Robotické vysavače

Robotické vysavače už dávno nejsou vědeckofantastickou představou geeků. V době automatizace domácností a snahy minimalizovat vlastní fyzický vklad do péči o dům či byt se stal běžným vybavením. Stále více lidí nakupuje vybavení, které lze propojit inteligentními technologiemi a jejich domovy se tak stávají téměř soběstačnými.

Nejlepší robotické vysavače

Náš TIP 1 Xiaomi Roborock S6

Xiaomi Roborock S6

Vysavač Xiaomi Roborock S6 vyhrál náš srovnávací test z několika důvodů. Roborock S6 má vysokou výdrž na jedno ...

8.4
Náš TIP 2 Xiaomi Roborock S5

Xiaomi Roborock S5

Xiaomi Roborock S5 se od svého bratříčka S6 liší vyšší hlučností, výškou přístroje, dvojnásobnou dobou nabíjení a menší ...

8.4
Doporučujeme 3 iRobot Roomba 966

iRobot Roomba 966

iRobot sice zvládne na jedno nabití pracovat jen něco málo přes hodinu, ale nabití baterie je rychlé. Má všechny ...

7.8

Výsledek testu robotických vysavačů

V testu jsme hodnotili deset robotických vysavačů různých značek a cenových kategorií. Na vrchních příčkách se umístily robotické vysavače značky Xiaomi pro svou technologickou vybavenost a na nejnižších místech zůstaly vysavače značky Sencor kvůli vybavení tak minimalistickému, že cena přestává odpovídat výkonu. Při výběru produktů jsme volili modely, jež zákazníci v naší zemi poslední dobou kupovali nejvíce a také je nejvíce hodnotili.

Jak vybrat robotický vysavač? Nákupní rádce

Robotických vysavačů nabízí trh velké množství a je jednoduché sáhnout vedle v rámci jedné cenové skupiny. Pomůžeme vám orientovat se ve všech parametrech a určit, jaké funkce pro vás budou podstatné.

Robotický vysavač lze použít na lehkou údržbu bytu mimo velký úklid. Roboty jsou poměrně lehké, jsou vyráběny se zřetelem na jejich kompaktnost (co nejmenší výška, hmotnost, šířka…). Z toho důvodu se může stát, že nádoby na odpad nebudou vždy dostačovat.

Robotické vysavače disponují někdy dalšími funkcemi, které slouží k “dočištění prostoru”, ale mnohdy mají problém s težce dostupnými místy v místnosti a silnějším znečištěním.

Parametry a jejich srovnání

Hlučnost

Objem decibelů hluku, který váš vysavač vydává, pro vás bude pravděpodobně klíčový, pokud chcete nechat vysavač pracovat v noci nebo během vašeho pobytu v domácnosti. Nejhlučnější typy vydají okolo 70 dB (což se dá přirovnat k hluku, který vydá tleskající publikum nebo pračka, nicméně je to hladina hraniční pro zachování zdravého sluchu a hladina, která je u vysavačů docela běžná). Nejnižší hodnota v našem testu uvedená je 55 dB, jež vydá člověk při hlasitějším hovoru. 

Výška robota

Tento parametr pro vás bude důležitý zvláště pokud potřebujete vysát pod skříňkami nebo nábytkem na nožičkách. 

Kapacita akumulátoru

Čím vyšší kapacitu baterie má, tím déle vydrží nabitá v závislosti na příkonu a výkonu vysavače.

Typ baterie

V našem testu se objevují dva typy baterií.

 • Li-Ion je typ baterie, který se běžně objevuje ve všech inteligentních přístrojích (telefonech, počítačích, tabletech…). Tak si moderní člověk zvykl na její vlastnosti. Li-Ion baterie se rychle nabíjí a dlouho pracuje. Nemusí, ba dokonce se nedoporučuje vybíjet baterii na nulu. Z tohoto důvodu je pro provoz vysavače vhodná. Pokud vysavač dokončí práci, připojí se k doku, kde se opět nabíje a vyčkává stále připojen na další použití, bez ohledu na to, kolik energie spotřeboval během předchozí práce.
 • NiMH je oproti tomu zastaralou technologií. Velkou nevýhodou je její dlouhá doba nabíjení (v našem testu až 5 hodin do úplného nabití) oproti krátké době práce (maximálně dvě hodiny práce v závislosti na kapacitě). NiMH baterie je pro provoz vysavače absolutně nevhodná. Je totiž nutné ji před každým nabitím vybít na úplnou nulu a po nabití nesmí zůstávat v síti.

