Odšťavňovače

Do našeho srovnání jsme vybrali celkem 8 odšťavňovačů, které jsme rozdělili do 2 skupin – šnekové a odstředivé. U obou skupin jsme porovnali a ohodnotili parametry i funkce, které jsou pro dané výrobky podstatné.

V testu a našem výběru tak naleznete 4 šnekové a 4 odstředivé odšťavňovače. Jak si vedly, se dozvíte níže.

Nejlepší šnekové odšťavňovače

Náš TIP 1 Concept LO-7065

Concept LO-7065

Mezi šnekovými odšťavňovači je v poměru ceny a výkonu nejzajímavější Concept LO 7065. Svým příkonem 240 W se nejvíce ...

8.7
Cena / Výkon 2 Tefal ZC 255 B 38

Tefal ZC 255 B 38

Šnekový odšťavňovač Tefal ZC 255 nabízí funkce, které běžného uživatele s největší pravděpodobností uspokojí. Jím ...

7.1

Nejlepší odstředivé odšťavňovače

Náš TIP 1 Braun Multiquick J500

Braun Multiquick J500

Tento odstředivý odšťavňovač můžeme jistě doporučit. Hmotností se vyrovná malému přenosnému počítači, takže vás nebude ...

8.4
Cena / Výkon 2 Sencor SJE 741SS

Sencor SJE 741SS

Jedná se o odstředivý odšťavňovač, který je podle údajů od výrobce bohužel dost hlučný (85 dB) a nemá vlastní nádobu na ...

7

Výsledek testu odšťavňovačů

Na trhu existuje velká řada zajímavých modelů v uvedených kategoriích a požadavky cílové skupiny jsou dost individuální. Někteří zákazníci spíše poptávají kuchyňský robot, který by zvládl i další činnosti vedle tvorby šťávy. Způsoby zpracování ovoce se rozšiřují, jak s příchodem smoothie makerů, tak s novými technologiemi.

Šnekové odšťavňovače

První místo patří šnekovému odšťavňovači Concept LO-7065 s příkonem 240 W a 60 otáčkami za minutu (cena okolo 5 999 Kč) a také

Pro nejnáročnější uživatele stojí za zmínku model Sana EUJ-707, který zvládá výrobu ořechových másel a těstovin. Příkon 200 W počet otáček v maximu 75 za minutu je v kategorii šnekových odšťavňovačů ideální (cena cca 10 990 Kč).

Odstředivé odšťavňovače

Vítězem mezi odstředivými odšťavňovači je Braun Multiquick J500 s příkonem 900 W a 10 000 otáčkami za minutu (cena cca 2 390 Kč).

Zákazníci nejčastěji doporučují Sencor SJE 1005 s příkonem 700 W a 18 000 otáčkami za minutu (cena cca 890 Kč).

Jak vybrat odšťavňovač? Nákupní rádce

Druhy odšťavňovačů

Do našeho testu jsme vybrali šnekové a odstředivé odšťavňovače. Každý je trochu jiný, ale mají toho zároveň plno společného.

Šnekové odšťavňovače

Šnekové odšťavňovače hned svým názvem naznačují, že budou pracovat pomaleji (název je odvozen podle součástky s názvem “rozmělňovací šnek”). Jejich výtěžnost je ale mnohem vyšší, což znamená, že z určitého množství plodin vyrobí maximum šťávy, jaké je možné. Zpracovává ovoce a zeleninu tak, že je opatrně rozmělní a protlačí přes síto. Protože zachází se surovinami šetrně, šťávy na nich vyrobené neoxidují a je možné je nějakou dobu skladovat. Mívají poměrně krátkou dobu provozu a je možné je použít i na bylinky, listovou zeleninu a malé bobule. Prakticky většinu rostlinných produktů, které nám příroda dává. Jsou úspornější a menší, bývá u nich uveden menší příkon a počet otáček za minutu, ale takové parametry vůbec neznačí brak. Naopak citlivější zpracovávání dává produktu nesporné kvality.

Šnekový odšťavňovač můžeme doporučit pro výrobu šťávy na delší dobu a ve větším množství. Je možné vyrobit si dávku džusu na ráno nebo další dny.

Odstředivé odšťavňovače

Odstředivé odšťavňovače jsou rychlejší, mají větší příkon a počet otáček za minutu, ale produkt, čili šťáva, postrádá mnoho blahodárných látek a skvělých vlastností vedle šťávy z odšťavňovače šnekového. Bývají také menší a lehčí, než většina šnekových odšťavňovačů. Tento typ odšťavňovačů pracuje tak, že se zelenina a ovoce rozseká rychlým nožem s otáčkami v desítkách tisíců a poté přecedí. Šťávy však po tomto procesu rychle oxidují, není je tedy vhodné skladovat. Kvůli zvýšení teploty, které může nastat při vysokootáčkovém zpracování, ztrácí šťáva vitamíny, což je u freshů problém.

