Dětské chůvičky
Dětská chůvička neboli baby monitor je v současné době oblíbeným pomocníkem, ale i nedílnou součástí základní výbavy pro miminko. Dětské chůvičky umožňují přenos zvuku, ale i obrazu pro kontrolu rodičů, kteří se nachází v jiné místnosti než jejich miminko. Dětské chůvičky jsou praktickou vychytávkou se spoustou funkcí, které ušetří váš čas, ale také starosti.
Níže naleznete výběr těch nejlepších dětských chůviček. Ke každému produktu jsou poskytnuty detailní informace a přidané hodnocení. Pod výčtem těch nejlepších dětských chůviček naleznete nákupního rádce, který vám pomůže při výběru tohoto správného přístroje pro vás.
Nejlepší dětské chůvičky dle hodnocení
- Dlouhá doba provozu při napájení baterií
- Velký dosah v domě
- VOX systém (režim)
- Chybí úsporný režim
- Chybí možnost dálkově otáčet a naklápět kameru
- Chybí Zoom
- VOX systém (režim)
- Dlouhá doba provozu při napájení baterií
- Velký dosah v domě
- Chybí možnost dálkově otáčet a naklápět kameru
- Chybí senzor vlhkosti
- Chybí úsporný režim
- Lampička
- Úsporný režim
- Noční vidění
- Krátká doba provozu při napájení baterií
- Audiochůvička
- Chybí VOX systém
- Zoom
- Dálkově otáčecí a naklápěcí kamera
- Kamera
- Chybí senzor kvality ovzduší
- Chybí senzor vlhkosti
- Chybí lampička
- VOX systém (režim)
- Dlouhá doba provozu při napájení baterií
- Zoom
- Chybí senzor vlhkosti
- Chybí senzor kvality ovzduší
- Lze připojit k telefonu
- VOX systém (režim)
- Dálkově otáčecí a naklápěcí kamera
- Krátká doba provozu při napájení baterií
- Chybí senzor vlhkosti
- Chybí senzor kvality ovzduší
- Dlouhá doba provozu při napájení baterií
- Lampička
- Noční režim
- Audiochůvička
- Chybí displej
- Chybí VOX systém
- Smartchůvička/Videochůvička
- Lze připojit k telefonu
- Zoom
- Chybí možnost dálkově otáčet a naklápět kameru
- Chybí senzor vlhkosti
- Chybí displej
- Lampička
- Velký dosah ve volném prostranství
- Černobílý displej
- Chybí obousměrná komunikace
- Krátká doba provozu při napájení baterií
- Audiochůvička
- VOX systém (režim)
- Lampička
- Úsporný režim
- Audiochůvička
- Chybí displej
- Chybí senzor vlhkosti
- Velký dosah ve volném prostranství
- Úsporný režim
- Černobílý displej
- Audiochůvička
- Chybí obousměrná komunikace
- Chybí signalizace vybití baterie
Nejprodávanější dětské chůvičky
Jak jsme hodnotili dětské chůvičky?
V tomto srovnání jsme se nejvíce zaměřili na parametry jako jsou dosah a signalizace ztráty dosahu. Vyšší váhu jsme také kladli na to, zdali má chůvička displej a obousměrnou komunikaci nebo funkci noční režim. Menší váhu jsme kladli, zdali má přístroj součástí signalizaci vybití baterie, indikátor stavu baterie rodičovské základny a nebo senzor teploty. Dalším parametrem, jakou má přístroj dobu provozu při napájení baterií.
Druhy dětských chůviček
Audiochůvičky
Audiochůvičky jsou klasické dětské chůvičky, které jsou momentálně vytěsňovány videochůvičkami. Audiochůvičky umí přenášet pouze zvuk a jsou to obecně jednodušší a také levnější přístroje. Nevýhodou je, že chůvička zaznamenává zvuk, tudíž vy sami nevíte, co se v pokoji doopravdy děje. Audiochůvičky mají součástí dětskou a rodičovskou základnu.