Problémem však je, že na tuto skutečnost výrobci v manuálech neupozorňují a nedávají uživatelům pokyny k zachování životnosti baterie. Z toho důvodu není překvapivé, že si v recenzích uživatelé na klesající výdrž baterie stěžují a po krátké době baterie vypoví úplně. 

Výše uvedené vede k závěru, že správné používání vysavače s NiMH vede k situacím, kdy je nutné vysát s několika málo procenty baterie a poté čekat další přesnou dobu na její nabití. Baterii přitom pro zachování její životnosti nelze dobít bez vybití To je velmi limitující a nekomfortní. 

Na NiMH velmi často narazíte u laciných typů vysavačů.

Doba nabíjení a doba provozu na jedno nabití 

Čím déle vysavač vydrží na jedno nabití, tím méně hrozí šance, že se v polovině uklizené domácnosti vybije. Nicméně chytřejší modely se dokážou samy nabít a vrátit na místo, kde skončily. Z tohoto důvodu nemusí být u chytrých technologií tento parametr rozhodující.

Plocha v metrech čtverečních

Toto číslo ukazuje, jak velkou plochu vysavač uklidí na jedno nabití. Pořád se ale pohybujeme v řetězci, který tento parametr spojuje s délkou nabíjení a délkou provozu na jedno nabití.

Příkon

Laicky řečeno, tento údaj popisuje, kolik energie vysavač vloží do pracovního procesu a kolik spotřebuje energie.

Kapacita koše

“Košem” se myslí zásobník, do kterého se ukládá odpad z vysávání. Koš nahrazuje o robotických vysavačů sáček a čím větší je jeho objem, tím více odpadu je schopen pojmout, zároveň se zásobníkem rostou rozměry (hlavně výška) vysavače. Tato potřeba je individuální. I u největších (litrových) zásobníků se našli uživatelé, kterým kapacita nepostačovala. Tak či tak je nutné zásobník pravidelně vynášet. Čím větší byt vysavač obsluhuje, tím více takového odpadu nashromáždí. Odpad se také zvětšuje pobytem domácích mazlíčků v domácnosti. Logicky se odpad za jeden cyklus zmenšuje častějším vysáváním.

TIP! Chytré vysavače ve vyšších cenových kategoriích umí obsah zásobníku vysypat do doku (který je pak ale nutné také vyčistit). V nižších cenových kategoriích umí vysavače na prázdný zásobník upozornit zvukovou signalizací.

Doba nabíjení

Doba, kdy se baterie nabíjí, se prodlužuje s kapacitou baterie (pak se také prodlužuje doba, kterou vysavač dokáže provozovat svou činnost) a typem baterie. Dlouhé nabíjecí cykly mají zastaralé a laciné NiMH baterie, ale jejich práce je mnohem kratší, než samotná doba nabíjení.

Výška prahu/překážky

Tento údaj ukazuje, jak vysokou překážku by měl robotický vysavač dokázat překročit. Avšak podle recenzí na internetu tento údaj nebývá stoprocentně spolehlivý.

Typ podlahy

Většina vysavačů je dnes určená pro všechny typy podlah, ale pozor, abyste nenarazili na model, který zvládá jen jeden povrch. Jistě vysavač určený pro tvrdé povrchy zvládne i koberec s kratším vláknem, ale efekt nebude příliš potěšující. 

Přečtěte si ve specifikacích vámi zvažovaného modelu, jaké typy koberců umí vysát. Velká část z nich například nezvládá husté plyšové koberce s dlouhými vlákny.

Pozor! Velká část vysavačů (nejen robotických) má problém s menšími lehčími koberečky, které vsaje a poponáši do prostoru. Zvažte tedy jejich přemístění před započetím úklidu.

Kartáče

Vysavače mívají zpravidla jeden nebo dva větší (často rotační) kartáče ve středu těla, jejichž úkolem je hloubková práce s vlákny koberců. Dále u vysavačů najdete jeden nebo dva postranní kartáčky, které slouží k nahnání nečistot z okolí vysavače do jeho středu a tedy k sací trubici či rotačním kartáčům. Tyto kartáčky mají dobrý efekt například při uklízení rohů nebo hůř dostupných míst poblíž stěn.

