějších značek. Patří mezi ně například Riwall, Stiga, VeGa, Hecht, Makita nebo Bosch.
Riwall
Riwall je česká značka, která má 17 let bohatých zkušeností se zahradní technikou. Hlavní myšlenkou značky Riwall není být nejlevnější na trhu, ale především nabídnout zákazníkovi spolehlivý a odolný stroj a perfektní servisní zázemí.
Stiga
Společnost Stiga má své místo na českém trhu více než 20 let. Je to švédská značka, která vznikla již v roce 1934. Typické pro ni jsou produkty, které se vyznačují technickou dokonalostí, jedinečnou technologickou vyspělostí a moderním nordickým designem. Sekačky Stiga jsou sázkou na jistotu.
VeGa
Značka zahradní techniky VeGA, je v České republice od roku 2005 výhradně zastoupena společností V-GARDEN s.r.o. Ze svého sortimentu nabízí široký záběr zahradních produktů, které lze využívat na zahradě pro všechna čtyři roční období. Sekačky VeGa jsou zárukou kvality.
Hecht
Hecht Motors s.r.o. je majitelem ochranné známky: Hecht – specialista na zahradu. Takto společnost byla založena v roce 1994 v České republice. Na trh dodává kvalitní a designové výrobky. Nabízí rozsáhlé portfolio od zahradních strojů a zahradního nábytku, přes bazény včetně jejich příslušenství, až po dílenské nářadí a vybavení. Sekačky Hecht jsou velmi oblíbené mezi hobby uživateli.
Makita
Společnost Makita je jedním z nejvýznamnějších světových výrobců profesionálního ručního nářadí. Aktuálně nabízí téměř 400 typů profesionálního elektrického, akumulátorového, benzínového či vzduchového nářadí. Společnost Makita se zaměřuje na výrobu prvotřídního ručního nářadí špičkové kvality. Díky tomu usnadňuje práci lidem po celém světě. Sekačky Makita jsou velmi oblíbené.
Bosch
Společnost Bosch má obrovský záběr ve všech možných odvětví. Dodává díly a zařízení pro automobilový průmysl, domácí spotřebiče a elektrické nářadí. V sekci zahradní technika Bosch naleznete přístroje pro hobby zahrádkáře, ale i profesionály. Cílem značky je dodávat celou řadu produktů vysoké kvality s dlouhou životností. Elektrické sekačky Bosch jsou velmi spolehlivé.
Nejčastější otázky
Za kolik se dá pořídit elektrická sekačka?
Elektrické sekačky jsou levnější než benzínové. Jejich cena se pohybuje v řádech tisíců korun. Do 5 000 Kč jsou k dostání jednodušší stroje se základním vybavením. Nad 5 000 Kč pořídíte plnohodnotné sekačky, které udělají radost i náročným zákazníkům.
Pro jakou plochu je elektrická sekačka vhodná?
Elektrická sekačka je vhodná pro menší zahrady do 800 m2. Je to kvůli kabelu, který je připojen do zásuvky a může vás omezovat v rozsahu pohybu, ale i šířkou záběru. Do 300 m2 se šířka záběru pohybuje v rozmezí 35 až 39 cm. Do 800 m2 je to 45 až 47 cm.
Mohu sekat mokrou trávu elektrickou sekačkou?
Ano, ale s opatrností. Dbejte na to, aby se voda nedostala k elektrickým rozvodům. Při použití prodlužovacích šňůr zabraňte vstupu vlhkosti do jejich spojů. Zabalte je například do igelitu a fixujte izolepou. Raději ale počkejte, až bude tráva suchá a počasí slunečné.
Jak a kdy ostřit nože sekačky?
Nože u sekačky čas od času naostřete. Během sezóny ideálně dvakrát. Do broušení se pusťte také v případě, když budete mít pocit, že sekačka neefektivně seče. Následně zkontrolujte, jestli jsou nože správně vycentrované a čisté.
Jak postupovat při broušení nožů?
- Stáhněte koncovku zapalovacího kabelu.
- Nakloňte sekačku svíčkou vzhůru.
- Zajistěte nůž proti protočení.
- Povolte šrouby, které drží nůž.
- Nůž nabruste.
- Šrouby řádně dotáhněte.
Další možnosti sečení trávy