Videochůvičky
Videochůvičky jsou chůvičky novější technologie, které umí přenášet jak zvuk, tak i obraz pomocí kamery, která snímá miminko. Jsou obecně dražší než audiochůvičky a obvykle mají více funkcí součástí. Velkou výhodou je, že můžete zkontrolovat miminko přes rodičovskou základnu, kde pomocí displeje vidíte, zdali je potřeba za miminkem jít nebo jej můžete nechat v klidu o samotě. Videochůvičky mají součástí jak dětskou, tak i rodičovskou základnu.
Smartchůvičky
Smartchůvičky neboli chytré chůvičky jsou speciální zařízení, které zajistí mít vaše miminko a dítě pod dohledem téměř kdekoliv, protože od ostatních druhů chůviček se liší jinou možností připojení, a to prostřednictvím internetu. Tudíž je nutné, aby vaše chytré zařízení bylo po celou dobu připojeno k internetu. Smart chůvičky mají součástí pouze dětskou základnu. Rodičovská základna je nahrazena některým z vašich chytrých zařízení, jako je mobilní telefon nebo například tablet.
Jak vybrat dětskou chůvičku?
Ještě předtím, než si rozebereme, jak vybrat vhodnou dětskou chůvičku, je vhodné si ujasnit dva pojmy, které jsou často zaměňovány mezi sebou. A to monitory dechu a klasické dětské chůvičky. Oba přístroje jsou považovány za praktické pomocníky, které jsou důležitou součástí základní výbavy pro miminko.
Dětské monitory dechu jsou doplňkem, který sleduje a kontroluje dech vašeho miminka během jeho spánku.
Naopak dětské chůvičky mají za hlavní úkol sledovat vaše miminko či větší dítě ve vedlejšími pokoji při usínání, spánku či jiné aktivitě a poskytnout vám tak stabilní přenos zvuku, ale i obrazu. V současné době jsou na trhu i kombinace dětských chůviček a monitorů dechu v jednom přístroji nebo s možností vzájemného propojení.
Obecně se dětská audiochůvička a videochůvička skládá z jednotky dětské a jednotky rodičovské.
Dětská jednotka je určena k dětem, zkrátka tam, kde se miminko nachází, kde usíná nebo spí. Chůvička monitoruje zvuk, může i přenést obraz. Může snímat teplotu, vlhkost vzduchu a kvalitu vzduchu. Je možné prostřednictvím chůvičky miminku pustit melodie ve formě ukolébavek nebo promítání oblohy. Další praktickou funkcí je noční lampička, budík a podobně.
Rodičovská základna je druhá část chůvičky, která je určena pro rodiče. Poskytuje vám jak zvuk, tak i video a další různé informace. Upozornění jsou především světelná nebo zvuková nebo některé modely mají součástí i vibrace.
Základní otázky před výběrem dětské chůvičky
Při samotné výběru je důležité si uvědomit, co konkrétně je pro vás důležité a co nikoliv. Tyto 3 důležité otázky vám prozradí, jaký typ dětské chůvičky je pro vás ten pravý.
Chcete dětskou chůvičku s kamerou nebo vám bude stačit pouze přenášený zvuk?
Zdali budete chtít miminko jen slyšet, tak vám bude bohatě stačit dětská audiochůvička. Pokud se rozhodnete, že chcete kombinaci jak zvuku, tak i obrazu doporučujeme videochůvičku. Pro ty nejnáročnější uživatele je vhodná smartchůvička, která funguje jinak, resp. prostřednictvím internetu, tzn. že má pouze dětskou základnu a na místo rodičovské základny je nutné použít váš chytrý telefon či tablet. Smartchůvičky přenáší jak zvuk, tak i video.
Kde nejčastěji budete dětskou chůvičku používat?