Funkce a jejich srovnání

Mopování

Vysavač samozřejmě nezvládne důkladné vytírání, jako lidský faktor. Mopovací funkce u vysavače má spíš dočišťovací charakter. Mop za vysavačem stírá mikroskopické částečky prachu buď suchou, nebo vlhkou tkaninou. V případě mokrého pomování disponuje vysavač nádobkou na vodu. 

Rozeznání překážek

Tato funkce je užitečná v případě, že se vysavači vyskytne neočekávaná překážka (v případě nahodilého pohybu po místnosti, nebo u smart vysavačů překážka nezaznamenaná v mapě). Vysavač je schopen ji obejít a pokračovat v cestě. 

Signalizace plného koše

V případě, že se zásobník robotického vysavače naplní, vydá signál, aby mohl být vyčištěn a pokračovat v práci. 

Není neobvyklé, že vysavač při takové situaci zajede zpátky do doku a očekává vyčištění.

Rotační kartáč

Naprosto nezbytná součást robotického vysavače, která namete všechny nečistoty do jeho útrob.

HEPA filtr

Filtr, který čistí vzduch procházející vysavačem, aby v místnosti nezůstaly mikroskopické částečky prachu vyvolávající alergické a astmatické záchvaty.

Časovač a odložení úklidu

Vysavači lze poručit, který den a v kolik hodin má vysávat. Díky tomu může pracovat v době vaší nepřítomnosti a neruší obyvatele domácnosti.

Virtuální zeď

Jde o příkaz v aplikaci, nebo fyzický nástroj vytvářející bariéru (bývá součástí vybavení dražších typů vysavače). Vysavač vámi vytyčenou virtuální zeď respektuje jako skutečnou. Lze tak vymezit prostor u vratkých či křehkých předmětů, jako je například váza s vodou nebo psí pelech, nebo jiné místo, které si nepřejete vysávat (například otevřený balkon). 

Nárazník

Nárazníkem disponují často laciné modely, které se v prostoru neorientují senzory, ale jednoduše se odrazí od překážky. Nárazník eliminuje poškození vysavače i nábytku.

Detekce schodů

Díky senzorům vysavač pozná schodiště a zabrání svému pádu.

Automatické dobíjení/pokračování v úklidu

Vysavač se při vyčerpání kapacity baterie vrátí do doku a nabije. Modernější modely se po nabití vrátí na místo, kde úklid přerušily a pokračují v práci podle mapy.

UV lampa

UV záření ničí bakterie a viry.

WiFi

Bezdrátové připojení, které umožní komunikaci s vysavačem přes internet nebo jiné bezdrátové zařízení.

Ovládání přes aplikaci

Čím lepší model/výrobce, tím lepší aplikaci máte k dispozici. Aplikací lze vysavač spustit, načasovat, nasměrovat ho na přesné místo. Do aplikace se ukládá i mapa. Pokročilejší možnosti pak dovolují ovládat vysavač přes internet v době vaší nepřítomnosti doma. Nejlepší typy upozorní v aplikaci na plný odpadní koš, zanesený filtr či stav baterie.

Dálkové ovládání

V našem testu jsme spojení “dálkové ovládání” omezili na exteerní dálkové ovladače. Tento předmět ocení zejména lidé, kteří neholdují smart technologiím, WiFi a ovládání přes internet, přesto chtějí možnost komunikovat s robotickým vysavačem na dálku.

Recenze testovaných pákových kávovarů


Xiaomi Roborock S6 – 🥇 Vítěz testu

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
Xiaomi Roborock S6
Nabídka
před 2 měsíci

Xiaomi Roborock S6

13 990 

Vysavač Xiaomi Roborock S6 vyhrál náš srovnávací test z několika důvodů. Roborock S6 má vysokou výdrž na jedno dobití (dvě a půl hodiny). Roborock S6 nabízí všechny důležité funkce, spojení s mobilní aplikací a disponuje HEPA filtrem. Podle uživatelů výrobce myslel i na maličkosti, jako je signalizace zavřených dveří. Výhodou je také rozdělení mapy pro úklid na menší celky (místnosti).

