Analyzační váhy
Analyzační nebo také diagnostické váhy jsou nejmodernějším typem na trhu. Diagnostické váhy dovedou vypočítat (nebo to alespoň tvrdí) některé tělesné parametry, jako je BMI, podíl svalů, tuků, kostí a vody v těle. Některé také zvládají viscerální tuk v těle, bílkoviny, množství kalorií, které potřebujete k pohybu a k výkonu základních tělesných funkcí, apod. Ne všechny váhy tohoto typu bývají přesné a ne všechny fungují samostatně. Některé je totiž nutné propojit s aplikací ve smartphonu, aby vám zobrazily více údajů, než hmotnost.
Váhy dovedou ukládat více tělesných profilů (až 20), jež dokážou automaticky rozeznávat podle tělesných proporcí a odlišují údaje různých věkových kategorií. Někteří výrobci upozorňují na nutnost častého vážení a měření pro sestavení přesné křivky (která se vám může hodit, pokud chcete zaznamenat například efektivitu vašeho cvičení nebo nové diety). Díky tomu u analyzační osobní váhy najdete i speciální funkce, jako je například alarm. Jsou ideální pro potřeby fitness nebo v případě nutnosti sledování těchto údajů.
Nejlepší analyzační váhy dle srovnání
- Hodně možností měření
- Viscerální tuk
- Česká aplikace
- Žádné
- Profesionální měření
- Fyzická kondice
- Viscerální tuk
- Nemá aplikaci
- Tělesný tuk
- Voda v těle
- Svalová hmota
- Viscerální tuk
- Metabolický věk
- Profesionální měření
- Viscerální tuk
- Voda v těle
- Hmotnost kostí
- Metabolický věk
- Paměť pro 4 uživatele
- Viscerální tuk
- Voda v těle
- Svalová hmota
- Hmotnost kostí
- Metabolický věk
- AMR
Jak vybrat analyzační váhu?
Před koupí analyzační váhy si ujasněte, co přesně chcete měřit a na jak vysoké úrovni. Levnější diagnostické váhy nemají ruční madla, takže výsledky mohou být trochu nepřesné. Pokud vám tedy stačí spíše orientační výsledky, zvolte levnější variantu. Pokud potřebujete znát výsledky přesnější, vybírejte z typů s ručními madly.
Dále při výběru analyzační váhy sledujte tyto parametry, možnosti vážení a funkce.
Nosnost
Údaj nosnosti je velice důležitý, zvláště u osob větších fyzických proporcí. Nosnost váhy určuje nejvyšší možnou naměřitelnou hmotnost, která může být až 250 kg. Profesionální váhy pro lékařy mohou mít nosnost až 300 kg.
Přesnost
Přesnost měření se může změnit za různých okolností. Mezi tyto okolnosti může patřit například nerovnost podlahy a další. Podstatné je, že přesnost měření ovlivňují kvalitní čidla (u digitálních vah). Digitální váhy bývají mnohem přesnější, než mechanické (digitální váha může mít přesnost měření až na 10 g, což je zanedbatelné číslo oproti přesnosti na 2 kg, což je běžná odchylka u vah mechanických). Největší přesnost mívají váhy kojenecké, protože u malého dítěte každý gram hraje roli. Čím vyšší přesnost, tím lépe; nejběžnější je přesnost na 100 g. Nicméně i s nejpřesnější váhou se nenechte rozptýlit naměřenými údaji. Naměřená hmotnost se proměňuje během dne a souvisí s vaší životosprávou; proto pár set gramů navíc nemusí znamenat, že nutně přibíráte. Své udělá také oblečení, které máte na sobě.
Paměť
Některé moderní typy vah (zvláště těch chytrých) ukládají naměřené hodnoty. Váhy, které je možné napojit na smartphone, dokáží ukládat údaje i do paměti telefonu a vytvářet profily jednotlivých osob, jejichž údaje navzájem srovnává. Díky své paměti může vaše váha zobrazit zpětně několik naměřených údajů a díky tomu je možné mít lepší přehled o vašem nárůstu nebo poklesu hmotnosti.