Obvykle napájení chůviček je buď z baterie, které jsou součástí nebo z elektrické sítě a nebo kombinací obojího. Kombinace obojího je nejvhodnější tudíž je možné přístroj používat jak doma, tak na zahradě bez el. sítě nebo pod stanem na dovolené, zkrátka kdekoliv je třeba. V tomto případě musíme počítat s omezenou kapacitou baterie.
Bydlíte v hustě osídleném městě nebo na vesnici?
Nezapomeňte také na to, že chůvičky mají buď přenos digitální nebo analogový.
Digitální přenos je více rozšířený a postupně vytlačuje analogový. Chůvičky s tímto přenosem jsou vybaveny mnoho násobně větším množstvím kanálů, a tudíž budou vhodné především do hustě osídlených měst, tedy do bytů a domů.
Analogový přenos využívá například pouze 2 signály, ale naopak mají lepší a větší dosah, protože zdi, stromy a další překážky nemají na tento signál tak velký vliv. Tento přenos je vhodné využít na vesnici, ve velkých domech se zahradou.
Dále je nutné se zamyslet nad tím, jaké doplňkové funkce preferujete, a které funkce jsou pro vás méně zajímavé nebo jsou například nepotřebné.
Pro náročnější uživatele jsou dostupné dětské chůvičky s mnoha zajímavými funkcemi.
Pokud oceníte videochůvičky, které mají kameru, některé mají součástí zoom a také možnost manipulace otáčení a naklápění kamery, pro lepší viditelnost miminka v celém pokoji. Existují také další různé senzory a další doplňkové funkce, které vám usnadní práci, čas a další nepříjemné starosti.
Dosah
Dosah je základním parametrem při výběru dětských chůviček. Díky vzdálenosti, na jakou chůvičky fungují můžete miminko dát odpočívat nebo spát do jedné místnosti a jít do další pracovat, uklízet nebo si například můžete jít posedět s přáteli ven na zahradu. Obecně výrobce uvádí, jaký má chůvička dosah ve volném prostranství a jak velký dosah má doma.
Dosah ve volném prostranství je zpravidla vždy delší a větší než dosah doma nebo v budovách, protože venku není tolik překážek a možností k rušení signálu. Standardní dosah ve volném prostranství se uvádí nejčastěji okolo 300 m, což je takový průměr. Některé lepší chůvičky dovedou až 800 m.
Dosah v budově uvádí, jak velký je dosah v budovách a domech. Obecně je vždy menší než dosah ve volném prostranství, protože ať už stěna, strop, dveře nebo cokoliv jiného snižuje tento dosah. Nejčastější průměrný dosah je okolo 50 m, ty lepší chůvičky mají dosah okolo 100 m.
Signalizace ztráty dosahu
Parametr signalizace ztráty dosahu je většinou součástí téměř všech chůviček. Funguje pomocí rodičovské základny, která upozorní rodiče na to, že byl ztracen přenos signálu mezi dětskou a rodičovskou základnou. Upozornění ztráty dosahu je možné jak světelně pomocí led diod nebo zvukovým upozorněním.
Displej
Displej je další důležitou součástí chůviček. Displej slouží k tomu, aby na něm mohly být zobrazeny všechny důležité informace. Všechny videochůvičky jsou logicky vybaveny barevným displejem, protože umožní přenést obraz neboli video a další důležité funkce, které jsou zapnuté na chůvičce. Některé klasické audiochůvičky, které přenáší pouze zvuk mohou mít také součástí displej většinou černobílý, ale především je to proto, aby displej zobrazoval některé důležité informace a funkce, které jsou součástí.
Obousměrná komunikace
Obousměrná komunikace neboli oboustranný přenos zvuku zajistí to, že pokud budete chtít mluvit na své miminko, tak se váš hlas přenese pomocí rodičovské základy až k miminku do místnosti, kde je uloženo. Můžete tuto vychytávku použít například pokud jej chcete utěšit, mluvit na něj nebo mu zazpívat písničku.