Výhody:
 • Vysoká kapacita baterie
 • Rychlé nabití
 • SMART technologie (sám se obsluhuje, propojen s aplikací)

Nevýhody:
 • Aplikace pouze v angličtiněXiaomi Roborock S5 – 🥈Náš TIP

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
Xiaomi Roborock S5
Nabídka
před 2 měsíci

Xiaomi Roborock S5

9 990 
Xiaomi Roborock S5 se od svého bratříčka S6 liší vyšší hlučností, výškou přístroje, dvojnásobnou dobou nabíjení a menší kapacitou koše. Jedná se o nejprodávanější robotický vysavač u nás. I zde si zákazníci stěžují na aplikaci, která je v angličtině a nepříliš přehledná.
Výhody:
 • SMART technologie (sám se obsluhuje, propojen s aplikací)
 • Vysoká kapacita baterie
 • Vysoký výkon

Nevýhody:
 • Angličtina (v manuálu i v komunikaci robota)
 • Vyšší výška robotaiRobot Roomba 966 – 🥉 Doporučujeme

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
iRobot Roomba 966
Nabídka
před 2 měsíci

iRobot Roomba 966

12 490 
iRobot sice zvládne na jedno nabití pracovat jen něco málo přes hodinu, ale nabití baterie je rychlé. Má všechny důležité funkce, kromě mopování. V aplikaci po naskenování prostoru můžete využít například funkci SPOT, která uklidí konkrétní místo, jež si na mapě vyberete (čímž nahradí smetáček a lopatku). Díky svému výkonu, tichému provozu a dalším vlastnostem je mezi uživateli kladně přijímán.
Výhody:
 • Dvojitý úklid
 • Funkce SPOT
 • Ochrana proti zamotání třásní nebo kabelů
 • Rychlé nabíjení
 • SMART technologie (aplikace)

Nevýhody:
 • Kratší doba provozu na jedno nabití
 • Nižší výkon
 • Chybí funkce mopuSymbo LASERBOT 750 – Alternativa

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
Symbo LASERBOT 750
Nabídka
před 2 měsíci

Symbo LASERBOT 750

11 990 
Akumulátor Laserbotu 750 opět patří mezi vyšší a vysavač díky tomu zvládne 2 hodiny nepřetržitého provozu. Má velkou kapacitu koše, je kapku hlučnější, výkon je spíš průměrný. Zajímavá je zde práce s virtuální zdí. “No go” zóna se totiž vytváří speciální magnetickou páskou přilepenou k podlaze. Uživatelé kritizují aplikací a komunikaci v angličtině.
Výhody:
 • Vyšší kapacita baterie
 • SMART technologie
 • Mopování

Nevýhody:
 • Zmatečná aplikace
 • AngličtinaRobzone Duoro XCLEAN Profi

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
Robzone Duoro XCLEAN Profi
Nabídka
před 2 měsíci

Robzone Duoro XCLEAN Profi

9 490 
V našem testu XCLEAN Profi zaujme objemnou nádrží. Uživatelé kritizují jeho špatnou orientaci v prostoru, narážení do nábytku, neschopnost pamatovat si, kde je uklizeno (vysavač pak uklízí do vybití). Většina uživatelů je spokojená s výkonem, přestože jej považuje za hloupý, nicméně významná část tento vysavač pro jeho omezené takzvaně “chytré” vlastnosti nevnímá dobře.
Výhody:
 • Velká nádrž na odpad
 • Výkon dobrý i pro domácnosti se zvířaty

Nevýhody:
 • Špatná orientace v prostoru
 • Nesystematičnost úklidu
 • Nutnost měnit vysávací a mopovací hlavici
 • Zanechává mokré louže na podlazeCleanMate QQ6 Pro

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 1
Přidat ke srovnání
CleanMate QQ6 Pro
Nabídka
před 2 měsíci

CleanMate QQ6 Pro

6 999 
CleanMate QQ6 Pro je co do výkonu průměrný. Na jedno nabití vysává něco málo přes hodinu, ale dobíjí se poměrně rychle. Výhodou je jeho výška, 8 cm je rozměr, který si poradí i s nižším nábytkem. Mez jeho výhody patří UV lampa sloužící k likvidaci bakterií. Díky zásobníku na vodu umožňuje mokré mopování. Dle recenzí na internetu však mopování CleanMate QQ6 není úplně nejlepší.
Výhody:
 • Nízký vysavač
 • Rychlé dobití
 • Mokré mopování
 • UV lampa zabíjející bakterie a viry
 • SMART technologie (aplikace)