Odstředivý odšťavňovač doporučujeme domácnostem, kde je zvykem připravovat džus k okamžitému vypití, protože přístroje fungují rychle a produkt se musí vypít okamžitě. Lze si tak vylisovat šťávu k snídani. Odstředivé odšťavňovače mají problém se zpracováním listové zeleniny, některých druhů bobulí, peckovin (zvláště přezrálých) a tropického ovoce.

Mezi odšťavňovače se dá zařadit ještě jedna kategorie přístrojů, kterými se však v našem testu a článku nezabýváme. Jedná se o lisy na citrusy, které existují i v elektrické formě. 

Žádný odšťavňovač není vhodný pro velmi zralé ovoce (třeba déle skladovaná jablka) a tropické ovoce typu papája, banán, mango nebo fíky. Problematické mohou být některé peckoviny, třeba meruňky nebo švestky.

Parametry & Funkce a jejich srovnání

Příkon

Oproti jiným spotřebičům se nedá říct, že by vyšší příkon byl lepší, neboť ovoce a zelenina potřebuje kvůli zachování látek speciální přístup. Šnekové odšťavňovače mívají uvedený nízký příkon, tato technologie vyšší zkrátka nepotřebuje a naopak nižší příkon může být ve prospěch kvality šťávy. Šnekové odšťavňovače mívají příkon okolo 200 až 400 W, občas i vyšší, nicméně toto rozpětí postačuje. U odstředivých odšťavňovačů bývá příkon v tisících W (mezi jedním a dvěma).

Počet otáček za minutu

U šnekových odšťavňovačů bývá obvykle do stovky otáček v minutě, odstředivé odšťavňovače zvládají počet nad 10 000 otáček za minutu. Jako je tomu u příkonu, nedá se říct, že čím je počet otáček vyšší, tím je přístroj lepší. Rozhodně se dá říct, že je taková příprava rychlejší, efektivita je však proměnlivá. Ideální je možnost přepínat mezi rychlostmi a tak se přizpůsobit zpracovávanému obsahu. 

Velikost plnícího otvoru

Zde se rozhodně vyplatí volit co největší variantu. Díky tubě s větším průměrem můžeme očekávat, že není třeba ovoce před zpracováním překrajovat. Práce je tak mnohem pohodlnější. Největší rozměry plnícího otvoru u odšťavňovačů v našem testu jsou okolo 7 cm.

Objemy nádob

Myslíme na dvě nádoby: nádoba na odpad (kousky ovoce) a na tekutinu. Některé modely nedisponují nádobu na šťávu, mívají jen odtok, který může ústit edo sklenice nebo misky dle naší potřeby.

Maximální doba provozu

Tento údaj upozorňuje, jak dlouho je možné s odšťavňovačem nepřetržitě pracovat. U šnekových odšťavňovačů jsou to desítky minut, u odstředivých bývají uvedeny desítky vteřin až jednotky minut.

Hlučnost

Hladina hluku se uvádí v decibelech (dB) a rámcově na ní v tomto případě nezáleží tolik, jelikož odšťavňovač není používán nepřetržitě. Nicméně pokud nechcete ráno budit sousedy, je lepší zvolit tišší model. Rozdíl bývá velký, od 50 dB až do 85 dB, načež je dobré připomenout, že jednotka dB pracuje s NÁSOBKY hluku, tedy rozdíl 35 dB znamená, že jeden odšťavňovač je vedle druhého hlasitější až třicetkrát. I za předpokladu krátkého použití je to zásadní rozdíl, který ovlivňuje uživatelské pohodlí.

Délka napájecího kabelu

Většina výrobců ji bohužel neuvádí. Je nutné tento parametr řešit, pokud v kuchyni uživatele není elektrická zásuvka přímo nad linkou či jiným místem, kde bude přístroj používán.

Počet rychlostí

Někteří uživatelé jistě uvítají možnost střídat mezi dvěma rychlostními úrovněmi.

Mytí v myčce

Pokud chcete omývat části odšťavňovače v myčce, ujistěte se, že se nepoškodí.

Čistící kartáček

Některá balení obsahují ve výbavě kartáček na očištění sítek, který usnadňuje údržbu.

Protiskluzové nožky

Díky nim bude odšťavňovač stát na lince, aniž by se při otřesech pohyboval nebo posunoval.

Antidrip

Tato funkce zabraňuje vytečení šťávy při manipulaci s odšťavňovačem.

Nerezové sítko

Odolný materiál sítka s dlouhou výdrží dává do budoucna záruku kvalitního zpracovávání. Nerez je hygienický materiál, na kterém neulpívají zápachy.