Podpora SMART technologií
Nakonec je nutné zmínit podporu chytrých technologií, a to jak telefonů, tak hodinek a dalších zařízení. Některé druhy vah (například Xiaomi) bez spárování s jinými zařízeními nezobrazí jiné údaje, než hmotnost. Váha vás zváží a pak pomocí technologie Bluetooth nebo WiFI odešle údaje do spárované aplikace, která s nimi dokáže pracovat.
Měřené údaje
Hmotnost
Samozřejmým údajem u osobní váhy je měřená hmotnost. Tu dokáže váha zobrazit s přesností až na desítky gramů. Je to základní údaj, který zobrazí všechny váhy bez ohledu na to, zda jste zařízení spárovali s telefonem či chytrými hodinkami. Některé váhy toto spárování pro zobrazení jiných údajů vyžadují.
BMI
Tzv. BODY MASS INDEX (index tělesné hmotnosti) počítá poměr hmotnosti vůči výšce. Obvyklý index je u dospělého zdravého člověka v rozmezí 18,5 – 25. Nižší hodnoty značí podváhu či podvýživu, vyšší hodnoty mohou v různých poměrech indikovat nadváhu nebo různé stupně obezity.
Hmotnost kostí
Přístroj rozpozná množství kalcia a dalších minerálů v těle. Je důležité dlouhodobě podporovat rozvoj kostní tkáně, například i vhodným cvičením.
Procento tuku v těle
Přístroj vypočítá množství tuků v těle, díky čemuž můžete sledovat, jak efektivní je vaše cvičení a dieta.
Procento vody v těle
Přístroj vám řekne, kolik % vaší tělesné hmotnosti tvoří voda ve svalech. Vodu zadržuje například strava s vysokým podílem soli. Ideální hodnota by měla mít rozmezí 50 – 60 %.
Procento svalové hmoty
Přístroj je schopen říct, jaké množství vaší tělesné hmoty tvoří svaly.
Viscerální tuk
Jedná se o tuk, který obklopuje vnitřní orgány. Podle výzkumů se množství viscerálního tuku s přibývajícím věkem zvyšuje, ačkoli hmotnost a % tělesného tuku v těle zůstává stejné. Je to proto, že se ve zralejším věku způsob ukládání tuků mění.
Metabolický věk
Funkce odhadnutí metabolického věku souvisí s rozdíly vašeho bazálního metabolismu a s průměrným metabolickým stavem osob ve vašem věku. Dozvíte se tak, zda je vaše tělo ve srovnání s jinými lidmi vašeho věku v lepším, nebo horším stavu. Pokud vedete zdravý životní styl a máte k tomu dobré genetické predispozice, může se stát, že váš metabolický věk bude až o 10 let nižší. Pokud nežijete aktivně a stravujete se nezdravě, případně máte další nezdravé zvyky jako je třeba kouření, konzumace alkoholu nebo stres, může být váš metabolický věk mnohem vyšší, než je váš reálný věk. U dítěte se metabolismus mění a ustaluje až okolo 17 roku, proto tento údaj může být u dětí a mladistvých lehce zavádějící.
Bazální metabolická spotřeba – BMR
Minimální množství kalorií, které vaše tělo potřebuje k tomu, aby dokázalo udržovat v chodu vaše základní životní funkce.
Aktivní metabolická spotřeba – AMR
Počet kalorií, které vaše tělo potřebuje k tomu, aby se dokázalo normálně pohybovat.
Celková fyzická kondice
Funkce v zásadě srovnává podíl tuků a svalové hmoty v těle.
Kolik stojí analyzační osobní váha?
Levnější diagnostické váhy začínají na cenové hladině kolem 1000 Kč. Většinou se jedná o váhy, které nemají ruční madla pro zpřesnění měření. Měřené hodnoty tedy nemusíte být tak přesné. Kvalitnější a přesnější diagnostické váhy se pohybují zhruba od 2000 Kč a výše. Tyto váhy již většinou disponují ručními madly pro kvalitní měření celkového tělesného stavu vašeho těla.