Nevýhody:
 • Nedokonalé mopování
 • Dle uživatelů horší překonávání překážekTESLA RoboStar T30

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
TESLA RoboStar T30
Nabídka
před 2 měsíci

TESLA RoboStar T30

4 599 
Navzdory nižší kapacitě baterie vydrží Tesla Robostar T30 vysávat téměř 2 hodiny. Tento vysavač se neovládá přes WiFi a aplikaci, nýbrž velmi prostě, přiloženým ovladačem. Tím však přicházíme o složitější funkce, jako je virtuální zeď. Vysavač Robostar T30 se tím pádem ale dostává na cenovou hladinu takřka lidovou. Uživatelé mu vytýkají hlučnost.
Výhody:
 • Dlouhý nepřetržitý provoz na jedno nabití
 • Externí ovladač
 • Vyvážená cena a výkon

Nevýhody:
 • Není SMART
 • Nesystematický úklid
 • Po nabití nedokončuje práciEvolveo RoboTrex H6

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
Evolveo RoboTrex H6
Nabídka
před 2 měsíci

Evolveo RoboTrex H6

4 190 
Vysavač Evolveo na jedno nabití zvládne nepřetržitý provoz až dvě hodiny, má to však jeden háček. NiMH baterie, jíž je napájen, je velmi zastaralá, nabíjí se velmi dlouho a vyžaduje zvláštní zacházení. Dobu nabíjení výrobce neuvádí ani v manuálu, avšak ve srovnání s jinými vysavači s podobným napájením se dá počítat i s pěti hodinami nabíjení. Vysavač komunikuje s dálkovým ovládáním a nelze jej připojit k aplikaci.
Výhody:
 • Cenová dostupnost
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Mopovací funkce

Nevýhody:
 • Dá se předpokládat delší nabíjení
 • Není SMART
 • Nevhodná baterie
 • Ovládání zvláštním dálkovým ovladačemSencor SVC 9031

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 1
Přidat ke srovnání
Sencor SVC 9031
Nabídka
před 2 měsíci

Sencor SVC 9031

5 999 
Vysavač Sencor SVC 9031 se vyznačuje tichým a dlouhým provozem. Nádoba na odpad a výkon jsou v poměru k ceně spíš průměrné. Velkou nevýhodou vysavače je NiMH baterie, která se nabíjí i pět hodin a vyžaduje zvláštní zacházení. Kuriozitou je funkce “aromalampy”. V doku najdete diodu, která má sloužit jako “atmosferické světlo” a dokonce na něj lze nakapat vonnou esenci. Podle očekávání tuto funkci recenzenti ignorují. Uživatelé jsou překvapeni zmateností výrobku a rychle odcházející baterii NiMH, jelikož výrobce v manuálu nepopisuje, jak s ní zacházet.
Výhody:
 • Tichý provoz
 • Mopování
 • Funkce blížící se SMART technologiím
 • Funkce difuzéru

Nevýhody:
 • Není SMART
 • Postrádá HEPA filtr
 • Ovládání zvláštním dálkovým ovladačemSencor SVC 7020

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 1
Přidat ke srovnání
Sencor SVC 7020
Nabídka
před 2 měsíci

Sencor SVC 7020

1 300 
Vysavač Sencor SVC 7020 samozřejmě NEdisponuje smart funkcemi, jako je ukládání mapy nebo návrat do doku při vybití. Vysavač se nabíjí jednoduchým připojením k síti skrze kabel. Nenajdete ani ovladač, vysavač se ovládá přímo na panelu přístroje. Tento vysavač je dalším z těch, které jsou napájeny NiMH baterií, která je sice laciná, ale pro napájení robotického vysavače nevhodná. Objem nádobky na odpad je oproti jiným vysavačům směšná (180 ml).
Výhody:
 • Nízká cena
 • Jednoduchost
 • Rotační kartáčky
 • Tři módy vysávání: random, spiral, along the wall

Nevýhody:
 • Postrádá ovladač
 • Postrádá dok
 • Kartáčky často vypadávají
 • Určen pouze na tvrdé povrchy
 • Nerozezná překážky
 • Neupozorňuje na vybití (zastaví se)
 • NiMH baterie
 • Nabíjí se 5 hodin
 • Na jedno nabití vysává necelou hodinu


Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
 • Celkem (0)
Srovnat