Obousměrný chod

Na odšťavňovači lze nastavit i zpětný chod, který zvyšuje efektivitu odšťavňování.

Recenze testovaných odšťavňovačů


Concept LO-7065 – 🥇 Nejlepší šnekový

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
Concept LO-7065
Nabídka
před 2 měsíci

Concept LO-7065

5 999 
Mezi šnekovými odšťavňovači je v poměru ceny a výkonu nejzajímavější Concept LO 7065. Svým příkonem 240 W se nejvíce blíží odborníky udávanému ideálu. 60 otáček za minutu je u šnekových odšťavňovačů normou, která zajišťuje zpracování zeleniny a ovoce bez poškození. Maximální doba provozu je 30 minut, načež se jedná v tomto směru o značné pozitivum. Zároveň se jedná o nejlehčí šnekový odšťavňovač v našem testu a má velmi objemné nádoby (1 litr). Zákazníci si na tomto modelu cení jeho výtěžnost, konstrukci a tichý chod. Pozitivně hodnotí jeho schopnost “poprat se” s bobulemi.
Výhody:
 • Adekvátní výkon
 • Velký otvor na suroviny
 • Velká kapacita nádob
 • Tichý

Nevýhody:
 • Neomyvatelný v myčce
 • Obousměrný chod
 • Trochu vyšší cenaTefal ZC 255 B 38 – 🥈 Šnekový

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 0
Přidat ke srovnání
Tefal ZC 255 B 38
Nabídka
před 2 měsíci

Tefal ZC 255 B 38

2 590 
Šnekový odšťavňovač Tefal ZC 255 nabízí funkce, které běžného uživatele s největší pravděpodobností uspokojí. Jím poskytované hodnoty jsou v podstatě obvyklé v nižší cenové hladině. Příkon 200 W je u šnekového přístroje ideální hodnota. 20minutová maximální doba provozu je taky v pořádku, i když není největší. Bohužel průměr 45 mm v otvoru pro suroviny není zrovna ideální hodnota, zeleninu a ovoce budete muset patrně překrajovat, na což upozorňují i majitelé tohoto odšťavňovače. Zákaznická základna si odšťavňovač Tefal oblíbila.
Výhody:
 • Ochrana proti přehřátí
 • Ideální příkon a doba provozu
 • Přijatelná cena
 • Možnost zpětného chodu

Nevýhody:
 • Malý otvor na surovinySencor SSJ 4041 – 🥉 Šnekový

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 1
Přidat ke srovnání
Sencor SSJ 4041
Nabídka
před 2 měsíci

Sencor SSJ 4041

1 498 
Tento šnekový odšťavňovač má trochu vyšší příkon, než bývá u šnekových žádoucí a obvyklé. I ostatní parametry, jako je rychlost a objem nádob, jsou v odpovídající normě. Odšťavňovač SSJ 4041 disponuje funkcí automatického vypnutí při přehřátí a při sejmutí krytu, vedle toho také funkci automatického oddělení dřeně. Přístroj je vhodný pro zpracování tvrdých i měkkých plodů. Problém není ani listová zelenina jako přísada k dalším kouskům.
Výhody:
 • Velký objem nádob
 • Automatické funkce pro bezpečnost
 • Na měkké i tvrdé plodiny

Nevýhody:
 • Nelze jej mýt v myčce
 • Některé výkonnostní parametry jsou vyšší: nemusí jít o ideál z hlediska vlivu na vitamínySana EUJ-707 – 4. Šnekový

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 1
Přidat ke srovnání
Sana EUJ-707
Nabídka
před 2 měsíci

Sana EUJ-707

10 990 
Jedná se o nejluxusnější model v našem testu, a to z logických důvodů. Již z manuálu je patrné, že nejde o obyčejný odšťavňovač. Jeho příkon i počet otáček jsou ideální pro zpracování ovoce a zeleniny za podmínky zachování hodnotných látek. Podle výrobce je velmi tichý, ale není uvedena jeho hlučnost v dB, stejně jako další hodnoty, které by mohly pomoci při rozhodování. Zaujme svou maximální dobou provozu, která činí neuvěřitelných, ale snadno využitelných 30 minut. Zvláštností tohoto přístroje jsou speciální nástavce na přesnídávky, ale také ořechová másla a těstoviny. V sadě naleznete několik sítek a cedník. Součástí návodu jsou tabulky výživových hodnot možných produktů i s jejich recepty.
Výhody:
 • Česká značka
 • Multifunkční přístroj na zmrzlinu, těstoviny a máslo
 • Recepty v balení
 • Několik sítek pro různou cenu
 • Možnost zpětného chodu

Nevýhody:
 • Mnohem vyšší cenaBraun Multiquick J500 – 🥇 Nejlepší odstředivý

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 2
Přidat ke srovnání
Braun Multiquick J500
Nabídka
před 2 měsíci