Noční režim
Noční režim s nočním viděním je praktickou funkcí u dětských chůviček. Pomocí zabudovaných infračervených diod můžete sledovat vaše miminko i ve tmě nebo snížené viditelnosti, aniž byste někoho museli rušit při spánku. Výrobci u nočního vidění ještě uvádí i dosah nočního vidění. Ten se obvykle pohybuje okolo 5 m.
Signalizace vybití baterie
Signalizace vybití baterie je velmi častou funkcí, které je součástí těchto přístrojů. Můžete dostat upozornění světelné nebo i zvukové, že na chůvičce v dětské základně dochází k postupnému vybití baterie.
Indikátor stavu baterie rodičovské základny
Indikátor stavu baterie je obvykle součástí na rodičovské základně. Upozorní vás pomocí světelného indikátoru nebo i zvukového, že dochází k postupnému vybití baterie. Upozornění pomocí světelného indikátoru je pomocí zabudovaných diod na přístroji. Naopak zvukové upozornění je pomocí zvukového signálu, některé chůvičky mají i součástí vibrace, které jsou u rodičovské základny.
Senzor teploty
Další informativní funkcí je senzor teploty. Pomocí zabudovaného teploměru sleduje chůvička teplotu v dané místnosti, kde se přístroj nachází. Je to praktický pomocník především pro malé děti, které ještě nemají zcela vyvinutou termoregulaci. Chytré chůvičky vás obvykle upozorní na to, že byla překročena nastavená teplota v pokoji.
Doba provozu při napájení baterií
Většina dětských chůviček v našem srovnání funguje jak pomocí baterií, tak elektrické sítě či kombinace obojího. Někteří výrobci uvádí orientační dobu provozu při napájení chůvičky prostřednictvím baterií. Je třeba připomenout, že doba provozu je při plně nabitých baterií až okolo 24 hodin. Doba provozu se postupně bude měnit v závislosti na typu využívané baterie a nebo na tom jak dlouho, jaké funkce a jak často dětskou chůvičku na baterie používáte.
Další praktické funkce a vlastnosti dětských chůviček
Pokud jste při výběru dětských chůviček nároční uživatelé, budou vás tyto praktické funkce zajímat, jelikož jsou u mnohých náročnějších uživatelů požadovány.
VOX systém
Tento systém se aktivuje pomocí hlasu miminka. Jedná se tedy o úspornou funkci, která reaguje pouze zvuk nebo pohyb. Díky tomu VOX šetří energii a snižuje emise elektromagnetických vln.
Úsporný režim
Úsporný neboli ECO režim zajistí, že se sníží spotřeba energie, protože po dobu klidného spánku dítěte je chůvička v pohotovostním režimu.
Zoom
Ač tato funkce není příliš často vybavenou dětskými videochůvičkami, za to je velmi praktickou. Zoom zajistí přibližování nebo oddalování obrazu dítěte.
Další přídavné funkce
Další přídavné funkce jako jsou melodie, budík, noční lampička a podobně jsou praktické funkce, kterými jsou dětské chůvičky vybaveny. Každý výrobce a model nabízí nepřeberné množství různých praktických funkcí.