Braun Multiquick J500

2 390 
Tento odstředivý odšťavňovač můžeme jistě doporučit. Hmotností se vyrovná malému přenosnému počítači, takže vás nebude namáhat jeho přenášení ze spíže do kuchyně a zpátky. Objemy zásobníků jsou nadstandardní. Maximální doba provozu je nejdelší z přístrojů svého druhu (15 minut), jelikož odstředivé odšťavňovače většinou mívají doporučené maximum v řádu desítek vteřin. Přístroj disponuje vybavením a funkcemi, které usnadňují údržbu a zvyšují bezpečnost použití. Počet otáček není sice nejvyšší, ale obecně se doporučuje nevolit největší hodnoty pro zachování vitamínů. Uživatelé jsou s ním jednoznačně spokojení po všech stránkách. Upozorňují na nutnost častějšího čištění při zpracování většího množství surovin.
Výhody:
 • Dlouhá doba provozu
 • Velká kapacita nádob
 • Velký otvor na suroviny
 • Nízká hmotnost (necelý kilogram)
 • Ideální počet otáček i příkon

Nevýhody:
 • Při intenzivní práci nutnost častého čištěníSencor SJE 741SS – 🥈 Odstředivý

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 2
Přidat ke srovnání
Sencor SJE 741SS
Nabídka
před 2 měsíci

Sencor SJE 741SS

599 
Jedná se o odstředivý odšťavňovač, který je podle údajů od výrobce bohužel dost hlučný (85 dB) a nemá vlastní nádobu na hotový produkt, jelikož je myšlený jako přístroj pro výrobu rovnou do sklenice. Jeho nespornou výhodou je velké množství bezpečnostních funkcí (automatické vypnutí při přehřátí a sejmutí krytu, při nesprávném složení se vůbec nespustí). Díky dvěma funkcím si lze zvolit počet otáček, který je u ostředivého typu stále poměrně vysoký oproti šnekovým odšťavňovačům. Někteří majitelé tohoto odšťavňovače přirovnávají jeho produkt spíš k pyré. V poměru k ceně neměli při nákupu velká očekávání, mnoho jich přirovnává přístroj k lepšímu struhadlu.
Výhody:
 • Bezpečnostní prvky
 • Nízká cena
 • Solidní výkon

Nevýhody:
 • Hlučnost
 • Funkčnost odpovídá nízké ceněSencor SJE 1005 – 🥉 Odstředivý

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 2
Přidat ke srovnání
Sencor SJE 1005
Nabídka
před 2 měsíci

Sencor SJE 1005

890 
Rámcově by se dalo říct, že levný a malý Sencor SJE 1005 zanechal v uživatelích dobrý dojem, ale neplatí to obecně. Mnoho z nich poukazuje na nedokonalou stavbu, která umožňuje různé způsoby, kudy produkt prosakuje a mají výhrady k nepraktičnosti užívání (rozměry, hmotnost aj.). Příkon a počet otáček jsou zde na vysokých hodnotách, otázkou je, jestli to není spíš na škodu vzhledem k tomu, že “brutální” formy úpravy zeleniny znehodnotí její výživový potenciál. Jestli se Sencoru nedá něco vyčítat, je to cena. I zde se udržel pod 1 000 Kč. Odšťavňovač je také specifický tím, že nedisponuje nádobou na výsledný produkt, je tedy nutné pracovat s vlastní miskou nebo sklenicí. Prodává se za takřka lidovou cenu, seženete jej do tisícovky. Uživatelé kladně hodnotí jeho velký otvor na suroviny a doporučují jej na příležitostné přípravy šťávy pro menší rodinu.
Výhody:
 • Nízká cena
 • Vysoký příkon a počet otáček
 • Velký otvor na zeleninu

Nevýhody:
 • V odpadu zůstává podle uživatelů pořád dost šťávy
 • Kvalita úměrná ceněPhilips HR 1855 – 4. Odstředivý

Přidáno na wishlistRemoved from wishlist 1
Přidat ke srovnání
Philips HR 1855
Nabídka
před 2 měsíci

Philips HR 1855

2 199 
Tento odšťavňovač je zajímavý co se týče funkcí a výkonu, zpětná vazba není nejhorší. Je tu však pár drobností, které lze odšťavňovači vytknout. Dle údajů výrobce je docela hlučný, má krátký kabel a vůbec nevíme počet otáček za minutu. Může jet maximálně jednu minutu. Otvor na suroviny není nejmenší, ale s 55 mm nejde o zrovna pohodlnou variantu.
Výhody:
 • Průměrná cena
 • Průměrný výkon

Nevýhody:
 • Krátký kabel
 • Malý otvor na suroviny
 • Hlučnost


Enable registration in settings - general
Srovnat produkty:
 • Celkem (0)
Srovnat