Srovnání druhů dětských chůviček
Analogové audiochůvičky | Digitální videochůvičky | Smartchůvičky |
Přenáší pouze zvuk | Přenáší zvuk i obraz, resp. video | Přenáší zvuk i obraz, resp. video |
Není možná kontrola vizuální | Kontrola vizuální, někdy je možná kontrola i celého pokoje | Kontrola vizuální a také kontrola celého pokoje |
Chybí | Možnost kontroly i v noci pomocí nočního režimu | Možnost kontroly i v noci pomocí nočního režimu |
Dětská a rodičovská základna | Dětská a rodičovská základna | Dětská základna a chytré zařízení (telefon, tablet) |
Větší dosah (některé 300 až 800 m) | Menší dosah (okolo 300 m) | Neomezený dosah |
Využití je možné doma, na cestách, na dovolené | Využití je možné doma, na cestách, na dovolené | Využití je možné doma, na cestách, na dovolené |
Vhodné pro velké domy se zahradou | Vhodné do bytů a domů ve městě a do hustě osídlených míst | Vhodné do jakéhokoliv prostředí |
Malý počet přenosových signálů | Velký počet přenosových signálů | Připojení prostřednictvím bezdrátového připojení |
Nižší frekvence | Vyšší frekvence | Komunikace prostřednictví Wi-Fi, mobilních dat nebo bluetooth |
Málo funkcí | Mnoho funkcí | Mnoho funkcí |
Snadno si poradí se stěnami domů, stromů a jinými překážkami | Hůře si poradí se stěnami domů, stromů a jinými překážkami | Poradí si s jakýmikoliv překážkami |
Méně atraktivní vzhled, ale kompaktnější velikost | Atraktivnější vzhled | Atraktivnější vzhled |
Menší spotřeba baterie/energie | Vyšší spotřeba baterie/energie | Vyšší spotřeba baterie/energie |
Nižší pořizovací cena | Vyšší pořizovací cena | Vyšší pořizovací cena |
Nejčastější otázky
Dětská chůvička s kamerou nebo bez?
Je zcela na vás, kterou variantu budete preferovat, a co konkrétně potřebujete. Ze zkušeností je obvykle více preferovaná právě varianta s kamerou, protože právě teď sledujete, co se v pokoji děje a můžete snadno vyhodnotit, zdali za miminkem jít či nikoliv.
Videochůvičky jsou chůvičky, které disponují kamerou a která umí snímat miminko, tudíž umí přenášet jak zvuk, tak i obraz, resp. video. Počítejte s tím, že videochůvičky budou mít vyšší pořizovací cenu a také budou náročnější na spotřebu baterie. Dbejte také na to, aby zabudovaná kamera v přístroji byla dostatečně kvalitní a například měla Zoom nebo kameru, která by šla naklápět nebo otáčet po celém pokoji a dle potřeb uživatele.
Audiochůvičky jsou dětské chůvičky, kterým chybí kamera, tudíž přenáší pouze zvuk.
Jaký má dosah dětská chůvička?
Nejprve si vysvětlíme pojem dosah. Dosah znamená, do jaké vzdálenosti je dětská chůvička schopna přijímat stabilní signál. Pamatujte, že jaký má chůvička dosah jsou velmi orientační údaje, jelikož dosah jako takový je vždy zjištěn až v konkrétních podmínkách, kde se chůvička nachází. Velikost dosahu vždy závisí na tom kolik je v domě zdí a dalších podobných překážek, protože přenášený signál bude procházet skrze tyto překážky a každá překážka signál logicky oslabuje.
Obecně výrobci uvádí dosah v bytech, domech a budovách nebo ve volném prostranství.
Dosah v uzavřených budovách se obvykle pohybuje okolo 50 m, naproti tomu dosah ve volném prostranství je vždy o hodně větší, a to průměrně okolo 300 m, jiné umí až 800 m.
Pokud si vyberete dětskou chůvičku, která funguje pomocí analogového přenosu, ta využívá nižší frekvence a menší počet kanálů. Obvykle má širší dosah. Jsou vhodné do domů na vesnici například se zahradou. Nejsou náchylné na překážky a snadno si poradí se stěnami domu, všelijakých stromů a jinými překážkami.
Chůvičky s digitálním přenosem využívají naopak vyšší frekvence a vyšší počet kanálů. Jsou obvykle vhodnější do hustě osídlených oblastí, především do měst. Platí, že čím je frekvence vyšší, tím více se přenos ruší nejrůznějšími překážkami v prostoru.
Pokud máte zájem o smartchůvičky nebo tzv. internetové chůvičky, tak ty zajistí kontrolu miminka nebo dítě pomocí připojení k chytrému telefonu, a to prostřednictvím bezdrátového připojení. To znamená, že je možné sledovat video téměř odkudkoli. Tudíž zde dosah nehraje žádnou roli.